Editörün seçtiği köşe yazılarından...

  Giriş Tarihi: 29.07.2016 15:16
  • Editörün seçtiği köşe yazılarından...

   Çünkü Yunanistan'da da öyle oldu. Şimdi kendisine sığınan darbecileri "idam edilebilirler" endişesiyle mümkün olduğunca elinde tutmaya, iade kararını ertelemeye çalışan Yunanistan'da... Cuntanın bir kısmı "içeride" öldü, bir kısmı "yaşlılık, hastalık, vb." gerekçeleriyle salıverildi. Çünkü İspanya'da da öyle oldu. Parlamentoyu basıp ateş açan Yarbay Tejero, resmini son gördüğümde, Balear adalarından birinde, yanında bir dilberle güneşleniyordu... Ama Fransızlar vaktiyle öyle yapmamışlardı... Şimdi "Erdoğan idam cezasını geri getirecek" diye çok endişelenen Fransızlar... 1962 yılında General de Gaulle'e yani devlet başkanına suikast düzenleyen gizli OAS örgütü üyesi Yarbay Bastien-Thiry 1963'te takır takır kurşuna dizildi.

   Öte yandan "cezaların geriye doğru işlememesi" şeklinde bir hukuk ilkesi de var tabii. Muhalif basında kümelenmiş Erdoğan düşmanları şimdi bu fikri "işlemeye" çalışıyorlar. Demek ki içlerinde "idam cezasını geri getirmezsek Avrupa Birliği'ne girebiliriz" umudu var! Nalıncı keseri bu kez iki taraflı yontuyor: Bir yandan "darbecilere iyi davranın" deyip duruyorlar.
   Bir yandan da, gözaltına alınan FETÖ yanlısı gazeteci arkadaşlarını "tanırım, iyi çocuktur,cici kızdır, yapmaz öyle kaka şeyler" düzeyinde kurtarma çabası!
   Şimdilik bundan fazlasına cesaret edemiyorlar, çünkü bir tarafları "Yusuf Yusuf" diye ötüyor. Hele zaman geçsin, ortalık yatışsın, "darbecileri serbest bırakın" kampanyasını da başlatacaklardır. Çünkü bugüne kadar yaptıkları, yapacaklarının teminatıdır. Şurada kırk kişiyiz, hiçkimse bu heriflerin "ciğerini" bana öğretmeye kalkmasın.

   Engin Ardıç/Sabah