Dünyada 24 saat böyle geçti (26.04.2016)

  Giriş Tarihi: 26.04.2016 15:20 Güncelleme Tarihi: 26.04.2016 16:25
  • Dünyada 24 saat böyle geçti (26.04.2016)

   Mogherini: Tüm kriterler tamamlanınca vize serbestisi gelecek

   AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini, kriterler yerine getirilince vize muafiyetinin başlayacağını söyledi.
   AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini, tüm kriterlerin yerine getirilmesi halinde, Türk vatandaşlarına AB'de vize serbestisi sağlanacağını söyledi.

   TÜM ŞARTLAR TÜRKİYE İÇİN DE GEÇERLİ

   Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, France Inter radyo kanalına yaptığı açıklamada, serbest dolaşım konusunda diğer aday ülkelere uygulanan kriterlerin Türkiye için de geçerli olduğunu söyledi.

   Kriterlerin uygulanmasının çok yakından takip edilmesi gerektiğine işaret eden Mogherini, "Bütün kriterler yerine getirilince Türk vatandaşlarına vize serbesti sağlanacak.'' dedi.

   Mogherini, Türkiye ile yürütülen tam üyelik müzakerelerinin, AB'nin Türk devletinin modernleşmesine yapacağı yardım için en önemli araç olduğuna inandığını kaydetti.

   Türkiye'nin AB'ye girme konusunda ''ehil'' olduğunu yineleyen Mogherini, tam üyeliğin şu anda gündemde olmadığını, süreci müzakerelerin gidişatının belirleyeceğini bildirdi.