Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başmüzakereci ve Devlet Bakanı Egemen Bağış'la geldiğimiz Siirt'te siyaseten tam bir bahar havası var.
Gerilim olmadığı gibi, siyasi çalışma da pek yapılmıyor. Bir anlamda sonuç şimdiden netleşmiş gibi.
AK Parti 2, Bağımsız 1.
Siirt birkaç açıdan ilginç bir seçim çevresi...
Bir kere burada Başbakan Tayyip Erdoğan'ın özel yeri var. Siirt'in eniştesi olması bir yana, siyasi yaşamının dönüm noktaları da Siirt eksenli. Şiir okuduğu için mahkûmiyete de milletvekilliğine de giden yol Siirt'ten geçti.
Bu yüzden her yerden biraz daha fazla Siirt'te bir Tayyip Erdoğan oyu var.
AB'den sorumlu Devlet Bakanı Egemen Bağış'ın da Siirtli olması AK Parti'nin şansını artırıyor.
Bir de Siirt'in "Sabancısı" olarak nitelenen işadamı Ethem Sancak etkisi var. Köydes ve Beldes hizmetleri, Botan Çayı üzerinde kurulan 25 barajın yarattığı istihdam AK Parti'nin artıları.
Bu artılara güvenen AK Partililer 3'te 3 yapma iddiasında... Ama Bakan Bağış başka bir biçimde bu iddiasını dile getiriyor:
"Biz bu seçimde 5'te 5 yapacağız..."
İlk bakışta "5 değil 3 milletvekili" tepkisi verilse de sözün arkası gelince kimse itiraz etmiyor.
"Beşte beş yapacağız çünkü Başbakanımız Tayyip Erdoğan da, evladınız olarak ben de Siirt'in milletvekiliyiz. Meclis'te 5 Siirtli olacak şüpheniz olmasın."
Siyaset iddialı olmayı gerektirir ama bir de Siirt'teki siyasi fotoğrafın öteki yüzü var. BDP de burada eski eşbaşkanı Gültan Kışanak'la seçim yarışını sürdürüyor ve bir hayli iddialı.
Gördüğüm kadarıyla BDP'nin tek adayının olması da başka bir ihtimali akla getirmiyor. İki partinin de tek amacı daha fazla oy almak.
Devlet Bakanı Egemen Bağış'la birlikte Siirt, Pervari ve Tillo'ya kadar gittiğimiz her yerde aynı şeyi görüyoruz. İnsanlar seçime bitmiş gözüyle bakıyor. Farklı bir sonuç gerçekten sürpriz olur.
Tabii Siirt'te sadece bu iki parti yarışmıyor. Başka partiler de var ve bu partiler arasında yer alan CHP eskisine göre çok daha iddialı. Hatta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Siirt'ten bir milletvekili beklediğini söyledi. Ancak işleri gerçekten çok zor... Kentte AK Parti ve bağımsızlar dışında başka bir partinin varlığı pek hissedilmiyor.
Geçen seçimlerde 2 bin civarında oy alan CHP'nin 12 binleri aşmasına mucize gözüyle bakılıyor.
Doğrusu AK Parti Siirt'e özel önem veriyor. Belki siyasi vefanın da etkisi var ama Siirt, Türk, Kürt ve Arap etnik yapısıyla bir anlamda "ortak yaşama"nın da simgesel kenti. Buradaki ortak yaşam başarısı bölgeyi de derinden etkileyebilecek.
Dikkatimi çekiyor, Bakan Bağış her gittiği yerde özellikle iki konuya özel vurgu yapıyor:
AB yolunda atılan adımlar ve çetelerle mücadele... Devlet Bakanı Bağış, Pervari'de konuşurken şöyle diyordu: "Muhalefet partileri talimatları derin odaklardan alıyor. Milletvekili listeleri bile o talimatı verenler belirliyor. Bu yüzden milletin değerleriyle buluşmayan milletvekillerini milletin önüne çıkartıyorlar."

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA