Günün ekonomi haberleri(24.05.2016)

  • 1
  • 23
Günün ekonomi haberleri(24.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(24.05.2016)

Memur ücretlerini düzenleme hükmü iptal edildi

Anayasa Mahkemesi, ücret, gösterge ve makam tazminatının, merkez teşkilatına ait uzman unvanlı kadrolara ödeneceğini düzenleyen Kanun Hükmünde Kararname (KHK) hükmünü iptal etti.

Sincan Vergi Dairesi Müdürlüğünde gelir uzmanı olarak görev yapan davacı, 666 sayılı KHK ile düzenlenen ücret ile gösterge ve makam tazminatının kendisine ödenmesi talebiyle yaptığı başvurunun reddi işleminin iptali istemiyle Danıştayda dava açtı.

Davaya bakan Danıştay 11. Dairesi, davada uygulanan kuralların Anayasa'ya aykırılık iddiasını ciddi bularak, 375 sayılı KHK'ya 666 sayılı KHK ile eklenen ilgili hükümlerin iptali için Anayasa Mahkemesine başvurdu.

YÜKSEK MAHKEME DÜZENLEMELERİ İPTAL ETTİ

Anayasa Mahkemesinin Resmi Gazete'de yayımlanan kararında, ücret ile gösterge ve makam tazminatının, merkez teşkilatına ait uzman unvanlı kadrolara ödeneceğine hükmeden itiraz konusu kuralların 666 sayılı KHK ile düzenlendiği belirtildi.

Kararda, mevcut veya yeni ihdas edilen ya da bir başka bakanlıkla birleştirilen bakanlıkların görev, yetki, teşkilat ve kadrolarının düzenlenmesiyle ilgili olmayan hususların Yetki Kanunu kapsamında bulunmadığı, bu nedenle KHK ile doğrudan mali haklarda bir düzenleme yapılamayacağı ifade edildi.

Yetki Kanunu'nda öngörülen amaç, kapsam ve ilkeleriyle bağlantılı olmaksızın sırf mali konularda bir düzenleme yapılamayacağının açık olduğu vurgulanan kararda, iptali istenen düzenlemelerle ise anılan personelin mali haklarına ilişkin bir düzenleme yapıldığı hatırlatıldı.

Kararda, "Oysa ki yetki kanununda kamu görevlilerinin atanma, nakil, görevlendirilme, seçilme, terfi, yükselme, görevden alınma ve emekliye sevk edilme usul ve esaslarından söz edilmiş ancak mali haklara ilişkin bir ibareye yer verilmemiştir. Diğer yandan, kurallarda öngörülen mali haklara ilişkin hüküm, doğrudan mali haklara ilişkin bir düzenleme niteliğindedir.
Açıklanan nedenlerle kurallar, 6223 sayılı Yetki Kanunu kapsamında bulunmadığından Anayasa'nın 91. maddesine aykırıdır. İptalleri gerekir." denildi.

İKİNCİ BAŞVURU

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünde sözleşmeli statüde çalışan bir davacı da Maliye Bakanlığının 28 Haziran 2012 tarihli genelgesinin iptali talebiyle Danıştayda dava açtı.

Davaya bakan Danıştay 11. Dairesi, 375 sayılı KHK'ya 666 sayılı KHK'nın 1. maddesiyle eklenen ve çeşitli statülerde istihdam edilen sözleşmeli personele ek ödeme yapılıp yapılmayacağı, yapılacak ek ödeme oranının sözleşme ücreti ile ilişkilendirilmeksizin belirlenmesi konularında idareyi yetkili kılan hükmün sözleşmeli personel yönünden iptali için Anayasa Mahkemesine başvurdu.

Anayasa Mahkemesinin bu kararı da Resmi Gazetede yayımlandı. Yüksek Mahkeme, aynı gerekçelerle iptali istenen KHK hükmünü iptal etti.Her iki iptal hükmü de bir yıl sonra yürürlüğe girecek.

  • 2
  • 23
Günün ekonomi haberleri(24.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(24.05.2016)

Coca-Cola Venezuela'daki şeker kıtlığı nedeniyle üretimi durdurdu

Ekonomik kriz, hiperenflasyon, açlık, ilaç kıtlığı, karaborsa ve yağmacılıkla boğuşan Venezuela'da şeker kıtlığının da ortaya çıkmasının ardından Coca-Cola bu ülkedeki şekerli içeceklerin üretimini durdurma kararı aldı.

ŞEKER KITLIĞINDAN DOLAYI...

Meşrubat devi Coca-Cola, Venezuela'da şekerli içecek üretimini durdurma kararı aldığını duyurarak, ülkede şeker kıtlığının görülmesinin ardından bu tür bir karar alındığını açıkladı. Atlanta merkezli şirket tarafından yapılan açıklamada, iç tedarikçilerin ham maddenin tükendiğini açıklamasının ardından şekerli içeceklerin üretiminin gelecek günlerde durdurulacağı kaydedildi.

BAYİLER AÇIK KALACAK

Açıklamada, şekersiz içeceklerin bu karardan etkilenmeyeceği bildirilerek, ülkedeki Coca-Cola bayilerinin ve dağıtım merkezlerinin ise açık kalmaya devam edeceği aktarıldı. Coca-Cola'nın bu kararı, geniş çapta gıda sıkıntısı yaşanması ve enflasyon tahminlerinin yüzde 700'ün üzerinde çıkmasıyla birlikte Venezuela ekonomisinin çökmenin eşiğine gelmesinin ardından alındı.

  • 3
  • 23
Günün ekonomi haberleri(24.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(24.05.2016)

Ekonomi Bakanı Zeybekci büyüme rakamlarını açıkladı

61., 62. ve 63. Hükümetlerde görev alan ve 65. Hükümet'te yeniden Ekonomi Bakanlığına getirilen AK Parti Denizli Milletvekili Zeybekci önemli açıklamalarda bulundu.

ALT TABANDA İNDİRİM GÖRECEĞİZ

Aradaki bant, taban ile tavan arasındaki bant daralıyor, bir süre sonra da taban da da aşağıya doğru yönelmeler göreceğiz.

TÜRKİYE ARTIK FAİZ KONUŞMAYACAK

Artık bundan sonra Türkiye'nin faiz konuştuğu, Türkiye'nin para piyasalarının hareketlenmelerini konuştuğu, enflasyonu konuştuğumuz dönemleri geride bırakacağız. Taş üstüne taş koyma, iş üstüne iş koyma zamanı. Sofradaki aşı, ekmeği büyütme zamanı. Türkiye bunları çok kolaylıkla başarabilecek bir seviyede. Bundan sonra inşallah Türkiye'mizde çok güzel şeyler olacağını hep birlikte göreceğiz.

FED'E KİLİTLENMEK SAĞLIKSIZ

Dünyanın göze Fed'in faiz kararlarına kitleniyor ama ben bunu son derece sağlıksız buluyorum çünkü Türkiye olarak biz başka bir ülkeyiz.

FED SONBAHARA KADAR FAİZ ARTIRMAZ

Bu sene içinde bir artırımı, sonbahara kadar pek ihtimal dahilinde görmüyorum.

AVRUPA MB BİZİ DAHA ÇOK ETKİLER

Yani Avrupa Birliği Merkez Bankası'nın aldığı kararlar bizi daha fazla etkileyecek, Fed'den ziyade biz oradan daha çok etkileneceğiz. Avrupa'daki bu parasal bolluk ve düşük faizlerin Avrupa'nın etrafında heyecan ile gidebileceği tek bir ülke var o da Türkiye. Biz bunu biliyoruz. Onun için cesaretle bu avantajlarımızı değerlendireceğiz.

  • 4
  • 23
Günün ekonomi haberleri(24.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(24.05.2016)

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası bugün gerçekleştirdiği Para Politikası toplantısı sonrası Mayıs ayı faiz kararını duyurdu

Merkez Bankası'ndan toplantı sonrası yapılan açıklamaya göre, faiz koridorunun üst bandı olan gecelik borç verme faizinde 50 baz puan indirime giderek yüzde 10'dan yüzde 9,50'ye çekti.

Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 7.5'te sabit tuttu.

Merkez, yüzde 7,25 olan faiz koridorunun alt bandında da(gecelik borçlanma faizini) değişikliğe gitmedi.

PİYASALAR İNDİRİM BEKLİYORDU

Yıllık enflasyonun Nisan ayında yüzde 6.6 seviyesine kadar gerilemesinin desteği ve hükümet kanadından faiz indirim çağrılarının devam etmesiyle Merkez Bankası'nın (TCMB) bugünkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, faiz indirimlerine devam edilmesi bekleniyordu.

18 UZMANIN 11'İ ARTIŞ ÖNGÖRMÜŞTÜ

Reuters'ın 18 kurumun katılımıyla gerçekleştirdiği ankette 11 katılımcı koridorun üst bandında 50 baz puan, dört katılımcı 25 baz puan indirim beklerken, üç katılımcı değişiklik öngörmüyor. Ankete katılan kurumların tamamı politika faizi ve koridorun alt bandının sabit tutulmasını bekliyor.

  • 5
  • 23
Günün ekonomi haberleri(24.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(24.05.2016)

"Önceliğimiz üreterek büyüyen Türkiye"

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'nin üreterek büyüyen bir ekonomi yapısına sahip olacağını belirterek, 'Türkiye'nin her bölgesine yatırım yapılması için üretimi istihdamı tüm gücümüzle teşvik edeceğiz, destekleyeceğiz. Yatırımcının önüne turkuaz halı sereceğiz' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yeni kabineyi sunan AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, seçilmesinden sonra ilk kez yapılan partisinin grup toplantısında konuştu.

"EKONOMİ DEMEK..."

'Ekonomi demek banka demek değil, ekonomi demek para demek değil, ekonomi demek üretmek demek..' diyen Yıldırım, "Gençlerimize kadınlarımıza iş bulmak demek. Yeni dönemin mali disiplinine asla taviz vermeden, yatırımlarının artırılması için, Türkiye'nin her bölgesine yatırım yapılması için üretimi istihdamı tüm gücümüzle teşvik edeceğiz, destekleyeceğiz. Yatırımcının önüne turkuaz halı sereceğiz" dedi.