SGK’dan Prim Borcu Hatırlatması

Giriş Tarihi: 20.5.2015 10:48 Güncelleme Tarihi: 20.5.2015 10:51
SGK’dan Prim Borcu Hatırlatması
Sosyal Güvenlik İl Müdürü Basri Tümsek, daha önce SGK borcundan dolayı sağlık hizmetlerinden faydalanamayan vatandaşların yeni yasa gereği borçlarını dondurarak sağlık hizmetlerinden faydalanabileceklerini belirtti.
SGK İl Müdürü Basri Tümsek, “63. geçici maddeye ilave edilen kanuna göre 30 Nisan 2015 tarihi itibari ile 12 aydan fazla prim borcu olan sigortalılar, bu borçlarını durdurma veya dondurma hakkına sahiptirler. Bu sigortalılarımızdan ilk defa tescili yapılanlar, tescili yapılmış tarih itibariyle daha sonra ara ara primlerini ödemiş olan sigortalılarımız da, en son ödemiş olduğu prim ne kadar ayını karşılıyorsa, karşıladığı ay kadar hizmet verilip sigortalıkları dondurulacaktır. Bu durumda olan sigortalılarımızın, ilerdeki bir tarihte bu dondurulmuş olan sürelerini ihya etmek isterlerse ya da yaşı gelmişte hizmeti yetmemiş durumda olan sigortalılarımızın emekli olmak istemeleri halinde bu dondurulmuş olan süreler, sigortalılarımızın o zamanki primleri ödemeleri şartıyla bu hizmet kendilerine verilecektir. Bunun yanında yine daha önce bir taksitlendirmeye giren ve bu taksitlendirmelerini isteyerek veya istemeyerek sonlandıran. Ödeyemeyen ya da bugüne kadar ödeme durumunda olmayan sigortalılarımızın da bize müracaat etmeleri halinde bu kişilerin de sigortalıkları dondurulacak veya durdurulacaktır” dedi.
Daha önce SGK borcu nedeniyle sağlık hizmetlerinden faydalanamayan vatandaşların da artık yeni yasa gereği sağlıktan faydalanabileceklerini belirten İl Müdürü Tümsek, “Bugüne kadar borcundan dolayı sağlık hizmetlerinden yararlanamayan sigortalılarımız, artık sigortalıklarını dondurarak sağlık hizmetlerinden yararlanma imkanına kavuşmuş olacaktır” diye konuştu. Tümsek, konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne ve bağlı bulunan Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine başvurabileceklerini söyledi.
ARKADAŞINA GÖNDER
SGK’dan Prim Borcu Hatırlatması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz