X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Aydın’da Çilek Bereketi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

’da Çilek Bereketi

  • Giriş Tarihi: 18.5.2015 10:08 Güncelleme Tarihi: 18.5.2015 10:10
TÜRKİYE’NİN EN BEREKETLİ TOPRAKLARINA SAHİP AYDIN’DA ÇİLEK HASAT SEZONUN BAŞLAMASI İLE BİRLİKTE İLDE HEM EKONOMİ CANLANDI HEM DE İSTİHDAM SORUNU ÇÖZÜLDÜ. ÇİFTÇİLER ÇİLEK TOPLAYACAK AMALE BULMAK İÇİN KAPI KAPI DOLAŞIP İŞÇİ ARARKEN, ÇALIŞMAK İSTEYEN HE
Aydın’da Çilek Bereketi

Türkiye’nin en bereketli topraklarına sahip ’da çilek hasat sezonun başlaması ile birlikte ilde hem ekonomi canlandı hem de istihdam sorunu çözüldü. Çiftçiler çilek toplayacak amale bulmak için kapı kapı dolaşıp işçi ararken, çalışmak isteyen herkesin gündelik 45 TL’ye çilek toplamaya gelebileceği belirtildi.
Aydın’ın Sultanhisar, Köşk ve Yenipazar ilçelerinde daha yoğun olan çilek üretimi sayesinde bölgede çilek toplayacak işçi bulmakta sıkıntı yaşadıklarını belirten tarla sahipleri, başka ilçe ve köylerden çalışacak insan aradıklarını belirttiler. Nisan 2. Haftasından itibaren bölgede çilek hasadının yoğunlaştığını ve çileğin kilosunu toptan şu anda 3 TL civarında satıldığını belirten Ekrem Yerli, şu an için gerek fiyatların gerekse rekolte ve ürün kalitesinin herkesi memnun ettiğini söyledi.
Çilek hasat sezonunun başlaması ile birlikte işsizlik sorununun da çözüldüğünü belirten Ayşe Ardıç, gündelik 40-45 TL arasında fiyatla isteyen herkesin iş bulduğunu belirterek “Çilek sezonu ile birlikte bölgemizde işsizlik sorunu kalmadı. Çalışmak isteyen herkes iş bulabiliyor” dedi.
Öte yandan sadece Aydın’dan son 10 günde yaklaşık bin ton çilek ihracatının yapıldığı, ihracatın en yoğun Rusya, Romanya, Sırbistan ve Irak’a yapıldığı öğrenildi.