Türkiye'nin en iyi haber sitesi
AYDIN HABERLERİ
Tüm Şehirler
  • Aydın
  • Aydın
  • Aydın
  • Aydın
  • Aydın

Efeler diyarı olarak anılan Aydın, Türkiye'nin önemli turizm beldelerini barındırır ve gelişmiş bir sanayisi mevcuttur. İnciri ve zeytini meşhurdur. Aydın'ın nüfusu 999,163'tür.

Coğrafya
Coğrafi konumu nedeniyle ilk çağlardan beri önemli bir yerleşim merkezi olan Aydın'ın kuzeyinde İzmir ve Manisa, doğusunda Denizli, Güneyinde Muğla yer alır. Batı sınırları ise Ege Denizi kıyıları çizer. İlin denizden yüksekliği 40 metredir.

Akdeniz ikliminin etkisindedir. Bu iklim şartları ve topografik yapı Aydın ve çevresinde iki ayrı bitki topluluğunun (maki ve orman) gelişmesine neden olmuştur. Bunun yanında zeytin, incir, turunçgiller, kestane vb. kırsal kesimde ise çam ve benzeri türler mevcuttur.
En yağışlı mevsim kıştır. Yaz mevsiminde yok denecek kadar az yağış almaktadır. Kar yağışı ender görünür. Aydın, özellikle batıdan gelen hava akınlarına açıktır. Rüzgar yönü daha çok doğu – güneydoğusudur. Bunu güneybatı (lodos) ve batı rüzgarları izler.

Ekonomisi
Ekonomisi tarım, tarıma dayalı sanayi ve turizme dayanır. Nüfusun % 71'i tarımla uğraşır. Ulaşım kolaylığı, iklim ve tabii güzelliklerin ve tarihi eserlerin çok olması sebebiyle turizm oldukça gelişmiştir.

Tarihçe
Aydın, Traklar tarafından kurulmuş ve Tralles adı ile anılmıştır. Depremle yıkıldıktan sonra yeniden imar edilen kentte,Traklar'dan sonra Spartalılar, Hititler, Frigler, İyonlar, Lidyalılar, Persler ve Romalılar zaman zaman yörede hakimiyetlerini kurarak kendi kültürlerini bölgeye taşımış ve yörenin gelişmesine öncü olmuşlardır. 1186 yılında Selçukluların, 1300 yılında Aydınoğulları'nın eline geçen şehrin adı Aydın Güzelhisar olmuştur. Bu ad Aydın şekline dönüşmüştür. 1426 da Osmanlıların eline geçen Aydın bu günkü yerine kurulmuştur. 1923 yılında il olmuştur.

https://isbh.tmgrup.com.tr/sbh/2017/10/01/aydin-1506867069677.jpg

Aydın'da gezilecek yerler
Aydin Müzesi, Milet Müzesi:, Afrodisyas Müzesi. Ören yerleri: Nysxa, Alabanda, Priene, Milet, Tralles, Afrodisyas, Didyma, Myus, Gerga, Alinda, Mastaura (Mastavra), Magnesia,

Ne yenir?
Aydın'da yapılan yemeklerden bazıları; kulak çorbası, patlıcan–biber taratorlu turşu, kuyu tandırı, etli kereviz, etli enginar, pelvize tatlısı, paşa böreği, yuvarlama, ısırganotu böreği, ebegümeci kavurması ve arapsaçıdır.

Yapmadan dönme
Aphrodisias antik kenti ile Didyma Apollon tapınağını ziyaret etmeden, Kuşadası Altın Güvercin yarışmasını seyretmeden, Ege yöresine özgün zeytinyağlı yemeklerinden, nefis incirlerinden, şaheser üzümlerinden ve bunlardan yapılan şaraplardan, narenciye ürünlerinden tatmadan, Turunç reçeli almadan, Başta çipura, kefal, mercan ve barbunya olmak üzere enfes balık türlerini denemeden, Halı, kilim, deri giysiler, mücevherat vb. hatıra eşyaları satan zarif butiklere uğramadan, dönmeyin…
Devamı
Aydın Hava Durumu
Aydın Yol Durumu
Aydın Ezan Vakti
YEREL HABERLER
SON DAKİKA