Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Prof. Dr. Aziz Sancar'ın Nobel ödülü alması Türkiye'de yaşayan herkesin gurur kaynağı oldu. Mardin'in Savur ilçesinden çıkıp, ABD'de bilim üretmek ve kimya alanında ödül almak başlı başına bir başarı öyküsü.
Tabii Prof. Sancar, mütevazı tavrıyla da gönülleri kazandı. Ama sadece o kadar değil, bu iki başarısı kadar "siyasi" yaklaşımı ve tavrıyla da herkesin dikkatini çekti. Böylece uzun yıllar dışarıda kalan biri için, içeride yaşanan ve "kutuplaşma" denilen ayrışmanın ne kadar yapay olduğunu da gösterdi.
Arka arkaya yaptıklarına bakın. Önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davetine cevap verip geldi, övgüler dizdi, ardından Genelkurmay Başkanı'yla görüşüp, Anıtkabir'e gitti. Akşam da Cumhurbaşkanı'nın masasında eğitim ve bilim üzerine sohbet etti. P
rof. Sancar
'ı daha sonra aHaber'de izledim. Sancar, bu coğrafyanın insanına, tarihine ve değerlerine nasıl baktığını anlattı ve herkesi şaşırtan çarpıcı tespitler yaptı: "Ben milliyetçi insanım. Madalya ve sertifikayı, Genelkurmay Başkanı'na teslim ettim. Genelkurmay'ın kasasında saklanacak. 19 Mayıs'ta Allah kısmet ederse tekrar geleceğim, Anıtkabir'e koyacağız. Bu, Atatürk'ün ve Cumhuriyet'in madalyasıdır.
Cumhuriyet bir mucizedir.
"
Sancar, "cumhuriyet bir mucizedir" dedikten sonra bir başka şey daha dedi: "Anadolu'da bin yıllık tarihimiz var. Osmanlı ile gurur duyarım. Kravatım Osmanlı, yakamda Türk bayrağı var."
Prof. Sancar'ın bu açıklamalarında oklar daha çok da Osmanlı dendiğinde tüyleri diken diken olanlara yönelmişti. Bir anlamda Prof. Sancar'ın yaklaşımı, dar alana sıkışıp kalan yeni siyaset üretmekte zorlanan, kendi kitlesini dışa kapatan, tarihiyle bağ kurmaktan utanan partilere ve siyasi aktörlere yol gösterici nitelikteydi. Ama ne mümkün, önyargı ve içe kapanma o kesimleri öylesine körleştirmiş ki, bırakın hocanın yol göstericiliğinden nasiplenmeyi Anıtkabir'de dua etmesine bile tahammül edilmedi ve ağır hakaretlerle saldırıldı.
Bu da Türkiye'de yaşanan kutuplaşmanın tek yanlı ve iflah olmaz olduğunu gösteriyor. Ama bu gerçek şunu değiştirmeyecek: Prof. Sancar, siyasetçilerin olmasa da tıpkı ABD'li çocukların rol modeli olan Steve Jobs gibi bilim alanında bizim çocukların rol modeli olacak.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN