HINCAL ULUÇ
HINCAL'IN YERİ HINCAL ULUÇ

Penaltı ve kaleciler..

Bu hafta, Galatasaray ile Fener arasındaki farkın altıya çıkmasını üç penaltı sağladı.
Medya hâlâ bu penaltıları tartışıyor.. Bence hepsi doğru karar ama ben zaten hakemleri konuşmak niyetinde değilim. Lafım kalecilere.. Daha doğrusu Muslera'dan artık umudum yok..
Sakatlanan Ramazan'ın yerine Gençler kalesine geçen genç ve yetenekli olduğunu gördüğüm Ferhat Kaplan'a..
Bak Sevgili Ferhat kardeşim, "Ama tüm dünya kalecileri böyle yapıyor, Hıncal Ağbi" diye itiraz etme ve beni iyi dinle..
Eğer Emre topa vurmadan önce, bir köşe seçip kendini oraya fırlatmasan o penaltıların ikisini de kurtarabilirdin. Çünkü köşeye ama, plase atmıştı Emre.. Yani yavaş..
Kıpırdamasa Muslera da yüzde 100 kurtarırdı, çünkü penaltı tam onun dikildiği yere geldi.
Kendini yere atınca boşalttığı, dikildiği yere..
Günümüzde her kaleci bir köşeye fırladığı için, akıllı penaltıcılar, topu tam dikilen kalecinin göğsünü nişanlayıp atıyorlar ki, kaçma, kurtarılma ihtimali olmasın..
Bak Ferhat Kardeşim. İyi atılan bir penaltıyı, köşeyi doğru seçip uçsan bile kurtaramazsın.
Penaltı kurtarılmaz, kaçırılır, çünkü. Ama sen, kendini peşin hükümle bir tarafa yere attığın için, kurtaracaklarını bile kurtaramıyorsun.
Kötü penaltıyı, bir köşeye atladığın zaman kurtarma şansın yüzde 50. Oysa atlamasan ve görsen, öyle hareket etsen, yüzde 99 kurtarırsın.
Niye şansını yarıya düşürüyorsun?..
Penaltıları kurtarmaya başlaman sana bir avantaj daha sağlar.
Penaltı atıcı, şöhretini bilir, işi sağlama almak için topa çok sert vurmaya ve uzanamayacağın yerlere atmaya kalkar. O zaman da topu dışarı atma ihtimali yükselir. Bir taşla iki kuş..
Sevgili Ferhat, antrenörlerin sana bundan söz etmezler.. Taffarel, Muslera'ya ediyor mu?.
Ama ben futbol değil, matematikten söz ediyorum.
Mantıkla konuşuyorum.
Kulüpte kaydı vardır. Git izle ve sonra söyle bana, rastgele bir köşeye atlamasan ve beklesen, o iki şutu da kurtarır mıydın, kurtarmaz mıydın?.
Golü yerken, ters köşeye yatırılan(!) kaleci mi olmak istersin, topa bakan mı?.
Adam iyi penaltı atarsa, bakarsın, ama kötü atarsa tutarsın.. Hayat boyu da ters köşeye yatan kaleci durumuna düşmezsin. Bunu aklından çıkarma e mi, genç kardeşim!..

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN