X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER ÇOMÜ’de Ermeni Meselesi Paneli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

ÇOMÜ’de Ermeni Meselesi Paneli

  • Giriş Tarihi: 21.4.2015 19:08 Güncelleme Tarihi: 22.4.2015 07:15
ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ (ÇOMÜ) TARAFINDAN ORGANİZE EDİLEN "GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE ERMENİ MESELESİ" PANELİ GERÇEKLEŞTİ.
ÇOMÜ’de Ermeni Meselesi Paneli

Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) tarafından ’Geçmişten Günümüze Ermeni Meselesi Paneli’ düzenlendi.
ÇOMÜ Terzioğlu Yerleşkesi Troia Kültür Merkezi’ndeki panele Çanakkale Belediyesi Başkan Vekili Rebiye Ünüvar, ÇOMÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Erdem ile çok sayıda akademisyen, öğrenci ve davetli katıldı. Panelin oturum başkanlığını yapan Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muhammet Erat, "1915 yılında Osmanlı coğrafyasında iki önemli olay gerçekleşti. 1915 yılında kazanılan Çanakkale zaferi Türk tarihinde önemli bir yere sahip. Diğer taraftan 1915 yılında Osmanlı coğrafyasında Ermeni tehciri yaşandı. O günden bugüne Ermeni diasporası ve Ermeni tarafı bu olayı çok farklı bir boyutta ortaya koyarak soykırım iddiasıyla bizi itham eder hale geldi. 2015 yılında yurtdışındaki Ermeni diasporasının çalışmaları netice vermeye başladı. Türk kamuoyunun bu meseleye çok daha farklı yaklaşması gerekiyor. Belki ülke olarak bu açıdan birçok eksiğimiz var” dedi.
Erat, ÇOMÜ olarak 100’üncü yılda bu meselenin değişik boyutlarını ortaya koyarak öğrencilere ve topluma sunmaya çalışacaklarını ifade etti. Panel, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Arslan’ın sunumuyla başladı. Prof. Dr. Ali Arslan konuşmasında Ermeni meselesinin ortaya çıkışı hakkında bilgiler sundu. Panelin diğer konuşmacıları, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Halil Bal ‘Kafkasya’da Ermeni meselesini, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ramazan Erhan Güllü ‘Ermeni Sorunu Sürecinde İstanbul Ermeni Patrikhanesi’ni anlatırken, panelin son konuşmacısı olan Yalova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Recep Çelik ise ‘1. Dünya Savaşı’nda Ermenileri anlattı. Sunumların ardından soru-cevap bölümüyle devam eden panelin sonunda panelistlere çiçek ve belge takdim edildi.