Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MAHMUT ÖVÜR
MAHMUT ÖVÜR

Turgut Cansever sempozyumu

Bugün Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 90'ı il ve ilçelerde, yani şehirlerde yaşıyor. Sadece otuz büyük şehirde yaşayanların oranı yüzde 77. Bu büyük bir oran ve son 50-60 yılda ne kadar hızla şehirleştiğimizi gösteriyor. Bu hız, çarpık yapılaşmayı da beraberinde getirdi ve şehirlerin tarihsel kimliğini ve kültürel çeşitliliğini tahrip etti. Bu kötü gidişata itiraz edenler de vardı. Onların başında da ünlü mimarımız Turgut Cansever geliyordu.
Cumhuriyet döneminin özgün, çağdaş mimarı Turgut Cansever, dünyada Ağa Han Mimarlık ödülünü üç kez almış tek isim. Bilge mimarı 2009'da kaybettik. Ama onun adı, şehirleşmeyle ilgili her etkinlikte anılıyor ve yaşatılıyor. Marmara Belediyeler Birliği, Şehir Politikaları Merkezi, bugün onun adına İstanbul Deniz Müzesi'nde bir sempozyum düzenliyor.
MBB Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sempozyumla ilgili şöyle diyor: "Bu sempozyumla, bir düşünce adamı Turgut Cansever'i anlamak, anlatmak; günümüzün kentleşme yapısını ve algısını Cansever'in fikri ve mimari dünyası üzerinden anlamlandırmayı amaçladık."

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN