Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cüneyt Çakır'ı Dünya Kupası'nda çok önemli maçlar bekliyor Yöneteceği iki iyi maç kendisini finale kadar taşıyabilir

Cüneyt Çakır 40 yıl sonra Dünya Kupası'nda maç yönetecek ilk Türk hakemi olacak. Bu konu hakkındaki yorumunuz nedir?
Cüneyt Çakır, Türk futbolunun şu anda dünyadaki bir numaralı markası. Buraya tırnaklarıyla geldi.
Verilen şansların neredeyse tamamını yüzde yüz başarıyla kullandı ve hak ettiği Dünya Kupası şansını yakaladı. Orada da kendisini çok önemli maçlar bekliyor. Şu anda dünya geneline baktığımızda hakemlerin seviyeleri birbirine çok yakın. Bir iki hakem dışında hepsi birbirine denk. Bu da şu demek; yöneteceği bir veya iki iyi maç onu çok farklı rüyalara taşıyabilir. Bu rüyanın ne olduğu da gayet açık; yarı final ya da final.

Tokat maçı antrenman oldu

Roberto Mancini'nin Tokatspor karşısında ideale yakın bir 11'i sahaya sürmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Çok doğal, her akıllı antrenörün yapması gereken bu. Zira özellikle bu tür zayıf rakiplere karşı rotasyon maç trafiğinin yoğun olduğu dönemde yapılır. Ceza ya da sakatlık riskini ortadan kaldırabilmek için fazla forma şansı bulmayanlara şans verirler. Ama G.Saray şu anda uzun süreli bir kamp dönemi geçiriyor ve Tokatspor maçı aslında 11'de sürekli oynayanlar için de iyi bir antrenman oldu.

G.Saray gelecek için doğru yapıyor

Galatasaray, ara transferde genç isimlere yöneldi... Endoğan Adili, Salih Dursun ve Umut Gündoğan gibi isimler doğru tercih mi?
Galatasaray bu konudaki politikasıyla çok doğru yapıyor. Çünkü bugün sarı-kırmızılıları sırtlayan yıldız diyebileceğimiz oyuncuların bir kısmı artık futbol için yaşlı denebilecek rakamları yaşıyorlar. Dolayısıyla yerli ya da yabancı oyuncu olarak gençlere yapılacak yatırımları bir takımın geleceği için çok doğru politikalar olduğunu düşünüyorum.
G.Saray'ın 'geleceğin Ronaldosu' olarak transfer ettiği Bruma sezonu kapattı. Ciddi bir sakatlık geçiren Portekizli genç yetenek G.Saray için ölü yatırıma döner mi?
Bundan dolayı söylenecek tek bir şey var; Bruma'ya geçmiş olsun. Yaşı daha genç, iyi bir tedavi ve rehabilitasyon sonucu tekrar eski haline dönebilir. Bu sakatlıktan ötürü kimse de Galatasaray'ı eleştirmesin. Sakatlık her spor dalında yaşanabilir ve büyük paralar verilen oyuncular da böylesine ciddi sakatlıklarla ölü bir yatırım haline gelebilir. Sporun içerisinde bunlar her zaman var.

Tahkim Kurulu kararı bozabilir

TFF, Kasımpaşa-Beşiktaş maçının tekrar edilmesine karar verdi. Konuyla ilgili Tahkim sürecinde ne gibi gelişmeler bekliyorsunuz?
Tahkim'in kararı bozabileceğini öngörüyorum. Her ne kadar Federasyon'un tekrar kararı doğru olsa bile hakem; MHK, MHK Başkanı, hakem eğitimcileri ve UEFA hakem komitesi üyesi ağız birliği etmişçesine kural hatasını aklayacak rapor ve görüşler ortaya koydular. Ama TFF bunlara itibar etmeyerek doğru karar verdi. Çelişki şu, Türkiye'de hakemlik konularında bir ihtilaf olduğunda son kararı MHK verir. Söz konusu kural hatasında, MHK olayı yalan ve yanlış bir şekilde kılıfına uydurmuş olsa da onların kararı bilirkişi hüviyetindedir. Dolayısıyla Tahkim Kurulu TFF'nin almış olduğu maçın tekrarı kararını bozabilir.

3.'lük bile başarı!

Beşiktaş hazırlık maçlarında ışık vermedi. Siyah-beyazlılardan nasıl bir ikinci yarı bekliyorsunuz?
İlk devreden pek farklı olamaz. Beşiktaş için bu sene 3.'lük bile büyük başarı olacaktır. Görünen o ki Fernandes ruhen ve bedenen kayboldu. Bazı oyuncuların örneğin Almeida gibi alternatifleri yok. Tablo böyle olunca da bence Beşiktaş'ın üçüncülüğü bile zor bir hale geldi.

Yeniden yargılanma gündeme gelebilir

Yargıtay'ın şike davasıyla ilgili kararını henüz vermemiş olmasını nasıl yorumluyorsunuz?
Bu konuda her gün değişik bir hava ortaya çıkıyor. Bundan bir ay önce Yargıtay Başkanı kararın yılbaşına kadar çıkabileceğini dile getirmişti. Ama yeni yıla girdik ve 15 gün de geride kaldı. Görünen o ki yeni kanun teklifi ve yeniden yargılanma hususu belki de kararın açıklanmasını geciktirecek. Ya da kanun yasalaşırsa yeniden yargılanma gündeme gelebilecek. Bu konudaki en doğru yaklaşım bekle ve gör politikasıdır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN