Türkiye'nin en iyi haber sitesi
ÇANAKKALE HABERLERİ
Tüm Şehirler
  • Çanakkale
  • Çanakkale
  • Çanakkale
  • Çanakkale
  • Çanakkale

Çanakkale Türkiye'nin Marmara Bölgesinde yer alır. Bölgenin Bursa, İnegöl, Balıkesir ve Bandırma'dan sonra 5.Büyük Kentidir.

Antik çağdan kalan Troya kalıntıları il sınırları içerisindedir. Karesioğulları ile Türkleşmeye başlayan yöre; daha sonra Osmanlı'ya katılmıştır. Osmanlılar Trakya'ya Çanakkale üzerinden geçmişlerdir.İlin eski merkezi aslında Biga olup, Cumhuriyet döneminde, kazanılmış olan başarılardan dolayı ilin ismi ve merkezi Çanakkale olarak değiştirilmiştir. İlin isminin kökeni ise yörede çok gelişmiş olan çanak - çömlek zanaatinden gelir. Şehrin iki simgesi hâline gelen Kale-i Sultaniye ile çanakçılık özdeşleşince de şehir Çanakkale olarak adlandırılmaya başlanmıştır.

Çanakkale kenti, nüfus açısından Marmara Bölgesi'nde İstanbul, Bursa, İzmit, Gebze, Balıkesir, Adapazarı, Çorlu, Edirne, Tekirdağ, İnegöl, Gölcük, Körfez, Derince ve Bandırma'dan sonra gelir

Çanakkale, binyıllar boyunca farklı toplumların egemenliğinde kalmış, gerek mimarisinde gerek yaşamda onlardan izler taşımaktadır. 1970'li yıllardan itibaren ile yapılmaya başlayan ticarî yatırımlarla ildeki geleneksel toplum yapısı yerini hızla modernize kent olmuştur. Ticarî yatırımlarla ulaşım kolaylaşmış ve şehrin görünümünün değişmesi böylece başlamıştır.

Bugün Çanakkale Türkiye'nin en modern çevrelerindendir. Geniş kaldırımları, temiz caddeleri, bakımlı binaları ile örnek bir şehirdir. Henüz altyapısı tam oturmamışsa da kültürel anlamda Çanakkale ili Türkiye'de önde gelen çevrelerdendir.

Çanakkale'de üretilen başlıca gıda ürünleri, şarap, zeytin, sardalya, peynir helvası ve keşkektir.

Çanakkale ve diğer ilçeler tarihî ve doğal güzellikler bakımından oldukça zengindir.

Çanakkale tarihi açıdan önemli bir yere sahiptir. Bölge 1915 senesinde Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında Çanakkale Savaşları'na sahne olmuştur.İtilaf Devletlerinin birleşmiş orduları deniz savaşında araç ve personel zaiyatı vererek mağlup olmuş ve boğazları geçememiştir. Daha sonra İtilaf kuvvetleri karadan çıkartma yapmıştır. Kara savaşlarında Yarbay Mustafa Kemal'in başarıları sayesinde düşman ilerleyişi durdurulmuş, iki kuvvet birbirine üstünlük sağlayamadığı için karadan taarruz da başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Dolayısıyla Her yıl 25 Nisan'da düzenlenen Anzac Günü'nde Avustralya ve Yeni Zellanda'dan gelen binlerce turist bölgeye akın etmektedir.
Turizm genellikle Çanakkale Savaşları'nın yaşandığı Gelibolu, Truva Savaşı'na ev sahipliği yapmış Truva Antik Kenti ve Assos Antik Kenti üzerine odaklıdır. Gökçeada ve Bozcaada son yıllarda oldukça rağbet gören tatil yöreleri olmuşlardır. Bölgede çok çeşitli su sporları yapılmaktadır. Uçurtma sörfü Kite surfing, rüzgar sörfü, balıkçılık, dalgıçlık, yelkencilik sporlarına, kamp yapmaya doğa yürüyüşlerine uygun çok çeşitli alternatifler bulunmaktadır.

Çanakkale ilinde her yıl Ağustos ayında Truva Kültür ve Sanat Festivali gerçekleşmekte, çeşitli sanatsal faaliyetler yapılmaktadır. Her yıl düzenlenen Çanakkale Bienali de Çanakkale ilinin kültür, sanat ve turizmine katkı sağlamaya aday bir etkinliktir.

Devamı
Çanakkale Hava Durumu
Çanakkale Yol Durumu
Çanakkale Ezan Vakti
YEREL HABERLER
SON DAKİKA