Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Günün ekonomi haberleri(24.05.2016)

 • 1
 • 23
Günün ekonomi haberleri(24.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(24.05.2016)

Memur ücretlerini düzenleme hükmü iptal edildi

Anayasa Mahkemesi, ücret, gösterge ve makam tazminatının, merkez teşkilatına ait uzman unvanlı kadrolara ödeneceğini düzenleyen Kanun Hükmünde Kararname (KHK) hükmünü iptal etti.

Sincan Vergi Dairesi Müdürlüğünde gelir uzmanı olarak görev yapan davacı, 666 sayılı KHK ile düzenlenen ücret ile gösterge ve makam tazminatının kendisine ödenmesi talebiyle yaptığı başvurunun reddi işleminin iptali istemiyle Danıştayda dava açtı.

Davaya bakan Danıştay 11. Dairesi, davada uygulanan kuralların Anayasa'ya aykırılık iddiasını ciddi bularak, 375 sayılı KHK'ya 666 sayılı KHK ile eklenen ilgili hükümlerin iptali için Anayasa Mahkemesine başvurdu.

YÜKSEK MAHKEME DÜZENLEMELERİ İPTAL ETTİ

Anayasa Mahkemesinin Resmi Gazete'de yayımlanan kararında, ücret ile gösterge ve makam tazminatının, merkez teşkilatına ait uzman unvanlı kadrolara ödeneceğine hükmeden itiraz konusu kuralların 666 sayılı KHK ile düzenlendiği belirtildi.

Kararda, mevcut veya yeni ihdas edilen ya da bir başka bakanlıkla birleştirilen bakanlıkların görev, yetki, teşkilat ve kadrolarının düzenlenmesiyle ilgili olmayan hususların Yetki Kanunu kapsamında bulunmadığı, bu nedenle KHK ile doğrudan mali haklarda bir düzenleme yapılamayacağı ifade edildi.

Yetki Kanunu'nda öngörülen amaç, kapsam ve ilkeleriyle bağlantılı olmaksızın sırf mali konularda bir düzenleme yapılamayacağının açık olduğu vurgulanan kararda, iptali istenen düzenlemelerle ise anılan personelin mali haklarına ilişkin bir düzenleme yapıldığı hatırlatıldı.

Kararda, "Oysa ki yetki kanununda kamu görevlilerinin atanma, nakil, görevlendirilme, seçilme, terfi, yükselme, görevden alınma ve emekliye sevk edilme usul ve esaslarından söz edilmiş ancak mali haklara ilişkin bir ibareye yer verilmemiştir. Diğer yandan, kurallarda öngörülen mali haklara ilişkin hüküm, doğrudan mali haklara ilişkin bir düzenleme niteliğindedir.
Açıklanan nedenlerle kurallar, 6223 sayılı Yetki Kanunu kapsamında bulunmadığından Anayasa'nın 91. maddesine aykırıdır. İptalleri gerekir." denildi.

İKİNCİ BAŞVURU

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünde sözleşmeli statüde çalışan bir davacı da Maliye Bakanlığının 28 Haziran 2012 tarihli genelgesinin iptali talebiyle Danıştayda dava açtı.

Davaya bakan Danıştay 11. Dairesi, 375 sayılı KHK'ya 666 sayılı KHK'nın 1. maddesiyle eklenen ve çeşitli statülerde istihdam edilen sözleşmeli personele ek ödeme yapılıp yapılmayacağı, yapılacak ek ödeme oranının sözleşme ücreti ile ilişkilendirilmeksizin belirlenmesi konularında idareyi yetkili kılan hükmün sözleşmeli personel yönünden iptali için Anayasa Mahkemesine başvurdu.

Anayasa Mahkemesinin bu kararı da Resmi Gazetede yayımlandı. Yüksek Mahkeme, aynı gerekçelerle iptali istenen KHK hükmünü iptal etti.Her iki iptal hükmü de bir yıl sonra yürürlüğe girecek.

 • 2
 • 23
Günün ekonomi haberleri(24.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(24.05.2016)

Coca-Cola Venezuela'daki şeker kıtlığı nedeniyle üretimi durdurdu

Ekonomik kriz, hiperenflasyon, açlık, ilaç kıtlığı, karaborsa ve yağmacılıkla boğuşan Venezuela'da şeker kıtlığının da ortaya çıkmasının ardından Coca-Cola bu ülkedeki şekerli içeceklerin üretimini durdurma kararı aldı.

ŞEKER KITLIĞINDAN DOLAYI...

Meşrubat devi Coca-Cola, Venezuela'da şekerli içecek üretimini durdurma kararı aldığını duyurarak, ülkede şeker kıtlığının görülmesinin ardından bu tür bir karar alındığını açıkladı. Atlanta merkezli şirket tarafından yapılan açıklamada, iç tedarikçilerin ham maddenin tükendiğini açıklamasının ardından şekerli içeceklerin üretiminin gelecek günlerde durdurulacağı kaydedildi.

BAYİLER AÇIK KALACAK

Açıklamada, şekersiz içeceklerin bu karardan etkilenmeyeceği bildirilerek, ülkedeki Coca-Cola bayilerinin ve dağıtım merkezlerinin ise açık kalmaya devam edeceği aktarıldı. Coca-Cola'nın bu kararı, geniş çapta gıda sıkıntısı yaşanması ve enflasyon tahminlerinin yüzde 700'ün üzerinde çıkmasıyla birlikte Venezuela ekonomisinin çökmenin eşiğine gelmesinin ardından alındı.

 • 3
 • 23
Günün ekonomi haberleri(24.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(24.05.2016)

Ekonomi Bakanı Zeybekci büyüme rakamlarını açıkladı

61., 62. ve 63. Hükümetlerde görev alan ve 65. Hükümet'te yeniden Ekonomi Bakanlığına getirilen AK Parti Denizli Milletvekili Zeybekci önemli açıklamalarda bulundu.

ALT TABANDA İNDİRİM GÖRECEĞİZ

Aradaki bant, taban ile tavan arasındaki bant daralıyor, bir süre sonra da taban da da aşağıya doğru yönelmeler göreceğiz.

TÜRKİYE ARTIK FAİZ KONUŞMAYACAK

Artık bundan sonra Türkiye'nin faiz konuştuğu, Türkiye'nin para piyasalarının hareketlenmelerini konuştuğu, enflasyonu konuştuğumuz dönemleri geride bırakacağız. Taş üstüne taş koyma, iş üstüne iş koyma zamanı. Sofradaki aşı, ekmeği büyütme zamanı. Türkiye bunları çok kolaylıkla başarabilecek bir seviyede. Bundan sonra inşallah Türkiye'mizde çok güzel şeyler olacağını hep birlikte göreceğiz.

FED'E KİLİTLENMEK SAĞLIKSIZ

Dünyanın göze Fed'in faiz kararlarına kitleniyor ama ben bunu son derece sağlıksız buluyorum çünkü Türkiye olarak biz başka bir ülkeyiz.

FED SONBAHARA KADAR FAİZ ARTIRMAZ

Bu sene içinde bir artırımı, sonbahara kadar pek ihtimal dahilinde görmüyorum.

AVRUPA MB BİZİ DAHA ÇOK ETKİLER

Yani Avrupa Birliği Merkez Bankası'nın aldığı kararlar bizi daha fazla etkileyecek, Fed'den ziyade biz oradan daha çok etkileneceğiz. Avrupa'daki bu parasal bolluk ve düşük faizlerin Avrupa'nın etrafında heyecan ile gidebileceği tek bir ülke var o da Türkiye. Biz bunu biliyoruz. Onun için cesaretle bu avantajlarımızı değerlendireceğiz.

 • 4
 • 23
Günün ekonomi haberleri(24.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(24.05.2016)

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası bugün gerçekleştirdiği Para Politikası toplantısı sonrası Mayıs ayı faiz kararını duyurdu

Merkez Bankası'ndan toplantı sonrası yapılan açıklamaya göre, faiz koridorunun üst bandı olan gecelik borç verme faizinde 50 baz puan indirime giderek yüzde 10'dan yüzde 9,50'ye çekti.

Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 7.5'te sabit tuttu.

Merkez, yüzde 7,25 olan faiz koridorunun alt bandında da(gecelik borçlanma faizini) değişikliğe gitmedi.

PİYASALAR İNDİRİM BEKLİYORDU

Yıllık enflasyonun Nisan ayında yüzde 6.6 seviyesine kadar gerilemesinin desteği ve hükümet kanadından faiz indirim çağrılarının devam etmesiyle Merkez Bankası'nın (TCMB) bugünkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, faiz indirimlerine devam edilmesi bekleniyordu.

18 UZMANIN 11'İ ARTIŞ ÖNGÖRMÜŞTÜ

Reuters'��n 18 kurumun katılımıyla gerçekleştirdiği ankette 11 katılımcı koridorun üst bandında 50 baz puan, dört katılımcı 25 baz puan indirim beklerken, üç katılımcı değişiklik öngörmüyor. Ankete katılan kurumların tamamı politika faizi ve koridorun alt bandının sabit tutulmasını bekliyor.

 • 5
 • 23
Günün ekonomi haberleri(24.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(24.05.2016)

"Önceliğimiz üreterek büyüyen Türkiye"

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'nin üreterek büyüyen bir ekonomi yapısına sahip olacağını belirterek, 'Türkiye'nin her bölgesine yatırım yapılması için üretimi istihdamı tüm gücümüzle teşvik edeceğiz, destekleyeceğiz. Yatırımcının önüne turkuaz halı sereceğiz' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yeni kabineyi sunan AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, seçilmesinden sonra ilk kez yapılan partisinin grup toplantısında konuştu.

"EKONOMİ DEMEK..."

'Ekonomi demek banka demek değil, ekonomi demek para demek değil, ekonomi demek üretmek demek..' diyen Yıldırım, "Gençlerimize kadınlarımıza iş bulmak demek. Yeni dönemin mali disiplinine asla taviz vermeden, yatırımlarının artırılması için, Türkiye'nin her bölgesine yatırım yapılması için üretimi istihdamı tüm gücümüzle teşvik edeceğiz, destekleyeceğiz. Yatırımcının önüne turkuaz halı sereceğiz" dedi.

 • 6
 • 23
Günün ekonomi haberleri(24.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(24.05.2016)

2015'in ihracat şampiyonu belli oldu

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2015'in ihracat şampiyonunu açıkladı. 3 milyar 847 milyon dolar ile geçen yılın ihracat şampiyonu Ford Otomotiv oldu. Bu firmayı önceki yılın birincisi TÜPRAŞ ile OYAK Renault izledi.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2015'te başarılı ilk 1000 firmanın genel ihracatın yüzde 57,5'ini, geriye kalan 62 bin firmanın ise yüzde 42,5'ini gerçekleştirdiğini vurguladı.

Büyükekşi, ihracatçıların karlılık oranına da değinerek, "Karlılığın ilk 500 firmada 2014'te yüzde 4,94 iken 2015'te yüzde 5,38'e yükselmesini olumlu ama yetersiz buluyoruz. Geçen yıl parite etkisi olmasaydı ilk 500 firmada yüzde 7-8'leri bulan karlılığı konuşur olabilirdik. İhracatçı maalesef karından fedakarlık etti" dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2015 yılında en başarılı ilk 1000 ihracatçı firmayı açıkladı. Buna göre 2015'in ihracat şampiyonu 3 milyar 847 milyon dolar ile Ford Otomotiv oldu. TÜPRAŞ ise geçen yıl 2 milyar 912 milyon dolarla ikinciliği elde ederken, OYAK Renault 2 milyar 678 milyon dolarla üçüncü sırada yerini aldı. İhracatta 2015'in ilk 1000 firmasını değerlendiren TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Türkiye'nin 2015'teki 143.9 milyar dolarlık toplam ihracatının yüzde 48,7'sini ilk 500 firma yaptı. İkinci 500 firma ihracatın yüzde 8.8'ini, geri kalan 62 bine yakın firma da toplamın yüzde 42,5'ini gerçekleştirdi. Burada önceki yıllara göre ihracatın tabana yayıldığını görüyoruz" dedi.

Türkiye genel ihracatında geçen yıl ilk üç sırayı paylaşan firmaları sırasıyla Kibar Dış Ticaret 2 milyar 433 milyon, Vestel Ticaret 2 milyar 155 milyon, TOFAŞ 2 milyar 57 milyon, Arçelik 1 milyar 783 milyon, Toyota Otomotiv 1 milyar 184 milyon, Bosch Sanayi 1 milyar 59 milyon ve TGS Dış Ticaret de 1 milyar 4 milyon dolarlık ihracatla takip etti.

100 BİN İHRACATÇI FİRMA HEDEFİ YAKALANACAK

Türkiye'de 2014 yılında 61 bin firma ihracat gerçekleştirirken, 2015'te ise bu rakamın 63 bine ulaştığına vurgu yapan TİM Başkanı Büyükekşi, "Bu hızla devam edilmesi halinde 2023 yılındaki 100 bin ihracatçı firma hedefine ulaşacağımıza inanıyorum" diye konuştu.

Firma düzeyinde de 10 firmanın bir milyar dolar üzerinde ihracata imza attığını hatırlatan Büyükekşi, "Firmalarımızın ihracatında 1 milyar dolar eşiğini önemsiyoruz. 2023 yılı hedefimiz 50 firmamızın yıllık 1 milyar dolar ihracat barajını aşması. Diğer taraftan, 2015 yılında 500 milyon ile 1 milyar arası ihracat yapan 14 firma var. 100 milyon dolar ile 500 milyon dolar arası 121 firma, 50 milyon ile 100 milyon dolar arasında 174 firma, 25 milyon ile 50 milyon arasında 406 firma, ilk 1000 sınırımız olan 19 milyon ile 25 milyon arasında ise 275 ihracatçı firma bulunuyor" diye konuştu.

İHRACAT ANADOLU'YA YAYILIYOR

İhracatın tabana yayılmaya devam ettiğine vurgu yapan Büyükekşi, sözlerine şöyle sürdürdü: "1000 firma içerisinde 439 firmamız İstanbul'dan ihracat yapıyor. İstanbul'un firma sayısı bazında payı son 9 yıldır gerilemeye devam ederken, bu ilimizi 77 firma ile İzmir, 66 firma ile Kocaeli, 62 firma ile Gaziantep, 59 firma ile Bursa takip ediyor. İhracat içinde farklı illerin ağırlığının artmasını, Türkiye ihracatı ve ekonomisi adına sağlıklı bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. İhracatın bölgesel ve sektörel düzeyde farklılaşması ve Anadolu'ya yayılması arzuladığımız bir gelişme."

"KARLILIK ARTTI AMA YETERLİ DEĞİL"

İlk 500 içerisindeki ihracatçı firmaların ortalama karlılığının bir önceki yıla göre yüzde 4,94'ten yüzde 5,38'e yükselmesini olumlu ama yetersiz bulan Büyükekşi, "İkinci 500'de ortalama karlılık oranının yüzde 9,71 olması daha tatmin edici. 2015'te özellikle Euro bölgesine ihracat yapan firmalar paritede sıkıntı yaşadı. Bunda kur artışının etkisi aşikar. Bu sıkıntılar olmasaydı ilk 500 firmada da yüzde 7-8'leri bulan karlılığı konuşuyor olabilirdik. İhracatçı maalesef karından fedakarlık etti. Bunu yukarı çıkarmayı arzuluyoruz" dedi.

TİM'in açıkladığı ilk 1000 ihracatçı firma ile ilgili dikkat çeken bazı veriler ise şöyle:
İlk 500 Firma dikkate alındığında ortalama çalışan sayısı 2014'te 790 iken bu rakam geçen yıl 932'ye yükseldi. Bu da ciddi bir istihdam artışını ortaya koydu.

İkinci 500 firmada ise çalışan sayısı 417 olurken önceki yıla göre önemli bir fark oluşmadı.

İlk 1000 ihracatçı arasında 593 firma ile Marmara Bölgesi öne çıkarken, bunu 138 firma ile Ege Bölgesi ve 83 firma ile İç Anadolu Bölgesi izledi. 2015'te en fazla ihracat yapan il ise toplam 40.8 milyar dolarlık ihracatla İstanbul oldu. Bursa 6.3 milyar dolar ile ikinci, Kocaeli de 6.2 milyar dolar ile üçüncü sırada yer aldı.

 • 7
 • 23
Günün ekonomi haberleri(24.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(24.05.2016)

Savunma sanayisinin nokta ismi Faruk Özlü

65.Hükümetin yeni Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün özgeçmişi ülke savunma sanayisi için yapılan önemli projelerle dolu. Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın önemli ve büyük bütün projelerinde çalışan Faruk Özlü Türkiye'nin kendi tasarımı "ilk milli tankı ALTAY", "ilk insansız hava aracı ANKA", "ilk milli gemisi MİLGEM" projelerinin yürütülmesinde Müsteşar Yardımcısı olarak görev yaptı.

HARVARD'DA ÜST DÜZEY YÖNETİCİ EĞİTİMİ ALDI

Faruk Özlü 19.11.1962 yılında Düzce'de doğdu. Düzce Lisesi'ni müteakip Yıldız Teknik Üniversitesi'nden (YTÜ) Makina Mühendisi olarak mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde (İTÜ) Yüksek Lisans ve Doktora yaptı. İspanya'da Proje ve Mühendislik, Harvard Üniversitesi'nde Üst Düzey Yönetici eğitimi aldı.

KARİYERİ

1987 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1990 yılında Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nda Sözleşmeli Personel-Mühendis olarak görevlendirildi. Aynı kurumda sırasıyla Uzman, Proje Müdürü, Daire Başkanı, Müsteşar Yardımcısı oldu. Müsteşar Vekilliği yaptı.

BÜYÜK PROJELERİN ADAMI

Savunma Sanayii Müsteşarlı��ı'nın önemli ve büyük bütün projelerinde çalıştı. Uzman ve Proje müdürü olarak çalıştığı Zırhlı Muharebe Aracı Projesi'nde Cumhuriyet tarihinin tek kalemde en büyük savunma sanayi ihracatı yapıldı. Türkiye'nin kendi tasarımı "ilk milli tankı ALTAY", "ilk insansız hava aracı ANKA", "ilk milli gemisi MİLGEM" projelerinin yürütülmesinde Müsteşar Yardımcısı olarak görev aldı.

GÖREV ALDIĞI PROJELERDEN BAZILARI

"Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı", "A400M Nakliye Uçağı", "F-35 Savaş Uçağı", F-16 ve Helikopter Elektronik Harp Sistemleri", "M60 Tank Modernizasyonu", "Yazılım ve Simülatörler", "Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemleri" görev aldığı projelerden bazıları olarak göze çarpıyor.

BİZE ULAŞIN