5 günlük hava durumu
25 Nisan 2014 Cuma
Tüm zamanların en iyi filmleri
Kültür Sanat 14 Nisan 2010 - Çarşamba
 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  Dünya sineması, 1895'ten günümüze, 100 yılı aşkın tarihinde sessiz ve siyah-beyaz görüntülerden 3 boyutlu yüksek çözünürlüklü filmlere kadar kısa zamanda büyük gelişme gösterdi.

  Sinema; kimi zaman propaganda, kimi zaman parasal, kimi zaman da eğlence amacına hizmet etmiştir. Ama sinema tarihinden öyle ustalar var ki "7. Sanat"a ismini verdirmeyi başarmıştır.

  Biz de sizler için gelmiş geçmiş en iyi filmleri seçmeye çalıştık. Tabii ki herkesin zevki farklı olacaktır ama genelin ortak kabul gördüğü filmleri derledik. Umarız beğenirsiniz...

  Not: Filmler alfabetik sıraya göre listelenmiştir.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  12 KIZGIN ADAM (12 Angry Men)
  Yönetmen: Sidney Lumet
  Oyuncular: Martin Balsam, John Fiedler, Lee J. Cobb, E.G. Marshall, Ed Binns
  Yapım: 1957 (ABD)

  Latin kökenli bir Amerikalı genç babasını bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle birinci dereceden cinayetle suçlanır ve mahkeme önüne çıkarılır. Sanığın kaybettiğini söylediği bir bıçak cinayetin işlendiği odada bulunmuştur, mahkemeye sunduğu savunma oldukça zayıftır ve kurbanın çığlıklarını ve katilin kaçışını duyduklarını söyleyen pek çok tanık vardır, dolayısıyla dava kısa sürecek gibi görünmektedir. Sanık suçlu bulunduğu taktirde idama mahkum edilecektir.Jüri üyeleri kararı açıklamak için odalarından döndüklerinde şaşırtıcı olmayan sonuçlar ortaya çıkar: oniki jüri üyesinden onbiri genç adam hakkında suçlu hükmünde bulunmuşlardır. Sekiz numaralı jüri üyesi Davis suçsuz hükmü yönünde oy veren tek üyedir.Davisin jüri üyelerini kararlarını tekrar düşünmeye ve eldeki kanıtları tekrar değerlendirmeye ikna etmeye çalışması esnasında her jüri üyesinin suçlu kararı vermesinin arkasında aralarında yabancı düşmanlığı, kanuna aşırı güven, çoğunluğa uyma, geçmişle hesaplaşma gibi farklı kişisel sebepler olduğu ortaya çıkar.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  2001: UZAY MACERASI
  (2001: A Space Odyssey)
  Yönetmen: Stanley Kubrick
  Oyuncular: Keir Dullea, Gary Lockwood, William Sylvester, Daniel Richter, Leonard Rossiter
  Yapım: 1968

  2001: Bir Uzay Destanı (İngilizce: 2001: A Space Odyssey), 1968 yılında Stanley Kubrick tarafından yönetilen bilimkurgu filmi. Senaryosu Kubrick ve ünlü bilimkurgu yazarı Arthur C. Clarke tarafından kaleme alınmıştır.

  Arthur C.Clarke'ın ünlü romanı '2001'den uyarlanan film, sinemaseverleri yıllarca etkiledi ve modern sinemada bir köşetaşı oldu. Filmin ilk bölümü 'Dawn Of Man/İnsanoğlunun Şafağı', milyonlarca yıl önce maymunların evrim sürecini anlatıyor. Daha sonra bir kemiğin gökyüzüne fırlatılmasıyla 2001 yılınca geçiyoruz ve uzayda, insanla makinanın mücadelesine tanıklık ediyoruz. Jüpiter'i keşfetmeye giden bir uzay istasyonu, HAL isimli bir bilgisayar tarafından yönetiliyor ve bir süre sonra HAL kontrolü ele geçiriyor. HAL'in kontrolden çıkmasıyla gemideki insanlar ölmeye başlıyor ve Dave (Keir Dullea) sinema tarihinin en ünlü sahnelerinden birisinde ('Korkuyorum, Dave') HAL'i de-monte ediyor. Artık kontrolünde bir uzay gemisi ve koskoca evren var. O da insanoğlunun en büyük macerasını yaşamaya karar veriyor…

  Film, alışılageldik anlatım yöntemlerinin dışına çıkması, zamanına göre son derece şaşırtıcı olan görsel efektleri, uzun süresi ve gösterime girdiğinden beri tartışılan sonu (Yıldız-çocuk sekansı) ile sinema tarihinde ün kazanmıştır.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  OTOMATİK PORTAKAL
  (Clockwork Orange)
  Yönetmen: Stanley Kubrick
  Oyuncular: Malcolm McDowell, Patrick Magee, Michael Bates, Warren Clarke, John Clive
  Yapım:1971 (ABD, İngiltere)

  Gelecegin Britanyasinda, ilaç bagimlisi bir çete her gece siddet gösterilerinde bulunmaktadir. Adam dövüp, hirsizlik yapip insanlara tecavüz etmektedir. Bir gece çetenin basi Alex digerleri tarafindan polise ihbar edilir. Hapse giren Alex'in cezasini hafifletmesi için önünde bir seçenek vardir: Bir deneye tabi tutulmak. Sonrasinda Alex'in hayati tümüyle degisecektir.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  YARATIK
  (Alien)
  Yönetmen: Ridley Scott
  Oyuncular: Tom Skerritt, Sigourney Weaver, Veronica Cartwright, Harry Dean Stanton, John Hurt
  Yapım: 1979

  Kurtarma gemisi Nostromo, uzun görevinden Dünya'ya dönerken bir yakındaki bir gezegenden bir yardım sinyalı alır. Önce kararsız kalan mürettebat, sonunda yardım etmeye karar verir. Gezegene yapılan zorlu bir inişten sonra bir ekip arama çalışmaları için bölgeyi araştırırlar. Girdikleri bir mağarada bilinmeyen bir ırkın yumurtalarını bulurlar.

  Aynı sırada gemi bilgisayarı aldıkları sinyalin bir yardım sinyali değil uyarı olduğunu deşifre eder. Yumurtalardan biri kırıldığında ekip nasıl bir belaya bulaştığını farkeder.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  PERDE AÇILIYOR
  (All About Eve)
  Yönetmen: Joseph L. Mankiewicz
  Oyuncular: Bette Davis, Anne Baxter, George Sanders, Celeste Holm, Gary Merrill
  Yapım: 1950

  Margo Channing, yetenekli ve kariyer sahibi bir oyuncudur. Bir hayranı olan Eve Harrington onunla tanışmak için yanına gelir. Eve onun hayatını değiştirecektir, sekreteri olarak yaşamaya başlayan Eve'nin asıl istediği Margo Channing'in ta kendisidir.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  AMADEUS
  (Amadeus)
  Yönetmen: Milos Forman
  Oyuncular: F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow
  Yapım:1984 - ABD

  Vasat bir besteci olan Salieri ile rakip olan Wolfgang Amadeus Mozart (Tom Hulce), müzikal dehasıyla ölümsüzlük kazanıyor. Salieri'nin bu durumu hazmedememesi intikam isteğiyle dolmasına neden olur. Baştan sona sürükleyen Amadeus, En İyi Film ve En İyi Yönetmen Oscar'larını da topladı.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  AMELIE
  (Amelie)
  Yönetmen: Jean Pierre Jeunet
  Oyuncular: Audrey Tautou, Mathieu Kassovitz, Rufus, Lorella Cravotta, Serge Merlin
  Yapım: 2001 - Almanya, Fransa

  Paris'te garsonluk yaparak, kendine özgü bir dünyada yaşayan saf, çekingen ve masum bir kızdır Amelie. Annesinin beklenmedik ölümü, babasının soğuk tavırları ve yaşadığı travmalar sonucu, sevimli ve boş şeylerle uğraşarak kendisine eğlence yaratmaya çalışsa da aslında hayatı sıkıcı bulduğu için kendisini son derece yalnız hissetmektedir. Bu kısır döngü Amelie’nin evde bulduğu bir kutuyu ve onun aracılığıyla sahibini keşfetmesiyle birlikte bir anda bıçak gibi kesiliverir... Amelie aşık olmuştur.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  GENÇLİK YILLARI
  (American Graffiti)
  Yönetmen: George Lucas
  Oyuncular: Richard Dreyfuss, Ron Howard, Paul Le Mat, Charles Martin Smith, Cindy Williams
  Yapım: 1973 - ABD

  Curt ve Steve yeni bir hayata başlamak üzeredir. Üniversiteye gidecek ikili, heyecanlı olmalarına rağmen, kendileri ile ilgili şüphe içindedirler. Curt gitmek için hevesli olmadığı, Steve'in sevgilisi Laurie de gitmemelerini istemektedir. Yeni bir okul ve şehire gitmeden önceki son gecelerinde gençler, otomobil yarışları, rock'n roll ve 60'lı yılların ruhunu yeniden keşfedeceklerdir.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  ANNIE HALL
  (Annie Hall)
  Yönetmen: Woody Allen
  Oyuncular: Woody Allen, Diane Keaton, Tony Roberts, Carol Kane, Paul Simon
  Yapım:1977 ~ ABD

  New York'lu komedyen yazar Alvy Singer (Woody Allen) aşkın peşinden gitmek istese de, yaşadığı entellektüel ortamda aradığını bulabileceği konusunda oldukça umutsuzdur. En az kendisi kadar nörotik olan şarkıcı Annie Hall (Diane Keaton) ile tanışması ise önyargılarını sona erdirir. Yoğun olduğu kadar farklı olan bir ilişki yaşamaya başlarlar. Annie Hall'u etkileyici kılan, aşk üzerine öncekilerden farklı şeyler söylemeye çalışması. Komedi ve romantizm karışımı film, 70ler de gezinmek isteyenler ya da klişe aşk tasvirlerinden sıkılmışlar için iyi bir alternatif.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  KIYAMET
  (Apocalypse Now)
  Yönetmen: Francis Ford Coppola
  Oyuncular: Marlon Brando, Martin Sheen, Robert Duvall, Frederic Forrest, Sam Bottoms
  Yapım: 1979 ~ ABD

  Yüzbaşı Willard (Martin Sheen), Vietnam’da Amerikan ordusuna başkaldıran ve vahşi yöntemlerle bir orman kabilesini yöneten Albay Walter Kurtz’ü (Marlon Brando) bulup öldürmekle görevlendirilir. Kurtz’ün izinde, insan yüreğinin karanlığıyla savaşın gerçekliği arasında kalan Yüzbaşı Willard, çok geçmeden sonsuz bir kabusun içine sürüklenecektir.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  AVATAR
  Yönetmen: James Cameron
  Oyuncular: Sam Worthington, Michelle Rodriguez, Sigourney Weaver, Zoe Saldana, Giovanni Ribisi
  Yapım: 2009 ~ ABD

  Film Na’vi adlı yok olmak üzere olan bir halkın yaşadığı Pandora adlı gezegende geçiyor. Jake Sully, kendilerine özgü dilleri ve kültürü olan Na’vi halkının arasına gönderilir. Askeri bir şirket bu gezegeni incelemek üzere AVATAR adlı bir program oluşturmuştur. Bu program ile insanlar yarı insan yarı Na’vi haline getirilir ve misyoner olarak Pandora’ya gönderilirler.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  GELECEĞE DÖNÜŞ
  (Back to the Future)
  Yönetmen: Robert Zemeckis
  Oyuncular: Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson, Crispin Glover, Thomas F. Wilson
  Yapım: 1985 ~ ABD

  1985 yılındayız. Marty biraz fırlama, söz dinlemez ve delidolu bir genç, kısaca dönemin tipik bir Amerikan yeni yetmesidir. Çılgın bir bilim adamı olarak niteleyebileceğimiz Dr. Brown ile olan dostluğunun hayatını değiştereceğinden habersizdir: zira dahi bilim adamı bir zaman makinesi icad etmiştir!

  Dönemin özellikle tasarımıyla öne çıkan otomobillerinden olan bir DeLorean'ın içine gizlenmiş olan icat, Marty'yi yanlışlıkla 50'lere geri götürür. Sorumsuz delikanlı bu naif Amerikan kasabasında bir kazaya yol açar ve müstakbel anne ve babasının tanışmasına engel olur. Böylece kendisi de hiç doğmamış olacağı için bu durumu düzeltmeye koyulur. Ama hayat sandığından daha karmaşıktır ve sorumluluk kelimesinin anlamını öğrenmek zorundadır.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  KANLI TOPRAK
  (Badlands)
  Yönetmen: Terrence Malick
  Oyuncular: Martin Sheen, Sissy Spacek, Warren Oates, Ramon Bieri
  Yapım: 1973 ~ ABD

  1959 yılında, pek çok insanı öldürmüş bir katil olan Kit (Martin Sheen) ile yeni kız arkadaşı Holly (Sissy Spacek), Güney Dakota'dan Montana'ya giderken suç ve cezanın hayal alemine dalmış kendi halinde bir çifttir. Gerçek mermi kullanırlar ve insanları öldürürler ama herşey aslında onlar için bir oyundur.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  BAMBİ
  Yönetmen: David Hand
  Yapım: 1942 ~ ABD

  Ormanın kalbinde, Bambi'nin ilk titrek adımlarını atmasına ve arkadaşları tavşan thumper ve utangaç kokorca Flower ile yepyeni bir dünyayı keşfetmelerine tanık olun! Genç prens,arkadaşı bilge baykuş'un da yardmıyla aşk,kayıp ve hayat üzerine çok önemli dersler almak üzeredir.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  GÜNDÜZ GÜZELİ
  (Belle De Jour)
  Yönetmen: Luis Buñuel Portolés
  Oyuncular: Catherine Deneuve, Jean Sorel, Michel Piccoli, Geneviève Page, Pierre Clémenti
  Yapım: 1967 ~ Fransa, İtalya

  Séverine (Catherine Deneuve) genç ve güzel bir kadın ve bir doktorla evli. Kocasını çok seven Séverine, bir türlü bilinçaltı isteklerine karşı koyamıyor. En baştan çıkartıcı fantezileri düşleyen Séverine, bir süre sonra fahişelik yapmaya başlıyor. Öğlenleri, kocası işteyken “gündüz güzeli” olan Séverine, akşamları eski haline, sadık eş konumuna geri dönüyor.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  BEN-HUR
  Yönetmen: William Wyler
  Oyuncular: Charlton Heston, Jack Hawkins, Haya Harareet, Stephen Boyd, Stephen Boyd
  Yapım: 1959 ~ ABD

  Tam 100.000 kostüm, 8.000 figüran, 300 ayrı film seti ve inanılmaz bir film bütçesi ve 11 Oscar ödülü. Ben-Hur un yapımcıları sinema tarihinin en görkemli destanına imza attılar. Filistin de Musevi bir asil olan Ben-Hur un cesur hikayesi, onun Romalılar tarafından esir alınması ve gemiden kaçışı konu alınıyor.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  BLACK NARCISSUS
  (Black Narcissus)
  Yönetmen: Michael Powell, Emeric Pressburger
  Oyuncular: Deborah Kerr, Jean Simmons, Kathleen Byron, David Farrar
  Yapım: 1947 ~ İngiltere

  Anglikan rahibeleri, Himalayalarda dini bir cemiyet kurmaya kalkarlar, ancak şüpheci yerliler ve tabiatın yanında kendi şeytanlarıyla da savaşmak zorunda kalacaklardır.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  BIÇAK SIRTI
  (Blade Runner)
  Yönetmen: Ridley Scott
  Oyuncular: Harrison Ford, Rutger Hauer, Sean Young, Edward James Olmos, M. Emmet Walsh
  Yapım: 1982 ~ ABD, Hong Kong

  Uzaydaki bir madende çalışan androidler, kaçıp dünyada rehine alıyorlar. Rick Deckard (Harrison Ford)'ın işi onları bulup yok etmektir. Kaçanları ararken, anroidlerle insanları biribirinden ayırmak zorundadır. Aramaları sırasında kopya insanları, yani androidleri yapan şirket Tyrell Corporation hakkında gizli bilgiler elde ediyor.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  MAVİ KADİFE
  (Blue Velvet)
  Yönetmen: David Lynch
  Oyuncular: Isabella Rossellini, Kyle MacLachlan, Dennis Hopper, Laura Dern, Hope Lange
  Yapım: 1986 ~ ABD

  Kuzey Karolayna'da bulunan Lumberton'daki bir kasabada çekilen film, bir komşusunun arka bahçesindeki çim arazide kesik bir kulak bulan kolej öğrencisi Jeffrey Beamount' un hikâyesini anlatır. Jeffrey, olayı kasabanın şerifi teğmen John Williams'ın kızı ve lise öğrencisi olan Sandy Williams'ın yardımları ile, kendi başına araştırmaya karar verir. Sandy babasının ofisinde duymuş olduğu, kulakla ilgili yardımcı olabilecek bilgileri Jeffrey'e sağlar. Jeffrey sonunda sosyopat bir suçlu aynı zamanda da tecavüz, cinayet ve uyuşturucuya karışmış bir çetenin lideri olan Frank Booth' un yeraltı dünyasına girer.

  Mavi Kadife, gösterime girdiğinde büyük beğeni topladı ve gişede makul bir hasılat elde etti ayrıca film yönetmen David Lynch' e En İyi Yönetmen Akademi Ödülü adaylığı getirdi.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  BONNIE AND CYLDE
  Yönetmen: Arthur Penn
  Oyuncular: Warren Beatty, Faye Dunaway, Michael J. Pollard, Gene Hackman, Estelle Parsons
  Yapım: 1967 ~ ABD

  1930'lu yılların ünlü haydutları Bonnie Parker ve Clyde Barrow'un gerçek yaşam öyküsünün usta yönetmen Arthur Penn tarafından cüretkar yorumu...

  Bonnie annesi ile birlikte sakin bir hayat sürerken, karşısına araba hırsızı Clyde çıkar. Bonnie Clyde'ın cazibesine kapılır ve onunla birlikte kaçar. Birbirlerine aşık olan çift, kısa süre sonra tarihin en ünlü hırsızları olacaklardır. Araba, market ve banka soygunu derken, Bonnie ve Clyde bir çeteye dönüşür ve tüm Amerika onlara karşı sempati duymaya başlar. Ancak modern Robin Hood'ların sonu, sandıkları gibi mutlu bitmeyecektir.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  ATEŞLİ GECELER
  (Boogie Nights)
  Yönetmen: Paul Thomas Anderson
  Oyuncular: Mark Wahlberg, Julianne Moore, Don Cheadle, Heather Graham, Philip Seymour Hoffman
  Yapım: 1997 - ABD

  Eddie Adams bir gece klübünde çalışan ve yükselmeye çalışan bir aktördür. Yaptığı işi bir sanat olarak gören Jack Horner adındaki porno fiilm yönetmeni tarafından keşfedilir. Eddie ismini Dirk Diggler olarak değiştirir. 1970 lerin son zamanlarında Eddie porno endüstrisinin getirdiği zorluklarla savaşmak zorundadır. Zamanının atmosferini ustalıkla yansıtabilen bir film.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  CESUR YÜREK
  (Braveheart)
  Yönetmen: Mel Gibson
  Oyuncular: Mel Gibson, James Robinson, Sean Lawlor, Sandy Nelson, James Cosmo
  Yapım: 1995 - ABD / Fransa

  Mel Gibson'un, gösterime girdiği 1995 yılında büyük ilgi toplayan ve 1996 Oscar ödüllerinin gözdesi olan filmi "Cesur Yürek", 13.yüzyılda İskoçya topraklarındaki bağımsızlık mücadelesini anlatıyor. William Wallace (Mel Gibson), babasını İngilizlerle mücadelede kaybetmiş, amcası tarafından yetiştirilen ve ülkesindeki toplumsal sorunlarla yoğrulan bir asi. Kral Edward (Patrick McGoohan) tarafından yeni evlenmiş gelinlerin bekaretlerinin İngiliz askerleri tarafından bozulmasını öngören bir emrin açıklanması, zaten yüzyıllardır sömürülmüş ve ezilmiş bir halk olan İskoçyalıları harakete geçiriyor. Sevgilisi Murron'un (Catherine McCormack) İngilizler tarafından katledilişi üzerine büyük bir nefretle intikam alan Wallace'ın bireysel mücadelesi genişliyor ve İskoç halkı ayaklanıyor. Bu görkemli epik filmde ünlü Fransız oyuncu Sophie Marceau da Prenses Isabelle rolünde karşımıza çıkıyor.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  BRAZIL
  Yönetmen: Terry Gilliam
  Oyuncular: Jonathan Pryce, Robert De Niro, Katherine Helmond, Ian Holm, Bob Hoskins
  Yapım: 1985 - İngiltere

  Terry Gilliam'ın karamsar bir gelecek yarattığı, George Orwell'in başyapıtı 1984'den izler taşıyan bir kara komedi. Sam Lowry (Jonathan Pryce), bütün gün bilgisayar başında çalışan, hayattan bezmiş genç bir adam. Bir gün güzel bir kadınla (Kim Greist) tanışıyor ve O'na aşık oluyor. Kendisini yöneten totaliter sistemden, sürekli sızlanan annesinden (Katherine Helmond) ve anlamsız yaşamından bıkan Sam, gerçekle delilik arasında bir yolculuk yapıyor. Gilliam, filmini kesintisiz gösterime sokmak için Universal'a karşı büyük bir mücadele vermişti.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  CASABLANCA
  Yönetmen: Michael Curtiz
  Oyuncular: Humphrey Bogart, Ingrid Bergman, Paul Henreid, Claude Rains, Conrad Veidt
  Yapım: 1942 - ABD

  II. Dünya Savaşı'nda , eski bir özgürlük savaşçısı olan Rick Blaine (Humphrey Bogart) şehirdeki en popüler gece klübünün sahibi... Aktarmalar sırasında eline iki önemli mektup geçiyor. Kazablanka'ya Nazi Albayı Strasser geldiğinde polis olan Yüzbaşı Renault'yu memnun etmek için elinden geleni yapıyor. Hatta Çekoslavak yeraltı direnişinin lideri Victor Laszlo (Paul Henreid)'yu alıkoyuyor. Lazslo, şehire bir zamanlar Blaine'nin aşkı olan Ilsa ile geliyor. Bir zamanlar Ilsa Blaine'I Paris'te bırakıp gittiği için, Blaine Ilsa'ya kızgındır. Ilsa terk etmesinin sebebini açıklayınca, önemli mektupları kullanıp beraber kaçmaya karar veriyorlar. En azından planları budur.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  ÇİN MAHALLESİ
  (Chinatown)
  Yönetmen: Roman Polanski
  Oyuncular: Jack Nicholson, Faye Dunaway, John Huston, Perry Lopez, John Hillerman
  Yapım: 1974 - ABD

  Roman Polanski'nin en ünlü ve başarılı filmlerinden birisi olan 'Çin Mahallesi', zengin ve saygın bir toprak sahibi olan Hollis Mulwray'in (Darrell Zwerling) araştırılmasıyla başlayan gizemi anlatıyor. Mulwray'in karısı Evelyn Cross Mulwray (Faye Dunaway), özel dedektif Jake Gittes'den (Jack Nicholson) kocasının diğer kadınlar olan ilişkisini araştırmasını istiyor. Mulwray'in başka kadınlarla fotoğraflarını çeken Gittes, bir süre sonra korkunç bir komplonun ve sıradışı bir ilişkiler ağının içerisinde buluyor kendisini. Meşhur burun kesme sahnesinde Jack Nicholson'a bıçak sallayan Polanski'ye dikkat!

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  CENNET SİNEMASI
  (Cinema Paradiso)
  Yönetmen: Giuseppe Tornatore
  Oyuncular: Antonella Attili, Enzo Cannavale, Isa Danieli, Leo Gullotta, Marco Leonardi
  Yapım: 1988 - İtalya, Fransa

  Artık ünlü bir yönetmen olmuş Salvatore, 30 yıl sonra bir arkadaşının öldüğü haberi üzerine doğduğu kasabaya geri döner. Kasabaya geldiğinde eski anıları canlanan Salvatore, Cinema Paradiso isimli sinemada projeksiyoncu olarak çalışan Alfred ile ilişkilerini hatırlar.

  Küçük bir çocuk olan Salvatore, günlerini Alfred’in yanında geçirmekte, filmlerle ilgili konuşmakta ve Alfred’in sinema konusunda deneyim ve bilgilerinden yararlanmaktadır. Babacan tavırlarıyla Salvatore’nin hayatında önemli bir yere sahip olacak Alfred sayesinde sinemaya olan aşkını ve tutkusu keşfedecektir.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  YURTTAŞ KANE
  (Citizen Kane)
  Yönetmen: Orson Welles
  Oyuncular: Joseph Cotten, Dorothy Comingore, Agnes Moorehead, Ruth Warrick, Ray Collins
  Yapım: 1941 - ABD

  Medya patronu milyoner iş adamı Charles Foster Kane, Xanadu'daki malikanesinde ölür. Ölmeden önce tek bir kelime telaffuz eder: Rosebud.

  Kane'in bu son sözünü araştıran muhabir, onun eski çalışanlarıyla ve arkadaşlarıyla görüşür. Duyduğu her hikaye Kane'in hayatına dair çarpıcı gerçekleri ortaya çıkarmaktadır. Fakat onun son sözünün anlamı hala sisler arasındadır.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  TANRIKENT
  (Cidade de Deus)
  Yönetmen: Kátia Lund, Fernando Meirelles
  Oyuncular: Matheus Nachtergaele, Seu Jorge, Alexandre Rodrigues, Leandro Firmino da Hora, Philippe Haagensen
  Yapım: 2002 - Brezilya, ABD, Fransa

  22. İstanbul Film Festivali’nin en çok ilgi gören filmlerinden biri olan “Tanrı Kent”, 1960’larda inşa edilmiş ve 80’lerin başında Rio De Janeiro’nun en tehlikeli mahallelerinden birine dönüşmüş, sosyal konutlardan oluşan Tanrı Kentte organize suçun destansı tarihini perdeye taşıyor. Film, suç dünyasında geçecek bir hayatın gerektirdiği cesaret ve fizikten yoksun, fotoğrafçı olma hayalleri kuran Rocket’le, onunla aynı yaşlarda olan, çocukluğundan beri tam bir suçlu özellikleri taşıyan; acımasız, akıllı ve hırslı Küçük Ze’nin paralel öyküleri üzerinden, favelalardaki şiddet dolu yaşamı başarılı bir şekilde anlatıyor. Dinamik kurgusu ver kısa planlarıyla dikkat çeken, bazı çevrelerce MTV stili olmakla eleştirilse de, öyküsüne çok iyi giden bir stil yakalayan bir film olan “Tanrı Kent”, kaçırılmaması gereken bir film.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  DENİZALTI
  (Das Boot)
  Yönetmen: Wolfgang Petersen
  Oyuncular: Jürgen Prochnow, Herbert Grönemeyer, Klaus Wennemann, Hubertus Bengsch, Martin Semmelrogge
  Yapım: 1981 - Batı Almanya

  Bir Alman Denizaltısına ayrıntılı bir bakış…Wolfgang Peterson'un bu filmi bir savaş denizaltısının klostrofobik, gergin atmosferini ve mürettabatın ast-üst ilişkilerini başarıyla yansıtıyor. Alman tarafından 2. Dünya savaşının nasıl gözüktüğüne dair gerçekçi, şaşırtıcı, zaman zaman kara mizahla sıvanan güçlü bir film. Film sinema tarihinin en gerçekçi ve çarpıcı denizaltı filmlerinden birisi olarak gösteriliyor.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  ZOR ÖLÜM
  (Die Hard)
  Yönetmen: John Mctiernan
  Oyuncular: Bruce Willis, Bonnie Bedelia, Reginald VelJohnson, Paul Gleason, De'voreaux White
  Yapım: 1988 - ABD

  Bir grup terörist, Los Angeles'ta bir gökdeleni ele geçirip içeridekileri rehin alırlar. Fakat bir kişi binaya sızmayı başarmıştır, izindeki polis dedektifi John McClane. Karısı binadaki bir ofis partisindeyken rehin alınan McClane, ağır silahlı teröristlere karşı tek başına savaş açacaktır.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  KİRLİ HARRY
  (Dirty Harry)
  Yönetmen: Don Siegel
  Oyuncular: Clint Eastwood, Harry Guardino, Reni Santoni, John Vernon, Andrew Robinson
  Yapım: 1971 - ABD

  Yıl 1971.San Franciscoda Scorpio lakaplı bir seri katil,rastgele seçtiği masum insanlara pusu kurduğu yerden ateş açmakta ve etrafa dehşet salmaktadır.Şehir büyük korku içindedir ve insanlar neredeyse sokağa çıkamaz hale gelir.Sokaktaki suçlularla savaşan ve adı Kirli Harrye çıkmış olan Harry Callahan, yeni ortağı Chico Gonzalez ile birlikte Scorpioyu yakalamakla görevlendirilir.Scorpio ve Harry arasındaki kocalamaca bir süre sonra kedi-fare oyununa dünüşecek,Harry kendi mesleğinin getirdiği kurallar ile ilgili çelişkilere düşecektir.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  YASAK BÖLGE 9
  (District 9)
  Yönetmen: Neill Blomkamp
  Oyuncular: William Allen Young, Jason Cope, John Sumner, Jed Brophy, Nick Blake
  Yapım: 2009 - ABD, Yeni Zelanda

  Gezegenlerinden kaçarak dünyaya sığınan uzaylıların yerleştirildiği bölgenin güvenliğini sağlayan özel şirket uzaylıların güçlü silâhlarını çalıştırabilmek için uzaylı DNA’sı arayışına girer. Uzaylılardan kendi DNA’sını değiştirmeye başlayan bir virüs kapan görevli Wikus, dünyanın en değerli adamı haline gelir. Dışlanan ve arkadaşsız kalan Wikus’un saklanabileceği tek bir yer kalmıştır: Yasak Bölge 9.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  DONNIE DARKO
  Yönetmen: Richard Kelly
  Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Holmes Osborne, Maggie Gyllenhaal, Daveigh Chase, Mary McDonnell
  Yapım: 2001 - ABD

  Donnie, sorunlu bir ergenlik geçiren, buna karşın güçlü bir karaktere sahip, görünürde sıradan bir Amerikan gencidir. Ancak iç dünyası, tahmin edilenden daha karmaşıktır. Uzun süredir şizofreni tedavisi görmekte olan Donnie, bir yandan hastalıkla savaşırken, öte yandan okullarına yeni gelen güzel Gretchen’la duygusal bir yakınlaşma yaşar. Donnie’nin gündüzleri normal seyirde ilerleyen hayatı geceleri sekteye uğrar. Onun geceleri de gündüzleri kadar renklidir, çünkü Donnie bir uyurgezerdir ve geceleri gizemli bir gücün rehberliğinde, kendi kontrolü dışında şeyler yapar. Geleceği gören ve kendisini tehdit eden bu güç, her geçen an Donnie’yi daha çok ele geçirir. O, artık zamanda yolculuğun mümkün olduğu, çevresindeki insanlardan kanalların yayıldığı paralel bir evrene adım atmıştır. Sona yaklaşıldığında, zaman ve gerçeklik yitmiş, Donnie daha önce varlığından haberdar bile olmadığı bir boyutla karşı karşıya kalmıştır.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  KARANLIĞIN GÖLGESİ
  (Don't Look Now)
  Yönetmen: Nicolas Roeg
  Oyuncular: Julie Christie, Donald Sutherland, David Tree, Leopoldo Trieste
  Yapım: 1973 - İtalya

  Hiçbir şey göründüğü gibi değildir. Gördüklerimizin gerçek olup olmadığını bilemeyiz, gördüğümüze göre en azından bizim için gerçektirler. Peki gördüklerimiz eğer bize gönderilmiş işaretlerse onları doğru okumayı biliyor muyuz? Roeg'un Daphne du Maurier'den uyarladığı Büyü, sıra dışı bir hortlak hikâyesi gibi de algılanabilir, insan zihninin baskı altında kendi kendisine oynadığı bir oyun olarak da. Kızları boğularak ölmüş bir çift, adamın üstlendiği restorasyon işi için Venedik'e gider. Acılı anne geçirdiği travmayı atlatmak üzereyken âmâ bir kadının kehaneti yüzünden bir kez daha tedirginleşirler: Venedik'i hemen terk etmezlerse kocanın başına bir felaket gelecektir. Bu kehanete kulak asmayan adam bir süre sonra kırmızı giysili bir çocuk görmeye başlar.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  ÇİFTE TAZMİNAT
  Double Indemnity
  Yönetmen: Billy Wilder
  Oyuncular: Fred MacMurray, Barbara Stanwyck, Edward G. Robinson, Porter Hal, Jean Heather
  Yapım: 1944 - ABD

  Phyllis Dietrichson, sigortacı Walter Neff'i baştan çıkararak kocasını birlikte öldürmeye ve onun kaza sigortasından gelecek parayı paylaşmaya ikna eder. Cinayet planlandığı gibi gider, fakat ikilinin birlikteliğinin ilk günlerinden sonra ikisi de birbirinin hareketlerinden şüphe duymaya başlar.

  Walter'ın patronu Barton bu sigorta vakasını araştırmaya koyulunca ikilinin karşı karşıya olduğu durum daha da karmaşıklaşır.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  DR. GARİPAŞK
  Dr. Strangelove
  Yönetmen: Stanley Kubrick
  Oyuncular: Peter Sellers, George C. Scott, Sterling Hayden, Keenan Wynn, Slim Pickens
  Yapım: 1964 - İngiltere

  Stanley Kubrick'ten sinema tarihinin en kara-komedisi… Soğuk Savaş döneminde, Amerika'lı bir general (Sterling Hayden) SSCB'yi bombalamak için, sınır bölgesinde tetikte bulunan savaş uçaklarına 'çok gizli' koduyla emir yolluyor. Bombalamayı durdurabilecek yegane kişi olan general Jack D. Ripper intihar edince, herkes Ripper'ın belirlediği kodu aramaya başlıyor.Kubrick'in hem dönemin SSCB anlayışına hem de Amerika'nın liberal hükümetine önemli eleştiriler getirdiği filmde Peter Sellers üç farklı rolde (Atom bombasını icat eden faşist bir bilim adamı, Amerikan başkanı ve general'in yardımcısı) karşımıza çıkıyor.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  SİL BAŞTAN
  (Eternal Sunshine of the Spotless Mind)
  Yönetmen: Michel Gondry
  Oyuncular: Jim Carrey, Kate Winslet, Gerry Robert Byrne, Elijah Wood, Thomas Jay Ryan
  Yapım: 2004 - ABD

  Joel (Jim Carrey) uzun zamandır kız arkadaşı olan Clementine (Kate Winslet) ile ilişkilerindeki sorunlu anıları silmeye çalışmaktadır. Yeni bir yöntem keşfeden doktor Howard Mierzwaik (Tom Wilkinson) ile anlaşarak Clementine'i hafızasından çıkarmaya çalışır. Ancak bu çalışmalar sırasında Joel'in hafızası tamamen kaybolur ve tutkularını yeniden keşfetmeye başlar. Bunun üzerine doktor ve ekibi Joel'in beynindeki labirentlerde onun kaybolan anılarını bulmaya çalışırlar. Açıkça görülür ki Joel henüz Clementine'i hafızasından atamamıştır.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  FARGO
  Yönetmen: Joel Coen
  Oyuncular: William H. Macy, Steve Buscemi, Peter Stormare, Kristin Rudrüd, Harve Presnell
  Yapım: 1996 - ABD

  İki Oscar ödüllü film Orta Batı Amerika'da geçiyor. Bir araba satıcısının (William H. Macy), 1.000.000$'lık fidye almak amacıyla karısını kaçırmaları için iki adamı (Steve Buscemi ve Peter Stormare) tutması hakkındadır. Kaçırma olayı bir dizi cinayete sebep olur ve hamile polis memuru Gunderson (Frances McDormand) bu cinayetleri araştırmaya başlar.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  DÖVÜŞ KULÜBÜ
  (Fight Club)
  Yönetmen: David Fincher
  Oyuncular: Edward Norton, Brad Pitt, Helena Bonham Carter, Meat Loaf, Zach Grenier
  Yapım: 1999 - ABD, Almanya

  'İlk kural: Kimseyle Fight Club hakkında konuşma!'

  Chuck Palanhiuk adlı genç bir yazarın ilk romanı olan 'Fight Club' sonunda David Fincher tarafından sinemaya uyarlandı.

  Filmde ailesi ve yakın arkadaşları olmayan yalnız ve genç bir yuppie (Edward Norton) günün birinde çok çok özel bir başka yuppie olan Tyler Durden (Brad Pitt) ile tanışıyor. Durden kendi gibilerden oluşturduğu bir grup genç yuppie ile 'Fight Club' adlı bir klüp kurmuştur. Bu kulübe üye olanlar haftasonları sokaklarda kavga etmedirler. Giderek moda olan bu tür klüpler Tyler Durden'ın da ünlenmesine sebep oluyor. Ya da yeni jenerasyonun bir mesihi. Ancak ortaya çıkan Marla (Helena Bonham Carter) adındaki genç bir kız ortalığı bayağı karıştırıyor.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  NEMO: KAYIP BALIK
  (Finding Nemo)
  Yönetmen: Andrew Stanton, Lee Unkrich
  Oyuncular: Albert Brooks, Alexander Gould, Brad Garrett, Allison Janney, Austin Pendleton
  Yapım: 2003 - ABD

  "Oyuncak Hikâyesi" ("Toy Story"), "Bir Böceğin Yaşamı" ("A Bug's Life"), "Sevimli Canavarlar" ("Monsters Inc.") gibi son dönemin en çok ses getiren animasyonlarına imza atan Pixar Animation Studios'un yeni filmi "Finding Nemo", sualtı yaşamına odaklanıyor ve baba-oğul iki balığın eğlenceli macerasını perdeye taşıyor. Marlin ve oğlu Nemo, The Great Barrier Reef'te birbirlerini kaybederler. Baba Marlin, yanına iyi niyetli ama aşırı unutkan bir balık olan Dory'yi alarak, oğlunu bulmak için maceralı bir yolculuğa çıkar. Bu esnada, Nemo'nun da, güvenli bir şekilde evine dönebilmek için bazı planları vardır. Son dönem animasyon tekniklerinin kullanıldığı film, Pixar-Walt Disney işbirliğiyle gerçekleştirilen son dönem animasyonları gibi oldukça iddialı.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  FORREST GUMP
  Yönetmen: Robert Zemeckis
  Oyuncular: Tom Hanks, Robin Wright Penn, Gary Sinise, Mykelti Williamson, Sally Field
  Yapım: 1994 - ABD

  Forrest sakat bir çocuktur. Ancak bu sakatlığı onun normal bir insan haline dönme arzusunu köreltmemiştir. Tam otuz yıl boyunca inanılmaz zorluklar yaşayan Forrest sonunda kendisini ülkesinin en sevilen futbol yıldızları arasında görmesini sağlamıştır. Bu çabaları o kadarla da kalmamış katıldığı Vietnam Savaşı’ndan bir kahraman olarak dönmüş ve Beyaz Saray’da şeref madalyası almış ama en önemlisi de dünyada en çok sevdiği şey olan sevgilisinin kalbini kazanıp onunla evlenmeyi başarmıştır. Çok akıllı biri olmasa da kalbinin neyi istediğini çok iyi bilen Forrest ona ulaşabilmek için olağanüstü bir çaba sarf ederek herkese istediğini elde edebileceği konusunda bir örnek teşkil etmiştir.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  GLADYATÖR
  (Gladiator)
  Yönetmen: Ridley Scott
  Oyuncular: David H. Franzoni, John Logan
  Yapım: 2000 - ABD

  MS 180 yılında Roma İmparatoru Marcus ölümüne yakın yerine general Maximus'un geçeceğini oğluna söyler. Bunu duyan oğlu Commodus çılgına döner ve babasını öldürür, generalide tutuklatır. General Maximus ellrinden kurtulur ve bir gladyatör olarak savaşmaya başlar.

  Maximus zamanla bir kahraman haline gelir ve halkla kaybettikleri haklarını, özgürlüklerini kazanmak konusunda lider olur.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  AMERİKALILAR
  (Glengarry Glen Ross)
  Yönetmen: James Foley
  Oyuncular: Al Pacino, Jack Lemmon, Alec Baldwin, Alan Arkin, Ed Harris
  Yapım: 1992 - ABD

  Ünlü oyun ve senaryo yazarı David Mamet'ın bir eserinden uyarlanan filmin tamamı 2 gün içerisinde geçiyor. Bir grup emlak pazarlamacısı bağlı oldukları şirket tarafından eğer adamakıllı birer satış yapmazlarsa kovulacaklarını anlıyorlar. Bu bir grup emlak satıcısının o akşam yaşadığı çelişkiler ve ayakta kalabilmek için verdikleri haybeye mücadele içlerinden bazılarını çalıştıkları büroyu soymaya bile itecektir. Özellikle yıldız oyuncu kadrosuyla dikkat çeken film başarılı bir tiyatro uyarlaması olarak biliniyor…

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  ALTIN PARMAK
  (Goldfinger)
  Yönetmen: Guy Hamilton
  Oyuncular: Sean Connery, Honor Blackman, Gert Fröbe, Shirley Eaton, Tania Mallet
  Yapım: 1964 - İngiltere

  Güçlü işadamı Auric Goldfinger, Grand Slam adını verdiği bir operasyon planlamaktadır. Dünya ekonomisinin kalbi sayılan ve bütün ülkelerin altın rezervlerinin depolandığı ve askeri bir üs tarafından korunan Fort Knox'u yağmalamayı planlamaktadır.

  Onu engelleme görevi, İngiliz Gizli Servisi'nden 007 kodlu ajan James Bond'a verilir. Bond, kendisine tahsis edilen üstün özellikli Aston Martin'in de yardımıyla Goldfinger'ın peşine düşer. Bond'un önünde aşması gereken engeller olarak Goldfinger'ın adamlarından öldürücü şapkasıyla dilsiz uşağı Oddjob, güzel Jill Masterson ve seksi pilot Pussy Galore beklemektedir.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  RÜZGÂR GİBİ GEÇTİ
  (Gone With The Wind)
  Yönetmen: Victor Fleming, George Cukor, Sam Wood
  Oyuncular: Thomas Mitchell, Barbara O'Neil, Vivien Leigh, Evelyn Keyes, Ann Rutherford
  Yapım: 1939 - ABD

  Margaret Mitchell'in pembe romanı 'Gone With the Wind'in Victor Fleming imzalı sinema uyarlaması Hollywood'un ilk defa ciddi ciddi promosyon yaptığı filmdir.

  Amerikan İç Savaşının hemen öncesinde Tara'da yaşayan bir zengin ailenin kızı Scarlett O'Hara, güzelliği ve huysuzluğuyla ün yapmış genç bir kız. Küçüklüğünden beri aile dostları Ashley'e aşık. Ancak Ahley onu o gözle değerlendirmiyor. Ashley, Scarlett'in kuzeni Melanie'yle evlenmek istiyor çünkü. Scarlett'in annesi kızını bu düşünceden uzaklaştırmak için onu büyük bir baloya götürüyor. O baloda Scarlett, yakışıklı Rhett Butler ile tanışıyor. Aynı gün de zaten İç Savaş patlak veriyor. Scarlett en başta Rhett Butler'dan nefret eder ama sonra aralarında savaşla beraber ateşlenen bir aşk başlar. Ama gelgitler yaşayan bir aşktır bu. Sebebi de Scarlett'in hala Ashley'i unutamaması…

  Filmin baş kadın kahramanı Scarlett O'Hara rolü için 1400 aktris denenmişti. O zamanlar pek tanınmayan genç İngiliz aktris Vivien Leigh sonunda Scarlett olarak seçilmişti. 125 günlük çalışmasının sonucunda 25.000 $ kadar kazanmıştı. Buna karşılık o zamanın en önemli 'star'ı Clark Gable 71 günlük çalışmasıyla 120.000 $ gibi bir ücret almıştı.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  SIKI DOSTLAR
  (Goodfellas)
  Yönetmen: Martin Scorsese
  Oyuncular: Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci, Lorraine Bracco, Paul Sorvino
  Yapım: 1990 - ABD

  Kimilerine göre sinema tarihinin en iyi filmlerinden biri olan 'Sıkı Dostlar' bir mafya itirafçısı olan Henry Hill'in 'Wiseguy' adlı kitabından uyarlanmış. Film başlar başlamaz Henry(Ray Liotta) de anlatmaya başlıyor: 'Her zaman gangster olmayı istemiştim…'. Henry mafya için küçük işler yapan Jimmy Conway(Robert De Niro) ve Tommy De Vito (Joe Pesci) ile bir soygun işi gerçekleştiriyor. Sonra yaşadıkları ise akıntıya kapılan bir dal parçası gibi olmasına sebep oluyor. Sonunda uyuşturucu, ihanet, cinayet ve sahtekarlığın bol olduğu bu dünyadan çıkmak istiyor ve gidip FBI'ya 'ötüyor'. Martin Scorsese, bu filminde mafyanın günlük hayatlarına stilize bir bakış atıyor.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  TEPETAKLAK NELSON
  (Half Nelson)
  Yönetmen: Ryan Fleck
  Oyuncular: Ryan Gosling, Jeff Lima, Shareeka Epps, Nathan Corbett
  Yapım: 2006 - ABD

  Dan Dunne, Brooklynin yoksul bir okulunda 13 yaşındaki öğrencilerine ayrımcılıktan, hapishane ayaklanmalarından, özgür düşünceden, diyalektikten ve Amerikan İç Savaşından söz eden, onlara değişim olgusunu anlatan ve başkalarının etkisi altında kalmadan düşünmeleri gerektiğini hatırlatan genç bir öğretmendir. Dan sınıfta dinamik, hareketli ve zekidir, öğrencileri onu ilgiyle dinler. Ancak sınıfın dışında Dan, hayata dair hayal kırıklıklarına yenik düşmüş, zamanını bilinçsiz bir şekilde geçirmeyi tercih eden bir adamdır: Uyuşturucu bağımlısıdır. Yine de gece ve gündüz yaşamlarını birbirinden ayrı tutmayı, gündüzleri renk vermemeyi başarmaktadır. Ta ki, kendi yaşamında birçok problemle başa çıkmak zorunda olan öğrencisi Drey onu okuldan sonra piposuyla, kafası dumanlı yakalayana kadar. Dreyin derdi de başından aşkındır. Kendi kendisine bakmayı öğrenmek zorunda olan bir çocuktur, abisi hapistedir, annesinin ise işi başından aşkındır. Neyse ki Drey açık görüşlü bir çocuktur, öğretmeninin sırrını saklar ve aralarında beklenmedik bir arkadaşlık doğar. Tepetaklak Nelson, beyaz öğretmenin beyaz olmayan öğrencilerine doğruları öğrettiği tipik Amerikan bağımsızlarından değil. Film, karmaşık hayatları, tehlikeli dinamikleri ve çetrefil seçimleri iç burkucu bir melankoli ile anlatıyor.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  HALLOWEEN
  Yönetmen: Rob Zombie
  Oyuncular: Malcolm McDowell, Brad Dourif, Tyler Mane, Daeg Faerch, Sheri Moon
  Yapım: 2007 - ABD

  Sinema tarihinin 1 numaralı seri katili geri döndü. Henüz 6 yaşındayken, bir Halloween (Cadılar Bayramı) gecesi ablasını öldürdüğü için akıl hastanesine kapatılan ve burada 15 yıl geçiren Michael Myers, 21 yaşına geldiğinde buradan kaçar ve Haddonfield’deki evine dönerek bu sefer küçük kız kardeşinin peşine düşer. Kardeşi ve arkadaşları, Michael’ın elinden kurtulabilecek midir?

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  BÜYÜK HESAPLAŞMA
  (Heat)
  Yönetmen: Michael Mann
  Oyuncular: Al Pacino, Robert De Niro, Val Kilmer, Jon Voight, Tom Sizemore
  Yapım: 1995 - ABD

  Neil McCauley, usta bir hırsızdır. En iyilerinden sayılmasının sırrı, tehlikeyi hissettiğinde hiçbir bağı olmadan kaçabiliyor olmasıdır. Kendisi gibi profesyonellerden oluşturduğu ekibiyle en zorlu işlerden bile başarıyla çıkabilmektedir.

  Peşinde olan Dedektif Vincent Hanna bile McCauley'i hayranlıkla izlemektedir. Onu yakalamak dedektif için bir saplantı haline gelmiştir, özel yaşamını bile bu uğurda feda etmeyi göze almıştır. Çetenin son ve en büyük soygun planı, bu iki ezeli rakibi karşı karşıya getirecektir.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  CUMA KIZI
  (His Girl Friday)
  Yönetmen: Howard Hawks
  Oyuncular: Cary Grant, Rosalind Russell, Ralph Bellamy, Gene Lockhart, Porter Hall
  Yapım: 1940 - ABD

  Walter Burns, Chicago'nun en prestijli gazetelerinden birinin editörüdür. Eski eşi Hildy ile birlikte çalışmaktadır. Hildy günün birinde Walter'a işi bırakmak istediğini, çünkü evlenmek üzere olduğunu söyler. Walter hem en iyi muhabirini hem de eski karısını kaybetmemek için Hildy'yi kendi yöntemleri ile engellemeye çalışacaktır.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  ŞAHANE HAYAT
  (It's A Wonderful Life)
  Yönetmen: Frank Capra
  Oyuncular: James Stewart, Donna Reed, Mary Hatch, Thomas Mitchell, Henry Travers
  Yapım: 1946 - ABD

  Sıradan bir Amerikan vatandaşı olan George Bailey o kadar umutsuz ve kötü bir durumda ki Noel gecesi intihar etmeye kalkıyor. Başındaki bela yüzünden karısı ve çocuklarını çok sevdiği halde onları yalnız bırakmayı bile göze alan Bailey, intihar ettikten sonra Clerence adlı bir melek tarafından değişik bir tecrube yaşıyor. Clerence, George'a o öldükten sonra onsuz bir dünyanın nasıl olacağını gösteriyor. George sonunda her şeye rağmen ailesiyle birlikte sürdürdüğü hayatın harika bir hayat olduğuna karar veriyor. Frank Capra'nın safkan Amerikan komedi filmlerinden biri olan "Şahane Hayat" hala her noel zamanı Amerikan televizyonlarında defalarca gösterilmektedir…

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  JAWS
  Yönetmen: Steven Spielberg
  Oyuncular: Roy Scheider, Robert Shaw, Richard Dreyfuss, Lorraine Gary
  Yapım: 1975- ABD

  Amerika'nın küçük kasabalarından Amity'de sabahın ilk saatleri… Bir genç kız ve arkadaşı denize doğru koşuyorlar... Ancak bir anda denizde yalnız olmadıklarının farkına varıyorlar. Vahşi bir köpek balığı, yaz sıcaklarında kendisine yemek olarak Amity'nin sahillerindeki masum insanları seçiyor…4 Temmuz kutlamalarından bir hafta önce meydana gelen olayları engellemek için şerif Martin Brody (Roy Scheider) ve kendisine yardım eden tecrübesiz ancak teorik olarak uzman biyolog Matt Hooper (Richard Dreyfuss) ile olayı sadece ticari boyutuyla düşünen vali arasında büyük bir mücadele yaşanıyor. Ölü bedenler arka arkaya denizden çıkarılmaya başlayınca, Martin ve Matt çözüm olarak alkolik bir köpek balığı avcısıyla, Quint'le (Robert Shaw) anlaşmak zorunda kalıyorlar ve denizde mücadele başlıyor.. Spielberg'ü üne kavuşturan "Jaws"ın 1978 ve 1983'de iki tane devam filmi çekilmişti.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  KING KONG
  Yönetmen: Merian C. Cooper
  Oyuncular: Bruce Cabot, Frank Reicher, Sam Hardy, James Flavin
  Yapım: 1933 - ABD

  1930'lada bir grup denizci ile bir belgesel film yapımcısı gerçekte varolmadığı söylenen, ama söylentilerde Sumatra yakınlarında yer aldığı belirtilen Kafatası Adası'dır. Hedefleri Adada dev goril King Kong'un da yaşadığına dair söylentilerdir. Bunu başlangıçta ciddiye almayan ekip, adada yaptıkları çekimler ve keşifler sonunda bilmedikleri çok şeyin olduğunu farkederler. Milyonlarca yıl öncesinden kalmış gözüken adada tarih öncesi döneme ait dinozor dahil olmak üzere çok sayıda yaratık vardır. Efsanevi goril King Kong da adada yaşamaktadır. Adanın yerlileriyle de karşılaşan grup onların sert tepkileriyle karşılaşırlar.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  LOS ANGELES SIRLARI
  (L.A. Confidential)
  Yönetmen: Curtis Hanson
  Oyuncular: Kevin Spaceyv, Russell Crowe, Guy Pearce, James Cromwell, Kim Basinger
  Yapım: 1997 - ABD

  1950'lerin başlarında Los Angeles'dayız. Küçük bir kasaba olmaktan sıyrılan, hızla gelişen bir şehir burası. Savaş sonrası nüfus patlaması, televizyonun günlük yaşama girmesi gibi genel etkenler, Amerikan rüyalarından birini yani Los Angeles'ı bir hayalşehir, geleceğin metropolü haline getiriyor. Ancak bu hayallerin ardındaki gerçek çok başka. Tehlikeli tutkuların ve dolandırıcıların şehrinde yaşam hiç de sanıldığı kadar kolay değil. Polis ve mafyanın karşılıklı oluşturdukları düzenle yaratılan kaos ve şiddet filmin odak noktası.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  ARABİSTANLI LAWRENCE
  (Lawrence of Arabia)
  Yönetmen: David Lean
  Oyuncular: Peter O'Toole, Alec Guinness, Anthony Quinn, Jack Hawkins, Omar Sharif
  Yapım: 1962 - İngiltere

  1. Dünya Savaşı'nda Afrika'da görevli bulunan İngiliz Ordusu Teğmeni Lawrence (Peter O'Toole), haritaları boyama işinden iyice sıkılmaya başladığı anda, bugünkü Suudi Arabistan'a gözlemci olarak atanıyor. Burada Prens Feisal (Alec Guinness)'ın ordusunun yanına giden Lawrence'ın hikayelerini, Jackson Bentley adlı gazeteci kaleme alıyor.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  LEON: SEVGİNİN GÜCÜ
  (Leon)
  Yönetmen: Luc Besson
  Oyuncular: Jean Reno, Gary Oldman, Natalie Portman, Danny Aiello, Peter Appel
  Yapım: 1994 - Fransa

  Jean Reno ve Natalie Portman, soğukkanlı bir katil ile küçük bir kız arasındaki sıra dışı bağı anlatan bu kült filmde bir araya geliyor. Léon işinde tam bir profesyoneldir: Sessizce yaklaşır, acımasızca öldürür, ustaca izini kaybettirir. Aynı apartmanda yaşayan on iki yaşındaki Mathilda, tüm ailesi öldürülünce Léon’a sığınır ve intikam için kendisine yardımcı olmasını ister.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  M
  Yönetmen: Fritz Lang
  Oyuncular: Peter Lorre, Ellen Widmann, Inge Landgut, Otto Wernicke, Theodor Loos
  Yapım: 1931 - Almanya

  Kara Film türünün en iyi örneklerinden sayılan M , Nazilerin iktidara gelmesi öncesi Alman toplumunun sokakta yaşadığı gerginliği ustalıkla yansıtıyor.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  MANHATTAN
  Yönetmen: Woody Allen
  Oyuncular: Woody Allen, Diane Keaton, Michael Murphy, Mariel Hemingway, Meryl Streep
  Yapım: 1979 - ABD

  Isaac Davis çok meşhur ve zengin bir TV senaristidir. Yaptığı iştens çok sıkılmış ve en büyük hayali olan ciddi bir kitap yazma işine girişmiştir. Kitabın ilk bölümü Manhattan'a dair sevdiği şeyler üzerinedir ama şehre o kadar aşıktır ki bir türlü ikinci bölüme geçemez.

  Kahramanımızın başındaki bir başka dert ise eski karısıdır. Şimdi lezbiyen olmuş ve 17 yaşındaki Tracy'le birlikte yaşayan kadın yeni yayınladığı kitabında Isaac'le ilişkilerini gözler önüne sermiştir.

  En yakın arkadaşı Yale ise evli olduğu halde bir ilişki yaşadığı Mary'den ayrılıp, kadını Isaac'e kakalamaya çalışmaktadır. Tüm bu karmaşa Isaac'in başedebileceğinden çok daha fazladır. Terapistiyle telefon görüşmeleri, kendi nevrozları ve insan ilişkileri içinde devinip durur.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  AKIL DEFTERİ
  (Memento)
  Yönetmen: Christopher Nolan
  Oyuncular: Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano, Mark Boone Junior, Stephen Tobolowsky
  Yapım: 2000 - ABD

  Leonard(Guy Pearce), tecavüze uğradıktan sonra vahşice öldürülen karısının katil veya katillerini bulmaya kararlıdır.Fakat bu iş sandığı kadar kolay değildir.Cinayetin arkasında hiçbir iz bulunmamaktadır.En önemliside Leonard sara nöbetleri gibi ara ara gelen bir tür hafıza kaybına uğramaktadır.Hastalık nöbetleri esnasında bazan hayatının 15 dakika öncesinide hatırlamakta güçlük çekmektedir.Bu olumsuz koşullar içerisinde tek çıkış noktası karısın vücüduna kısa zaman önce yaptırdığı dövmeler olacaktır.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  METROPOLIS
  Yönetmen: Fritz Lang
  Oyuncular: Alfred Abel, Gustav Fröhlich, Rudolf Klein-Rogge, Fritz Rasp, Theodor Loos
  Yapım: 1927 - Almanya

  Japon yönetmen Rintaro’nun Metropolis’inin iki kaynağı var. Bunlardan biri 40’lı yıllarda basılan klasik bir manga, yani Japon çizgi romanı. Diğeriyse Fritz Lang’ın 1927 tarihli bilimkurgu klasiği. Aslında Osamu Tezuka’nın imzasını taşıyan manga da varlığını Lang’ın aynı adlı filmine borçlu. Daha doğrusu filmin kendisine değil, posterine - çünkü Tezuka kendi söylediğine göre filmi hiç izlememiş ama posterdeki robot kadını görüp ondan esinlenmiş. Ve böyle bir “yapay insan”ın kahramanı olduğu bir hikaye kurgulamış.Rintaro’nun elli yıldan uzun süre sonra yaptığı bu uyarlama ise, Tezaku’nun öyküsüne tam olarak sadık kalmıyor; onun yerine manga ile esin kaynağını, yani orijinal Metropolis’i birleştiriyor. Muazzam binalarla kaplı göklerinde envai çeşit aracın dolaştığı o muhteşem şehirden tutun da “alt katlar”a mahkum edilmiş sınıflara kadar, Fritz Lang’ın filminden birçok öğeyi ödünç alıyor yönetmen. Bu bakımdan, senaryosu anime klasiği Akira’nın yönetmeni Katsuhiro Otomo’ya ait olan filmin tam anlamıyla iki kaynağın da öyküsünü izlemediği söylenebilir.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  MILLERS CROSSING
  Yönetmen: Joen Coel
  Oyuncular: Gabriel Byrne, Marcia Gay Harden, John Turturro, Jon Polito
  Yapım: 1990 - ABD

  Mafya babası Leo'nun (Albert Finney) sağ kolu olan Tom Reagan'ın (Gabriel Byrne), Leo'nun kız arkadaşıyla (Marcia Gay Harden) ilişkisi vardır. Bu yetmezmiş gibi, rakip mafya babası Johnny Caspar'ın (Jon Polito) muhasebecisinin kendisine ve Leo'ya kazık atmasıyla iki mafya arasında savaş başlıyor. Bütün bu olayların en ortasında olan ise Tom'dur.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  BRIAN'IN HAYATI
  (Monty Python's Life of Brian)
  Yönetmen: Terry Jones
  Oyuncular: Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam , Eric Idle, Terry Jones
  Yapım: 1979 - İngiltere

  Brian noelde doğmuştur. Herkes onu mesih sanmaktadır. O ise bu yanlış anlaşılmadan bıkmıştır ve devamlı düzeltme çabasındadır.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  NASHVILLE
  Yönetmen: Robert Altman
  Oyuncular: Ned Beatty, Karen Black, Ronee Blakley, Keith Carradine
  Yapım: 1975 - ABD

  ABD, Vietnam Savaşı'nın gölgesi altında olmasına rağmen, Nashville'de hayat tüm sıradanlığı ile devam etmektedir. Country müzik piyasasının merkezi olan Nashville'de müzisyenler arasında kıyasıya bir rekabet vardır. Country yıldızları, yıldız olmak isteyen amatörler, hippiler, bağımsız bir başkan adayı, İngiliz bir gazeteci; birbirinden bağımsızmış gibi görülen her karakter sonuçta birbiri ile bağlantılıdır ve her biri beklenmedik olan sonu hazırlar.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  ŞEBEKE
  (Network)
  Yönetmen: Sidney Lumet
  Oyuncular: Faye Dunaway, William Holden, Peter Finch, Robert Duvall, Wesley Addy
  Yapım: 1976 - ABD

  Medya hegemonyasının iç yüzünü gösteren dört Oscarlı bir başyapıt.

  Yıllarını haber spikerliği ile geçirmiş Howard Beale işten çıkarıldığını öğrendiğinde inanılmaz bir duygusal tepki verir ve izeyicilerine bu durum karşısında canlı yayında intihar edeceğini söyler. Bu inanılmaz bir etki yapar ve kanalın ratingleri bir anda artar. Beale en çok izlenen anchorman haline gelirken, rakipleri de yerinde durmayacaktır.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  YAŞAYAN ÖLÜLERİN GECESİ
  (Night of the Living Dead)
  Yönetmen: George A. Romero
  Oyuncular: Duane Jones, Judith O'Dea, Karl Hardman, Marilyn Eastman, Marilyn Eastman
  Yapım: 1968 - ABD

  Yaşayan Ölüler Gecesi insan eti yiyen zombilerin saldırısından kaçabilmek için panik içinde ıssız bir çiftlik evine saklanmak zorunda kalan bir grup insanın öyküsünü anlatır. Evin sahipleri çoktan zombiler tarafından katledilmiştir. Radyo ve televizyondan zombilerin uzaydan gelen radyasyonun etkisiyle saldırıya geçtiklerini öğrenirler. Ama içinde bulundukları bu tuzaktan bir çıkış yolu var mıdır? George A. Romero’nun henüz 28 yaşındayken çok kısıtlı bir bütçeyle çektiği Yaşayan Ölüler Gecesi tüm dünyada olay yaratan ve korku filmleri tarzına yepyeni bir boyut getiren bir filmdir. Neredeyse gösterime girer girmez korku sinemasının kült filmlerinden
  biri haline gelmiştir.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  İHTİYARLARA YER YOK
  (No Country For Old Men)
  Yönetmen: Ethan Coen, Joel Coen
  Oyuncular: Tommy Lee Jones, Javier Bardem, Josh Brolin, Woody Harrelson, Kelly MacDonald
  Yapım: 2007 - ABD

  Filmde, Teksas sınırında 2.4 milyon dolar nakit para bulunca acımasız ve ölümcül bir takibin hedefi haline gelen dürüst bir adamın öyküsü anlatılıyor. Film aynı zamanda eski zamanlardaki mistik öncülerin yaşadıklarına kıyasla artık çok daha şiddet yüklü ve kanunsuz bir yer haline gelen çağdaş Batı’daki iyi ve kötü kavramları üzerine kışkırtıcı bir meditasyon işlevi görüyor.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  GİZLİ TEŞKİLAT
  (North By Northwest)
  Yönetmen: Alfred Hitchcock
  Oyuncular: Cary Grant, Eva Marie Saint, James Mason, Jessie Royce Landis, Leo G. Carroll
  Yapım: 1959 - ABD

  Orta yaşlarındaki reklamcı Roger O. Thornhill yanlışlıkla çift taraflı oynayan bir hükümet ajanı ile karıştırılınca bir anda etrafında bazı esrarengiz adamlar beliriyor. Sıradan bir adam olan Thornhill bir anda kendisini inanılmaz ve karmaşık olayların içinde buluyor. Olaylar ilerledikçe ona sadece güzel ve seksi bir sarışın kadın yardımcı oluyor...

  İçinde hafiften komedi öğeler de barındıran bu Hitchcock klasiğinde inanılmaz sahnelere rastlamak mümkün. Tabi ki en önemlisi Cary Grant'ın uçakla kovalandığı sahne. Bun arada filmin açılışında çalan Bernard Herrmann imzalı müziği de dikkat çekici.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  BİR ZAMANLAR BATIDA
  (C'era una volta il West)
  Yönetmen: Sergio Leone
  Oyuncular: Henry Fonda, Henry Fonda, Claudia Cardinale, Jason Robards, Charles Bronson
  Yapım: 1968 - İtalya, ABD

  Silahlı bir soyguncu olan Frank demiryolları ile ilgili yeni bir proje yürüten çok güçlü bir kişi tarafından kiralanır. Görevi yeni demiryolu projesinde önlerine her kim çıkarsa onu öldürmek ve projenin sürmesini sağlamaktır. Ancak Frank bir yanlışlık yapar ve bölgede bir toprak sahibi olan Brett McBain'in ölümüne neden olur. Bunun üzerine Brett'in dul kalan eşi Jill McBain Cheyenne ve Harmonica adlı iki kanun kaçağıyla Frank'ın peşinden gitmeleri için anlaşır.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  GUGUK KUŞU
  (One Flew Over the Cuckoo's Nest)
  Yönetmen: Milos Forman
  Oyuncular: Ken Kesey, Jack Nicholson, Louise Fletcher, William Redfield, Michael Berryman
  Yapım: 1975 - ABD

  Randle P.McMurphy (Jack Nicholson) asi ve açık sözlü bir adam. Çeşitli suçlardan dolayı hapis yatan McMurphy, kurtuluşu bir akıl hastanesine kapak atmakta buluyor. Böylece hapishaneden yırtacak ve muhtemelen akıl hastanesinden de kaçarak özgürlüğüne kavuşacak… Ancak işler beklediği gibi gitmiyor. Akıl hastanesinin baskıcı hemşiresi Ratched (Louise Fletcher) hastalara psikolojik baskı uygulayarak onları daha da demoralize ediyor. Ratched, karşısında McMurphy gibi bir asiyi görünce, elindeki tüm imkanları kullanarak bu 'farklı' adamı susturmaya çalışıyor. Miloş Forman'ın en siyasi filmlerinden birisi olan 'Guguk Kuşu'nun her karesinden ferahlatıcı bir isyan duygusu yükseliyor.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  PERSONA
  Yönetmen: Ingmar Bergman
  Oyuncular: Bibi Andersson, Liv Ullmann, Margaretha Krook, Gunnar Björnstrand
  Yapım: 1966 - İsveç

  Ingmar Bergman, arka arkaya ses getiren filmlerine 60'ların ikinci yarısında etkilendiği psikanaliz üzerine çektiği film ile devam etti. Filmin ana teması, kişilik değişimi, toplumsal maske ve ruh arasındaki ilişkiye dayanıyordu. Bibi Andersson'ın bir hemşire rolünü, Liv Ullmann'ın ise bir aktrisi canlandırdığı Persona'da ikili arasında bazen cevapların bile olmadığı diyaloglar yaşanırken, Bergman gerçek ve hayalin ilişkileri üzerine görkemli bir film gerçekleştirdi.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  SAPIK
  (Psycho)
  Yönetmen: Alfred Hitchcock
  Oyuncular: Anthony Perkins, Janet Leigh, Vera Miles, John Gavin, Martin Balsam
  Yapım: 1960 - ABD

  Bir şirkette ofis elemanı olarak çalışan Marion Crane (Janet Leigh) adlı bir kadın bankaya yatırması gereken 40.000 doları çalıyor. Sevgilisi Sam'le buluşmak için California'ya doğru yola çıkan Crane, gece olunca bir otelde konaklamak istiyor. Bates Motel'de bir otel tutuyor. Otelin yönetici Norman (Anthony Perkins) adındaki sessiz, sakin ve annesiyle yaşayan bir adamdır ayrıca Marion'a da çok iyi davranıyordur. Daha sonra Marion akşam yemeğini bitirip duşa giriyor. Duştayken beklenmedik bir saldırı sonucunda hayatta olarak gördüğü son görüntü kendisine defalarca bıçak saplayan biri oluyor.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  UCUZ ROMAN
  (Pulp Fiction)
  Yönetmen: Quentin Tarantino
  Oyuncular: John Travolta, Samuel L. Jackson, Tim Roth, Amanda Plummer, Bruce Willis
  Yapım:  1994 ~ ABD

  Profesyonel boksör Butch Coolidge (Bruce Willis) ünvan maçında kaybetmek için ünlü mafya babası Marsellus Wallace'dan (Ving Rhames) para alıyor ancak sözünde durmayarak rakibini nakavt ediyor. Bunun üzerine Wallace, en yetenekli tetikçilerinden Vincent Vega'yı (John Travolta) Butch'un evine yolluyor... İkinci ve üçüncü öykülerde ise Vincent'ın bu olaylardan önce, ortağı Jules'la (Samuel L.Jackson) yaptıkları ve Marsellus'un karısı Mia (Uma Thurman) ile birlikte geçirdiği akşam anlatılıyor.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  KIZGIN BOĞA
  (Raging Bull)
  Yönetmen: Martin Scorsese
  Oyuncular: Robert De Niro, Cathy Moriarty, Joe Pesci, Frank Vincent, Nicholas Colasanto
  Yapım:  1980 ~ ABD

  Jake La Motta'nın otobiyografik romanından uyarlanan filmde başarılı ama fazlasıyla asabi olan La Motta'nın (Robert De Niro) hızlı yükselişi ve düşüşü anlatılıyor. Jake'in kardeşi Joey (Joe Pesci), Jake'i devamlı uyarsa da Jake'in öfkesi ve kıskançlığıyla başa çıkamıyor.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  KUTSAL HAZİNE AVCILARI
  (Raiders Of The Lost Ark )
  Yönetmen: Steven Spielberg
  Oyuncular: Harrison Ford, Alfred Molina, John Rhys-Davies, Karren Allen, Paul Freeman
  Yapım:  1981 ~ ABD

  Ünlü arkeolog ve gizli hazineler uzmanı Dr. İndiana Jones, ABD hükümeti tarafından kutsal sandığı bulmakla görevlendirilir.Kutsal sandıkta on emirin yer aldığına inanılmaktadır.Kaçınılmaz olarak Jonesun yanı sıra Hitlerin ajanları da sandığın peşindedirler.Indy ve eski sevgilisi Marion çeşitli tuzakları atlatıp Nepaldan Kahireye uzanan bu macerada sandığın peşinde olacaklardır.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  RASHOMON
  Yönetmen: Akira Kurosawa
  Oyuncular: Masayuki Mori, Takashi Shimura, Toshiro Mifune, Minoru Chiaki, Daisuke Kato, Machiko Kyô, Kichijiro Ueda, Fumiko Honma
  Yapım: 1950 - Japonya

  Üç yolcu Oduncu (Takashi Shimura) Rahip (Minoru Chiaki) ve Hizmetkar (Kichijiro Ueda)  fırtına sırasında yıkık bir tapınağa sığınırlar. Bir ateeş yakıp akıllarını kurcalayan bir hikaye hakkında konuşmaya başlarlar. Böylelikle ormanda karşılaşan evli bir çifft ile bir haydut arasında  gelişen bir öykü, öykü içinde başlar.Üç yolcu, Oduncu (Takashi Shimura), Rahip (Minoru Chiaki) ve Hizmetkar /Kichijiro Ueda)  fırtına sırasında yıkık bir tapınağa sığınırlar. Bir ateş yakarak akıllarını kurcalayan bir hikaye hakkında konuşmaya başlarlar. Böylece öykü içinde öykü anlatılmaya başlanır.  Öykü şöyle gelişir. Karısı ile ormandan geçmekte olan bir samuray,a haydut saldırısı olur. Samuray ölür, karısı tecavüze uğrar. Haydut yakalanır, ifadesi kadının ifadesi ile taban tabana zıttır. Bir medyum vasıtası ile devreye giren samauray da farklı bir hikaye anlatır.Samurayın cesedini bulan oduncuda  ayrı bir hikaye anlatır. Böylece aynı suç için dört farklı , çelişkili olay anlatılır.Herkesin gerçeği farklıdır.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  ARKA PENCERE
  (Rear Window)
  Yönetmen: Alfred Hitchcock
  Oyuncular: James Stewart, Grace Kelly, Wendell Corey, Thelma Ritter, Raymond Burr
  Yapım: 1954 - ABD

  Profesyonel fotoğrafçı L.B. 'Jeff' Jeffries bir otomobil yarışı çekimlerinde bacağını kırınca bir süre New york'daki apartman dairesinde dinlenmek zorunda kalıyor. Can sıkıntısından zamanını karşı apartmanlarda yaşayan komşularını gözlemekle geçiren Jeff bir süre sonra karşı penceredeki bir adamın karısını öldürdüğünden şüphelenmeye başlıyor. Jeff en başta kendisinden giderek uzaklaştığını düşünen kızarkadaşı model Lisa'dan ve ona bakan hemşiresi Stella'dan yardım istiyor. Ama karşılaşacakları olaylarda sadece Jeff'in değil Lisa'nın da hayatı tehlikeye giriyor.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  BİR RÜYA İÇİN AĞIT
  (Requiem for a Dream)
  Yönetmen: Darren Aronofsky
  Oyuncular: Ellen Burstyn, Jared Leto, Jennifer Connelly, Marlon Wayans, Christopher McDonald
  Yapım: 2000 - ABD

  Çeşitli uyuşturucu maddeler peşinde hayatları mahvolan gençleri, yaşlılığın ve yalnızlığın verdiği bunalımla televizyonun esiri olan bir kadını konu edinir. Aslında “Bir Rüya İçin Ağıt” sadece bağımlılıkların insan hayatını ne denli etkilediğini göstermeye çalışır. Uyuşturucu, medya, televizyon, yemek, anne sevgisi gibi insanın farkında olmadan bağımlısı olduğu şeylerin…

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  REZEVUAR KÖPEKLERİ
  (Reservoir Dogs)
  Yönetmen: Quentin Tarantino
  Oyuncular: Harvey Keitel, Tim Roth, Michael Madsen, Chris Penn, Steve Buscemi
  Yapım: 1992 - ABD

  Joe Cabot (Lawrence Tierney), büyük bir elmas mağazasını soymak için ,oğlunun da dahil olduğu bir ekip hazırlar. Renk isimlerini kod isim olarak kullanan ekibin adı, 'rezervuar köpekleri'. İşinin ehli gibi gözüken ekipte, Joe'nun oğlu da vardır. Soygunun planları yapılır. En ince detayları bile gözden geçirilmiştir. Ama soygun planlandığı gibi işlemez. Mağazaya gelindiğinde tuzağa düşerler. Ekibin içinde bir polis vardır...

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  YARALI YÜZ
  (Scarface)
  Yönetmen: Brian De Palma
  Oyuncular: Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia
  Yapım: 1983 ~ ABD

  Tony Montana isimli Kübalı suçlu, Miami'ye gelip uyuşturucu lordu Loggia'nın emrinde çalışmaya başlar. Montana'nın hırsı ve öfkesi basamakları hızla tırmanıp büyük bir suç şebekesinin başı olmasını sağlar.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  SCHİNDLER'İN LİSTESİ
  (Schindler's List)
  Yönetmen: Steven Spielberg
  Oyuncular: Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall
  Yapım: 1993 ~ ABD

  2. Dünya Savaşı yıllarının Nazi Almanya'sında girişimci bir Alman Oskar Schindler, askeriye için metal kaplar üreten bir fabrika kurar ve bu iş için sermayeyi ve iş gücünü Yahudiler üzerinden sağlar. İlerleyen zamanda Yahudiler'in gördüğü baskıyı içine sindiremeyen Schindler, onları kurtarmak için uzunca bir liste yapar.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  YEDİ
  (Se7en)
  Yönetmen: David Fincher
  Oyuncular: Brad Pitt, Morgan Freeman, Gwyneth Paltrow, R. Lee Ermey, Andrew Kevin Walker
  Yapım: 1995 - USA

  Dedektif William Somerset'in emekliliğine birkaç gün kalmıştır, ancak son bir iş olarak tehlikeli bir seri katilin peşindedir. Ortağı David Mills ile izini sürdükleri katilin korkutucu yöntemleri vardır. Beş kişiyi korkunç yöntemlerle öldüren katil her seferinde kaçmasını başarmıştır. Katilin kim olduğuna dair ellerinde hiçbir ipucu yokken, cani adam bir gün kendiliğinden teslim olur ama henüz son oyununu oynamamıştır. Hedefine ulaşması için iki kişinin daha ölmesi gerekmektedir.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  YEDİ SAMURAY
  (Seven Samurai)
  Yönetmen: Akira Kurosawa
  Oyuncular: Takashi Shimura, Toshirô Mifune, Yoshio Inaba, Seiji Miyaguchi, Minoru Chiaki
  Yapım:  1954 ~ Japonya

  Usta Samurai Kambeinin cesareti ve fedakarlığına şahit olan bir grup köylü ondan sürekli olarak haydutların baskınlarına uğrayan köylerini korumasını isterler. Kambei bu isteği herhangi bir çıkarı olmamasına rağmen kabul eder ve ilk olarak kısa süre sonra müridi olan genç samurai Katsushiroyu, ardından da güç kullanmaya meraklı bir samurai olarak görünen, fakat sonradan bir çiftçinin oğlu olduğu ortaya çıkan Kikuchiyoyu yanına alır. Takımına dört yeni samurai daha ekleyerek köyü savunmaya girişen Kambei köylüler tarafından sevinçle karşılanır ve herkesin sevgisini kazanır; bir süre sonra onlara kendilerini savunmayı öğretmeye başlar. Bu arada haydutlar köyün sınırlarında dolaşmakta ve yeni saldırıları için uygun bir zaman kollamaktadırlar.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  SIDEWAYS
  (Sideways)
  Yönetmen: Alexander Payne
  Oyuncular: Paul Giamatti, Thomas Haden Church, Virginia Madsen, Sandra Oh, Marylouise Burke
  Yapım:  2004 ~ ABD,  Macaristan 

  Yeni boşanmış, bekarlığa alışmaya çalışan Miles, şaraplar ve şarap karışımları konusunda bir kitap yazmak niyetiyle Santa Ynez vadisindeki üzüm bağlarına doğru bir yolculuğa çıkmaya karar verir. Miles’a bu yolculuğunda eşlik edecek kişi ise, kolejden arkadaşı ve evlenmek üzere olan Jack olacaktır. Biri bekarlığa veda etmekte olan, diğeri merhaba diyen bu iki arkadaş tuhaf bir ikili oluşturur. Jack ümitsiz bir seks düşkünü ve kadın avcısı, Miles ise başarısız ve evlilikten sepetlenmiş bir savaşçıdır. Jack özgürlüğün son kez tadına bakmak istemekte, Miles ise şarap şişelerinde mükemmel tadı aramayı tercih etmektedir. Jack için ucuz bir Merlot yeterlidir; Miles ise nadir bulunan Pinot’un özlemini çeker. Yine de iki arkadaşın ortak bir özellikleri vardır: Kaybettikleri tutkuları ve artık ellerinde olmayan gençlikleri...

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  YAĞMUR ALTINDA
  (Singin' in the Rain)
  Yönetmen: Gene Kelly,  Stanley Donen
  Oyuncular: Gene Kelly, Donald O'Connor, Debbie Reynolds, Jean Hagen, Millard Mitchell
  Yapım:  1952 ~ ABD

  O dönemde yaptıkları romantik filmlerin adından çokça söz ettiren Don Lockwood ( Gene Kelly ) ve Lina ( Jean Hagen ) sessiz filmlerin son kahramanlarındandır. Müzikal bir başyapıt olan filmde romantizm de etkileyici derecede..

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  BAZILARI SICAK SEVER
  (Some Like It Hot)
  Yönetmen: Billy Wilder    
  Oyuncular: Marilyn Monroe, Tony Curtis, Jack Lemmon, George Raft, Pat O'Brien
  Yapım: 1959 - ABD

  Chicago'da komedyenlik yapan Joe ve Jerry bir katliama tanık olurlar ve mafya onların peşine düşer. İkili, kadın kılığına girip tamamının kadın olduğu bir müzik grubuna katılarak Miami'ye gitmek ister. Fakat ikisi de aynı kişiye, grubun solisti Sugar Kane'e aşık olurlar

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  YILDIZ SAVAŞLARI
  (Star Wars Ep IV A New Hope)
  Yönetmen: George Lucas
  Oyuncular: Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher, Peter Cushing, Alec Guinness
  Yapım: 1977 - ABD

  Luke Skywalker (Mark Hammill) amcası ve teyzesiyle tarım işiyle uğraşmaktadır. Ne kadar Akademi'ye katılıp 'jedi' olmak istese de amcası buna karşı çıkmaktadır. Bu arada şeytani bir imparator galaksiyi ele geçiriyor ve 'Ölüm Yıldızı' denilen, gezegenleri yok edebilecek güce sahip olan bir gemi yapıyor. Direnişçilerin başı olan Prenses Leia (Carrie Fisher) bu geminin planlarını ele geçiriyor ve R2-D2 (Kenny Baker)'nun içine koyuyor. Bu planların Obi-Wan Kenobi (Alec Guinness)'ye ulaşması gerekiyor. R2-D2 önce Luke Skywalker'la karşılaşıyor ve birlikte Obi-Wan Kenobi'yi buluyorlar. 'Ölüm Yıldızı'nı yok etmek için Han Solo (Harrison Ford) ve Prenses Leia'yla birlikte imparatora savaş açıyorlar.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  İMPARATOR
  (Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back)
  Yönetmen: Irvin Kershner
  Oyuncular: Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher, Billy Dee Williams, Anthony Daniels
  Yapım: 1980 - ABD

  Darth Vader'ın da yardımıyla İmparator, asileri ezerek evreni hakimiyeti altına almaya çalışmaktadır. Gönderdikleri casus robotlar sayesinde asilerin merkezinin Hoth gezegeninde olduğunu öğrenir ve birlikleri oraya gönderirler. Luke Skywalker, Han Solo ve Prenses Lea, son anda Bulut Şehri'ne kaçarlar. Luke bu arada Yoda'yı bulmak ve Jedi eğitimini tamamlamak üzere yola çıkar. 

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  SUNSET BULVARI
  (Sunset Boulevard)
  Yönetmen: Billy Wilder
  Oyuncular: William Holden, Gloria Swanson, Erich von Stroheim, Nancy Olson, Fred Clark
  Yapım: 1950 - USA

  Film genç senarist Joe Gillis'in bir havuzda kanlar içinde yüzüstü yatarken görüntüsü eşliğinde, anlatıcı Joe'nun bizi altı ay öncesine götürmesiyle açılır. Yazdığı senaryoları satamadığı ve kimseden ödünç para bulamadığı için maddi durumu kötüleşen Joe'nun başı eski borçlarıyla derttedir. Arabasını borçlarına karşılık geri almak isteyen alacaklılarından kaçarken Sunset Bulvarı'ndaki bir eve sığınır. Evin sahibi sessiz filmler zamanının ünlü aktrislerinden Norma Desmond'dır. Eski ününü hemen geri kazanabileceğini sanan Norma, kendi yazdığı bir senaryoyla sinema dünyasına geri dönmeye hazırlanmaktadır. Joe kendisine senaryo yazımı konusunda yardım edebileceğini söyleyince Norma onun evde yaşamasına izin verir, ve bir süre sonra ona aşık olur...

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  TAKSİ ŞOFÖRÜ
  (Taxi Driver)
  Yönetmen: Martin Scorsese
  Oyuncular: Robert De Niro, Cybill Shepherd, Peter Boyle, Jodie Foster, Harvey Keitel
  Yapım: 1976 - ABD

  Vietnam gazisi Travis Bickle'ın bir surunu vardır. Geceleri bir türlü uyuyamayan Travis (Robert De Niro) geceleri çalışmak için taksi şoförü oluyor. New York'un sokaklara taşmış ve geceleri ortaya çıkan 'pislikleri' tek tek teşhis eden Travis, giderek yalnızlaşarak şizofren bir ruh haline bürünüyor. Beğendiği kadını etkilemekte başarılı olamayan Travis, bu arada sokakta gördüğü küçük bir fahişe kızdan (Jodie Foster) etkileniyor. Toplumla olan anlaşamazlığını silahlanarak ve senator Palantine'a suikast planlayarak göstermeyi düşünüyor. Suikastı başarısız olunca hiç değilse küçük fahişeyi bu hayattan kurtarmak için, kadın satıcısı-göz yuman-müşteri üçlüsünü darmaduman ediyor.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  TERMİNATÖR 2: KIYAMET GÜNÜ
  (Terminator 2)
  Yönetmen: James Cameron
  Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton, Edward Furlong, John Connor, Robert Patrick
  Yapım: 1991 - USA\France

  1997 Ağustos'unda yaşanan ve 3 milyarı aşkın insanın ölümüne neden olan olayın üstünden yıllar geçmiş ve 2029 yılına gelinmiştir. John Connor makinelere karşı insan direnişinin lideri konumundadır. Onu 2029 yılında yok edemeyen makineler şimdi yok edemedikleri düşmanlarını geçmişte yok etmeyi denemeye karar verirler ve John'un 13 yaşında olduğu döneme bir yok edici makine yollarlar. Buna karşılık john da o dönemde kendisini korumak için daha önce annesini öldürmek göreviyle geçmişe yollanan yok edici makinenin daha üst bir modelini geçmişe yollar. İki yok edici makine arasında John Connor için büyük bir mücadele başlar. Bu arada henüz yaşanmamış olan 1997 Ağustos'unda yaşanacak olan felaketin mimarı olan Skynet adlı sistem de yavaş yavaş faaliyetlerini artırmaya başlamıştır. John ve onun koruyucu makinesi John'un annesini akıl hastanesinden kaçırıp Skynet'i durdurmak için işbirliğine girişirken diğer yok edici makine de John'u yoketmek için onların peşinden gitmektedir

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  GARSONİYER
  (The Apartment)
  Yönetmen: Billy Wilder
  Oyuncular: Jack Lemmon, Shirley MacLaine, Fred MacMurray, Ray Walston, Jack Kruschen
  Yapım: 1960 - ABD

  Bekar evini iş arkadaşlarına ve patronlarına garsoniyer olarak kullandırtan bir sigortacının hikâyesinin anlatıldığı filmde, arka planda da büyük şirketlerin çalışanlarını nasıl sömürdükleri ve yükselme hırsının insanları nasıl ahlaksızlaştırıp yozlaştırdığı anlatılmaktadır.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  CEZAYİR BAĞIMSIZLIK SAVAŞI
  (La battaglia di Algeri)
  Yönetmen: Gillo Pontecorvo
  Oyuncular: Brahim Hadjadj, Jean Martin, Yacef Saadi, Samia Kerbash, Ugo Paletti
  Yapım: 1967 İtalya Cezayir

  Cezayir Bağımsızlık Savaşı'nı belgesel tarzıyla anlatan bir drama olan film, özellikle 1954 yılındaki olaylara değinmektedir. 1954 yılında gençler arasında faaliyet gösteren Ulusal Kurtuluş Cephesi gittikçe halkın desteğini almaya başlar. Fransız askerleri ile karşı karşıya gelen bağımsızlık savaşçıları bir halk ayaklanması başlatır. Bu olay tarihin en kanlı ayaklanmalarından birine dönüşür.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  BİSİKLET HIRSIZLARI
  (Ladri di biciclette)
  Yönetmen: Vittorio De Sica
  Oyuncular: Lamberto Maggiorani, Enzo Staiola, Lianella Carell, Gino Saltamerenda, Vittorio Antonucci
  Yapım: 1948 - İtalya

  İşsiz olarak gezen Antonio Ricci, iş bulmasından sonra bir bisiklet satın alır fakat iş için gerekli olan bisikleti bir afişi yapıştırmaya çalıştığı sırada çalınır. Polise giden Antonio, polisin hırsızları kendilerinin aramalarını gerektiğini duyunca 10 yaşındaki oğlunu yanına alıp Roma'yı dolaşarak bisikletlerini ararlar.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  BÜYÜK LEBOWSKİ
  (The Big Lebowski)
  Yönetmen: Joel Coen, Ethan Coen
  Oyuncular: Jeff Bridges, John Goodman, Julianne Moore, Steve Buscemi, David Huddleston
  Yapım: 1998 - ABD, İngiltere

  Herkesin Dude diye hitap ettiği Jeffrey Lebowski günün birinde iki gagnsterin evine girip tartaklayarak borcunu ödemesini istemeleri üzerine bir başka Lebowski nin daha aynı şehirde yaşadığını anlar. Evine giren gangsterlerin odanın görünüşünü tamamlayan halısına işemelerine içerleyen Dude, kirlenen halısını tazmin etmek için diğer Lebowski nin yanına gider. Bu ziyaret sonucunda işssiz Dude para kazanabileceği bir iş sahibi olmuştur. Sadece Lebowski nin karısını kaçıranlara verilecek fidyeyi söylenen yere bırakması onu zengin bir adam yapacaktır, ancak bu plan düşünüldüğü gibi işlemeyecektir.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  DR.CALİGARİ'NİN ODASI
  (The Cabinet of Dr. Caligari)
  Yönetmen: Robert Wiene
  Oyuncular: Conrad Veidt, Werner Krauss, Friedrich Feher, Lil Dagover
  Yapım: 1920 ~ Almanya

  Alman Dışavurumcu sanat akımını sinemada ilk ve en etkin biçimde kullanan ve böylelikle sinemada “ Caligarism ” akımının öncülüğünü yapan film, dramatik ışık kullanımı, abartılı sahne tasarımları ve stilize edilmiş oyunculukları ile I. Dünya Savaşı sonrası Weimar Almanyasının toplumsal psikolojisini, oldukça çarpıcı bir şekilde ekrana yansıtıyor.film, küçük bir Alman kasabası olan Holstenwall’da işlenen esrarengiz seri cinayetleri konu alıyor. Francis ( Friedrich Fehler ) adlı genç bir adamın ağzından anlatılan hikaye, Francis’in, yakın arkadaşı Alan ( Hans Heinrich ) ve her ikisinin de aşık olduğu Jane ( Lil Dagover ) ile birlikte gezici bir panayırı ziyaret etmesiyle başlıyor.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  KONUŞMA
  (The Conversation)
  Yönetmen: Francis Ford Coppola
  Oyuncular: Gene Hackman, John Cazale, Allen Garfield, Frederic Forrest, Cindy Williams
  Yapım: 1974 - ABD

  Harry Caul (Gene Hackman) çok gelişmiş elektronik aletler kullanarak dinleme ve izleme yapma konusunda uzman bir özel dedektiftir. Sahibi olduğu özel dedektiflik bürosuna başvuran müşterilerinin istediği kişileri izleyip seslerini banda almaktadır. Paranoid ve ketum bir kişiliğe sahip Caul'e başvuran bir iş adamı, dedektiften genç bir erkek ve kadını izlemesini ister. Caul genç çifti izlerken kaydettiği konuşmalardan etkilenir ve artık olaya sadece bir 'iş' olarak bakmaz.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  KARA ŞÖVALYE
  (The Dark Knight)
  Yönetmen: Christopher Nolan
  Oyuncular: Christian Bale, Michael Caine, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Maggie Gyllenhaal
  Yapım: 2008 - ABD

  Batman, Teğmen Jim Gordon ve Bölge Savcısı Harvey Dent’in yardımlarıyla, şehir sokaklarını sarmış olan suç örgütlerinden geriye kalanları temizlemeye girişir. Bu ortaklığın etkili olduğu açıktır, ama ekip kısa süre sonra kendilerini, Joker olarak bilinen ve Gotham şehri sakinlerini daha önce de dehşete boğmuş olan suç dehasının yarattığı karmaşanın ortasında bulurlar.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  AVCI
  (The Deer Hunter)
  Yönetmen: Michael Cimino
  Oyuncular: Robert De Niro, John Cazale, John Savage, Christopher Walken, Meryl Streep
  Yapım: 1978 - İngiltere, ABD

  1978 yılı yapımı bir grup Rus kökenli Amerikalı çelik işçisinin ve ailelerinin hayatından bir kesit sunan, Vietnam Savaşı eksenine oturtulmuş film. Film Erich Maria Remarque'ın 1. Dünya Savaşında geçen ve bir askerin anılarına dayanan Drei Kameraden adlı eserinden esinlenilmiştir.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  ŞEYTAN
  (The Exorcist)
  Yönetmen: William Friedkin
  Oyuncular: Ellen Burstyn, Max von Sydow, Lee J. Cobb, Kitty Winn, Jack MacGowran
  Yapım: 1973 - ABD

  Merrin, Irak'ta kazılar yapmakta olan bir rahiptir. Orada Şeytan Pazuzu ile ilgili bir şeyler bulur. Bir tarafta ABD'de ise ünlü bir sinema oyunucusun kızı Regen MacNeil psikolojik rahatsızlıklar gösteremeye başlamıştır. Peder Damian ise annesinin rahatsızlığı ile birlikte inancını sorgulamaktadır. MacNeil'in rahatsızlığı artarken doktorlar bunun tıptaki karşılığını bulamazlar ve bir efsane olan şeytan çıkarmayı anne Chris McNeill'e önerirler. Anne ise Peder Damian'dan yardım diler.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  E.T
  (E.T)
  Yönetmen: Steven Spielberg
  Oyuncular: Henry Thomas, Drew Barrymore, Robert MacNaughton, Dee Wallace-Stone, Peter Coyote
  Yapım: 1982 - ABD

  Uzaydan dünyamıza bir ziyaret gerçekleştiriliyor, ancak dönüş yolunda gemide bir eksik olduğunun farkına varılıyor! Kayıp uzaylı, küçük bir Amerikan kasabasında yaşayan Elliot (Henry Thomas) tarafından bulunuyor, fakat Elliot'un uzaylıyı hem ailesinden, hem de tüm toplumdan saklaması gerekiyor. E.T ile büyük bir dostluk kuran genç Elliot, bu dünya-dışı varlık sayesinde gerçek dostluğun ve Amerikalı bilim adamlarının kuralcılığının farkına varıyor.. Hiçbir şey yapmayacak mıdır, yoksa gerçek bir dost kaybetmek pahasına E.T'ye evine dönmesi için yardım mı edecektir?

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  BABA
  (The Godfather)
  Yönetmen: Francis Ford Coppola
  Oyuncular: Marlon Brando, Al Pacino, James Caan, Richard S. Castellano, Robert Duvall
  Yapım: 1972 - ABD

  Baba üçlemesinin bu ilk filmi, New Yok suç örgütlenmesi içerisinde, en güçlü ailelerden biri olan, İtalyan kökenli Carleone'lerin, suçun yapısının değişmesiyle birlikte geçirdikleri değişim konu alınıyor. Ailenin başındaki Don Vito Carleone, çevreden gelen baskılara rağmen, yeni oluşan uyuşturucu pazarına girmek istemeyince, diğer ailelerin düşmanlığını kazanmaya başlar. Kendisine düzenlenen suikast sonucu güçten düşünce, ailenin liderliğini yavaş yavaş oğullarına devretmeye başlar. Her ne kadar, yanında büyüyen Sonny, ailenin liderliğini devralmaya daha yakın görünse de, Don'un aklında çok ateşli biri olan, soğukkanlı davranamayan Sonny yerine, eğitimini sürdüren ve yıllardır aileden uzakta olan Michael vardır

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  İYİ, KÖTÜ VE ÇİRKİN
  (Il Buono, il brutto, il cattivo)
  Yönetmen: Sergio Leone
  Oyuncular: Clint Eastwood, Lee Van Cleef, Eli Wallach, Aldo Giuffrè, Mario Brega
  Yapım: 1966 - İtalya

  İki silahşör beraber bir anlaşma yapıyorlar. Bir tanesi aranan bir haydut (Çirkin) diğeri de yakışıklı ve az konuşan (İyi) bir silahşördür. İki ortağın yaptıkları anlaşma şöyle birçok oyunu içeriyor: İyi, Çirkin'i yakalamış gibi götürüp şerife teslim ediyor ve ödülü alıyor. Çirkin tam asılacağı sırada İyi onu kurtarıyor. Bu ortaklığın sonu İyi'nin Çirkin'i çöl ortasında yalnız bırakmasıyla sona eriyor. Bunun üzerine Çirkin intikam almaya yemin ediyor. İyi'nin çölde rastladığı ve ölmek üzere olan bir adamdan bir hazinenin varlığını öğreniyor ama tam olarak yerini sadece Çirkin duyabilmiştir. Bunun üzerine İyi, Çirkin'i kovalamaya başlıyor işte tam da bu esnada devreye sadist bir subay (Kötü) giriyor. Spagetti Western türünün "Baba"sı Sergio Leone'nin bu klasik filmi unutulmaz sahnelerle bezenmiş usta işi bir westerndir...

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  BÜYÜK KAÇIŞ
  (The Great Escape)
  Yönetmen: John Sturges
  Oyuncular: Steve McQueen, James Garner, Richard Attenborough, James Donald, Charles Bronson
  Yapım: 1963 - ABD

  1943 yılında Almanlar yüksek güvenlikte savaş esirlerinin tutulduğu bir hapisane olan Stalag Luft III en becerikli kaçış ustasını bile içeride tutacak şekilde tasarlamıştır. Fakat Naziler farkına varmadan ordudaki en iyi sızma timini bir araya getirirler. Hep birlikte bu takım özgürlüğe giden yolları yaratıyorlar... ne pahasına olursa olsun!

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  YÜZÜKLERİN EFENDİSİ: YÜZÜK KARDEŞLİĞİ
  (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring)
  Yönetmen: Peter Jackson
  Oyuncular: Elijah Wood, Ian McKellen, Liv Tyler, Viggo Mortensen, Sean Astin
  Yapım: 2001 - Yeni Zellanda/ABD

  Gelecek çağlar önce kaybolmuş bir yüzüğün kaderinde gizlidir. Karanlık güçler yüzüğe ulaşmak için yıllarca çabalamışlar ve hala da bu uğraşları devam etmektedir. Kader yüzüğü genç bir Hobbit olan Frodo’nun ellerine teslim eder. Yüzük Frodo’ya miras kalır ve olaylara davetiye böylece cıkmış olur. Frodo yüzüğün sahibi olduktan sonra asıl görev ona kalır.Yüzüğün Doom Dağı’nda ki ateşe atılarak yok edilmesi gerekmektedir ve bu görevi tek başına yapamayacağından, birbirinden üstün özelliklere sahip arkadaşları ile birlikte büyük bir maceraya atılır.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  YÜZÜKLERİN EFENDİSİ: İKİ KULE
  (The Lord of the Rings: The Two Towers)
  Yönetmen: Peter Jackson, Frances Walsh
  Oyuncular: Elijah Wood, Billy Boyd, Dominic Monaghan, Sean Astin, John Rhys-Davies
  Yapım: 2002 - Yeni Zellanda/ABD

  Kahramanlarımız, gruplar halinde Orta Dünya'nın en tehlikeli yerlerinde maceralar yaşayacaklar, yeni kavimler ve çoktan unutulmuş medeniyetlerle tanışacaklar. Frodo ve Sam, yanlarında zorunlu işbirliği yapacakları eski bir dost(!) olduğu halde Tek Yüzük'ü düşmanın tam kalbine götürmeye çalışırken, diğer hobbitler Urukhai'nin elinden kurtulabilecek mi? Karanlık tarafa geçmiş olan Saruman'ın yaptıkları yanına mı kalacak?

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  YÜZÜKLERİN EFENDİSİ: KRALIN DÖNÜŞÜ
  (The Lord of the Rings: The Return of the King)
  Yönetmen: Peter Jackson
  Oyuncular: Noel Appleby, Noel Appleby, Alexandra Astin, Sean Astin, David Aston
  Yapım: 2003 - ABD/Yeni Zellanda

  Sauron'un güçleri insan ırkına karşı son kuşatmada Gondor'un başkenti Minas Tirith'e saldırıyor. Etkisiz bir vekilharcın gözetimindeki bir zamanların görkemli krallığı, kralına hiçbir zaman böylesine umutsuzca ihtiyaç duymamıştır. Acaba Aragorn, damarlarında akan gerçeği kabullenerek kaderiyle yüzleşmek için harekete geçme cesaretini kendisinde bulabilecek midir? Gandalf, çaresizlik içinde Gondor'un dağılmış güçlerini harekete geçirmeye çalışırken, Théoden de Rohan'ın savaşçılarını savaşa hazırlamakla uğraşmaktadır. Eowyn ve Merry'nin de aralarında saklanmakta olduğu insan orduları, cesaret ve sadakat duygularına karşın, krallığı tehdit eden düşmanla denk güçte değildir.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  MATRIX
  (Matrix)
  Yönetmen: Andy Wachowski, Larry Wachowski
  Oyuncular: Andy Wachowski, Larry Wachowski
  Yapım: 199 - USA Australia

  Bir bilgisayar programcısı olan Thomas Anderson aynı zamanda Neo nickname'li çok usta bir 'hacker' dır. Ancak siyah takım elbiseli ve gözlüklü adamların yakın takibindedir. Bu takibin nedenini ise karşılaşacağı Morpheus'dan öğrenecektir. Neo, birden kendini Morpheus'un anlattıklarına güvenmek zorunda kaldığı büyük bir komplonun içinde bulacaktır. İçinde yaşadığımızı sandığımız bu dünya tamamiyle aldatıcıdır. Tüm insanlık aslında uzaydan gelen yaratıkların köleleridir. Neo, Trinity ve Morpheus'un da yardımıyla kendilerini bu düzeni yıkmaya adayan bir grubun içine katılır.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  JEANNE D'ARC'IN TUTKUSU
  (La passion de Jeanne d'Arc)
  Yönetmen: Carl Theodor Dreyer
  Oyuncular: Maria Falconetti, Eugene Silvain, André Berley, Maurice Schutz, Antonin Artaud
  Yapım: 1928 - Fransa

  Filmde İngiltere ve Fransa arasında 14. yüzyıl'da başlayan Yüzyıl Savaşları sırasında ülkesi Fransa'ya manevi destek veren hatta orduya katılarak İngilizlere karşı çarpışan Fransız Katolik azizesi Jeanne d'Arc'ın (Türkçe'de bazen Jan Dark olarak da yazılır) 1431 tarihinde henüz 19 yaşındayken İngilizlere esir düştükten sonra Tanrı ile konuştuğunu ileri sürdüğü için kafirlik suçuyla yargılanması, zindanlarda işkence görmesi ve yakılarak ölüme mahkum edilmesi anlatılmaktadır. Filmde Jeanne d'Arc'ın bütün hayatı anlatılmaz, sadece yargılanması ve ölüme mahkum edilmesi gözler önüne serilir.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

   PHİLADELPHİA HİKAYESİ
  (The Philadelphia Story )
  Yönetmen: George Cukor
  Oyuncular: Cary Grant, Katharine Hepburn, James Stewart, Ruth Hussey, John Howard
  Yapım: 1940 - ABD

  Philadelphia mirasçısı Tracy evlendikten kısa bir süre sonra kocası C.K. Dexter'dan ayrılır. 2 sene sonra Tracy; Dexter, Spy dergisi için çalışırken saygın birisi olan George ile evlenmeye karar verir. Düğünden bir gece önde Dexter yazar Mike ve fotoğrafçı Liz ile bilrikte Tracy'nin evine gelince Tracy için işler karışır.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  YEDİNCİ MÜHÜR
  (Det sjunde inseglet)
  Yönetmen: Ingmar Bergman
  Oyuncular: Gunnar Björnstrand, Bengt Ekerot, Nils Poppe, Max von Sydow, Bibi Andersson
  Yapım: 1957 - İsveç

  Azrail bir gün yine bir şovalyenin canını almak için onun ülkesine geliyor. Şovalyeye gözüken ölüm meleği onun vaktinin geldiğini söylüyor. Ancak şovalye ölümü bu kadar çabuk kabullenmiyor ve Azrail'e birçok soru yöneltiyor. En sonunda da onu kendi hayatı üzerine bir satranç maçı oynaması için ikna ediyor. Azrail ve bu inatçı şovalye bir yandan satranç oynarlarken diğer yandan da hayat ve ölüm hakkında konuşuyorlar…

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  ESARETİN BEDELİ
  (The Shawshank Redemption)
  Yönetmen: Frank Darabont
  Oyuncular: Tim Robbins , Morgan Freeman , Bob Gunton , William Sadler , Clancy Brown , Gil Bellows , Mark Rolston , James Whitmore
  Yapım: 1994 - ABD

  Şaibeli bir şekilde karısını öldürmek suçundan Shawshank hapishanesine gönderilen Andy Dufresne (Tim Robbins), burada hiç alışık olmadığı bir hayat mücadelesi vermeye başlıyor. Hapishanede tanıştığı Ellis Redding (Morgan Freeman) onun en yakın dostu oluyor ve kendi deneyimleriyle Dufresne'e mücadele gücü veriyor. Film, Stephen King'in aynı adlı romanından sinemaya uyarlandı ve gösterildiği ülkelerde büyük ilgiyle karşılandı ve 7 dalda Oscar'a aday gösterildi.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  CİNNET
  (The Shining)
  Yönetmen: Stanley Kubrick
  Oyuncular: Jack Nicholson, Shelley Duvall, Danny Lloyd, Scatman Crothers, Barry Nelson
  Yapım: 1980 - İngiltere, ABD

  Colorado'nun daglarinda kurulu olan Overlook Oteli'nin kis bakicisi olarak göreve baslayan Jack Torrance (Jack Nicholson), ailesiyle birlikte otele yerlesiyor. Kis bastirdiginda otelden disari çikamayacak hale gelen Torrance'larin küçük oglu Danny (Danny Lloyd), otelde bazi kötü ruhlarin oldugunu hissetmeye basliyor. Medyum yetenekleri olan Danny, babasinin bu ruhlar tarafindan kontrol edildigini ve babasinin giderek çildirdigini görüyor. Jack, Mr.Grady adli bir ruhla tanistiginda isler daha da karisiyor. Çünkü Mr.Grady otelin eski bakicisi ve karisiyla iki kizini öldüren kisidir.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  BAŞARININ TATLI KOKUSU
  (The Sweet Smell of Success)
  Yönetmen: Alexander Mackendrick
  Oyuncular: Burt Lancaster, Tony Curtis, Susan Harrison, Martin Milner, Jeff Donnell
  Yapım: 1957 - ABD

  New York'un en güçlü gazetecisi J.J. Hunsecker kız kardeşinin jaz müzik sanatçısı Steve Dallas'la evlenmesine engel olmaya karar verir. O, bu uğurda gizlice Sidney Falco'yu kullanmaktan çekinmez.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  ÜÇÜNCÜ ADAM
  (The Third Man)
  Yönetmen: The Third Man
  Oyuncular: Joseph Cotten, Alida Valli, Orson Welles, Trevor Howard, Bernard Lee
  Yapım: 1949 - İngiltere

  Amerikalı ucuz roman yazarı Holly Martins, eski dostu Harry Lime'in çağrısı üzerine savaş sonrası Viyana'sına gelir. Gelir gelmez de arkadaşının bir trafik kazasında öldüğünü öğrenir. Fakat göremediği arkadaşının sevgilisiyle tanıştıktan sonra, Lime'in kayboluş öyküsünü araştırmaya karar verir.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  TRUMAN SHOW
  (The Truman Show)
  Yönetmen: Peter Weir
  Oyuncular: Jim Carrey, Laura Linney, Noah Emmerich, Natascha McElhone, Holland Taylor
  Yapım: 1998 - ABD

  Truman Burbank (Jim Carrey), kendi hayatının 24 saat boyunca televizyonda bütün dünyaya gösterildiğinden habersiz yaşamına devam ediyor. Bütün ailesi ve arkadaşları bu gerçek hayat dökümanteri içinde rol alan aktör ve aktrislerden oluşuyor. Truman bir sigorta şirketinde çalışıyor ve Meryl (Laura Linney) ile Seahaven adlı bir adada yaşıyor. Bu adada hava hiçbir zaman kötü değildir. Aslında, istenmeyen bir hamilelik sonucu doğan Truman, bir televizyon şirketi tarafından evlat edinilmiştir. 30 yaşına gelmesine rağmen adada hapis olduğunu ve yaşadığı yerin aslında büyük bir stüdyo olduğunu bilmiyor. Eğer Truman adayı terkederse, bütün ratingler altüst olacaktır. Bunun için herkes ona yaşadığı yerin ve hayatının ne kadar güzel olduğunu devamlı hatırlatıyor. Ancak bir noktadan sonra, televizyon şirketi Truman'nın merakını artık giderememeye başlıyor. İşte Truman için şok zamanı…

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  ŞAMPİYON
  (The Wrestler)
  Yönetmen: Darren Aronofsky
  Oyuncular: Mickey Rourke, Marisa Tomei, Evan Rachel Wood, Mark Margolis, Todd Barry
  Yapım: 2008 - ABD, Fransa

  Randy, artık okul ve müsamere salonlarında dövüşerek geçinmeye çalışmaktadır. Özel hayatında başarısız, kızıyla arası kopuk bir adamdır. Hayranlarının sevgisiyle hayata tutunur. Bir karşılaşma esnasında kalp krizi geçirince, doktoru, Randy’ye bir daha güreşmemesi gerektiğini söyler. Süpermarkette tezgâhtar olarak işe girer, kızıyla ilişkisini düzeltmeye başlar. Ancak dövüşün cazibesi karşı koyulmazdır ve bir süre sonra ringe geri dönmeye karar verir.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  KAN DÖKÜLECEK
  (There Will Be Blood)
  Yönetmen: Paul Thomas Anderson
  Oyuncular: Daniel Day-Lewis, Martin Stringer, Kevin J. O'Connor, Jacob Stringer, Matthew Braden Stringer
  Yapım: 2007 - ABD

  Filmde, arazisinde petrol çıkartma haklarını almasıyla birlikte servetini hızla katlayan bir işadamı ile kasabanın karizmatik genç rahibinin paralel öyküsü anlatılıyor. Güney Kaliforniya’da petrol bulunmasının ardından ortaya çıkan tablo, “Altına Hücum” olgusunun eşdeğeri. İşadamının Amerikan Rüyası tarafından yok edilmesiyle birlikte filmin öyküsü hırs ve inançların irdelemesine dönüşüyor.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  İŞTE İNGİLTERE BU
  (This is England)
  Yönetmen: Shane Meadows
  Oyuncular: Thomas Turgoose, Stephen Graham, Andrew Shim, Vicky McClure, Joseph Gilgun, Perry Benson, Jo Hartley, George Newton
  Yapım: 2006 - İngiltere

  12 yaşında, babasını Falkland Savaşı'nda kaybetmiş bir çocuk olan Shaun, bir gün karıştığı bir sokak kavgası sonrasında dazlaklardan oluşan bir sokak çetesinin arasına karışır. Kimseye zarar vermeden kendi hallerinde takılan bu grubun içinde zenci bir üye de dahil çeşit çeşit insan bulunmaktadır. Fakat bir gün liderleri olan Woody'nin hapisten yeni çıkan bir arkadaşının aralarına katılması ile herşey değişecektir. Combo, hapiste geçirdiği yıllarda oldukça radikalleşmiştir. İngiltere'nin, sadece beyaz İngilizlere ait olduğu düşüncesi ile grubun üyelerini radikal harekete katılmak için prove etmeye çalışır ve bunda da büyük ölçüde başarılı olur.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  THIS IS SPINAL TAP
  (This is Spinal Tap)
  Yönetmen: Rob Reiner
  Oyuncular: Rob Reiner, David Kaff, Tony Hendra, Michael McKean, Christopher Guest
  Yapım: 1984 - ABD

  1982 yılında Spinal Tap isimli efsanevi İngiliz metal grubu, Amerika'da bir geri dönüş turnesine çıkmaya karar verirler. Bu turne aynı zamanda film yapımcısı olan Marti DeBergi adındaki bir adam tarafından düzenlenmektedir. DeBergi'nin amacı gerçek bir grupla turneye çıkarak onlar hakkında gerçek görüntülerden oluşan, sahne öncesi ve sonrası yaşadıklarını anlatan bir belgesel çekmektir. Bu süreçte ekibin başına gelmeyen kalmaz. 

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  TOKYO STORY
  (Tokyo Story)
  Yönetmen: Yasujiro Ozu
  Oyuncular: Chishu Ryu, Chieko Higashiyama, Setsuko Hara, Haruko Sugimura, Sô Yamamura, Kuniko Miyake, Kyôko Kagawa, Eijirô Tono, Nobuo Nakamura
  Yapım: 1953 - Japonya

  Müthiş bir dönüşüm ve modernleşmenin pençesinde bölünmekte olan Japonya'dayız. Taşralı, emekli bir karı-koca, Tokyo'da yaşayan evlenmiş çocuklarını ziyarete giderler. Gençler giderek hızlanmakta olan şehir yaşamının meşguliyeti içerisinde, onlarla ilgilenmektense birbirlerine pas edip kurtulma hafifliğindedirler. Sadece savaşta ölmüş oğullarının dul gelini yaşlı çifte şefkat ve ilgi gösterir. Evlerine döndüklerinde kırgın ve kafaları karışıktır. Çocukların titreyip kendilerine gelmesi için dramatik bir olayın gerçekleşmesi gerekecektir.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  BİTMEYEN BALAYI
  (Touch of Evil)
  Yönetmen: Orson Welles
  Oyuncular: Charlton Heston, Janet Leigh, Orson Welles, Joseph Calleia, Akim Tamiroff
  Yapım: 1958 - ABD

  Meksikalı Ramon Miguel Vargas başarılı bir polis müfettişidir ve karısı Susan ile balayındayken bir arabada patlayan bomba olayını araştırma görevini üstlenir. Karşısında sahtekar polis Hank Quinlan vardır ve planlarına karısıyla birlikte alet edildiğini farkeden Vargas’ın amacı O’nu suçüstü yakalamak olur.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  TRAINSPOTTING
  (Trainspotting)
  Yönetmen: Danny Boyle
  Oyuncular: Ewan McGregor, Ewen Bremner, Jonny Lee Miller, Kevin McKidd, Robert Carlyle
  Yapım: 1996 - İngiltere

  Mark Renton'un Edinburgh'ta yaşayan kendisi gibi eroin bağımlısı bir grup İskoç genç arkadaşı vardır. Hepsi ezilmiş, yalancı, psikopat, hırsız ve uyuşturucu madde bağımlısıdırlar. Kendilerine eroinle zarar verdikçe, kaçınılmaz sona yaklaşırlar ve arkadaılıkları giderek zedelenmeye başlar. İçlerinden sadece Mark, bu durumdan kurtulabilecek iradeye sahiptir. Ancak, yaşamayı seçip seçmeme konusunda kararsızdır.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  ONİKİ MAYMUN
  (Twelve Monkeys)
  Yönetmen: Terry Gilliam
  Oyuncular: Joseph Melito, Bruce Willis, Jon Seda, Michael Chance, Vernon Campbell
  Yapım: 1995 - ABD

  Ölümcül bir virüs tüm dünyayı tehdit etmektedir. 1996'da 5 milyar kişinin ölümüne neden olan bu virüs, 2035'te dünya nüfusunun yalnızca %1!ini hayatta bırakmıştır. Bu virüsün etkilerinden korunabilmek için insanlar yer altında koloniler kurarak yaşamaya başlar. Bu virüsün üstesinden gelebilmek için mahkumlardan James Cole, zaman makinesiyle geçmişe gönderilir. Yanlışlıkla 1990 yılına gönderilen Cole, bilimadamları için virüs hakkında araştırma yapar. Daha sonra zaman yolculuğunu sürdüren Cole, 1996'da akıl hastanesine alınır. Burada Dr. Kathryn Railly ile tanışan Cole, onu içinde bulundukları duruma inandırmaya başlar.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  AFFEDİLMEYEN
  (Unforgiven)
  Yönetmen: Clint Eastwood
  Oyuncular: Clint Eastwood, Gene Hackman, Morgan Freeman, Richard Harris, Jaimz Woolvett
  Yapım: 1992 - ABD

  Eskiden acımasız, çılgın bir katil olan William Munny, eşinin vefatından sonra artık tüm zamanını küçük barakasında çocuklarına bakarak geçirmektedir. Ta ki, The Schofield Kid ismindeki genç onu ziyarete gelene kadar.. Big Whiskey kasabasındaki fahişelerin koydugu ödülün haberini genç adamdan alan Munny ilk başta bu teklifi kabul etmez ama daha sonra fikrini değiştirecektir

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  V
  (V for Vendetta)
  Yönetmen: James McTeigue
  Oyuncular: Natalie Portman, Hugo Weaving, Stephen Rea, Stephen Fry, John Hurt
  Yapım: 2005 - ABD/Almanya

  Son derece karmaşık biri olan V, aynı anda hem eğitimli, gösterişli, şefkatli ve entelektüel, hem de korkuyla sindirilmiş vatandaşlarına egemenliklerini geri vermeye azmetmiş olduğu için sert, intikam peşinde, yalnız, şiddete başvuran ve kan davası güden biridir. V İngiltere halkını, hükümeti zehirleyen kokuşmuşluk ve acımasızlıktan kurtarmak amacıyla, seçilmiş liderlerinin diktatörlük anlayışını eleştirir ve vatandaşları kendisiyle Guy Fawkes günü olan 5 Kasım’da Parlamento’nun çevresinde buluşmaya davet eder.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  VERTIGO
  Yönetmen: Alfred Hitchcock
  Oyuncular: James Stewart, Kim Novak, Barbara Bel Geddes, Tom Helmore, Henry Jones
  Yapım: 1958 - USA

  San Francisco polislerinden Dedektif Scottie Ferguson bir suçluyu kovalarken damdan düşen ortağını kurtaramaz ve kendisinde yükseklik korkusu başlar. Polisliği bırakan ve özel dedektif olan Scottie'yi eski okul arkadaşı Gavin Elster karısını takip etmesi için tutar. Scottie, genç kadının peşinden San Francisco'ya döner ve kendisini karmaşık olayların içinde bulur.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  BATI YAKASI HİKAYESİ
  (West Side Story)
  Yönetmen: Jerome Robbins, Robert Wise
  Oyuncular: Natalie Wood, Richard Beymer, Rita Moreno, George Chakiris, Simon Oakland
  Yapım: 1961 - ABD

  Amerika'nın Batı Yakası'nda geçen; ırkçı, soğuk ve acımasız çete savaşları arasında saf bir aşkın hikayesi.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  Kelebek Gibi Uçar Arı Gibi Sokarım
  (When We Were Kings)
  Yönetmen: Leon Gast
  Oyuncular:Muhammad Ali, George Foreman, Don King, James Brown, B.B. King, Mobutu Sese Seko, Spike Lee, Norman Mailer, George Plimpton, Thomas Hauser, Malick Bowens
  Yapım: 1996 - ABD

  Sene 1974. Muhammed Ali 32 yaşında ve şatafatlı döneminin sona ermekte olduğuna dair görüşler hakim. Rakibi George Forman ise ondan 10 yaş daha genç ve Dünya Ağırsiklet Şampiyonu. İkilinin Zaire''nin başkenti Kinşasa''da 1974 yılında yılında yaptığı maç tüm heyecanı ve çekişmesiyle bu belgeselde.

 • Tüm zamanların en iyi filmleri

  Withnail and I
  Yönetmen: Bruce Robinson
  Oyuncular: Richard E. Grant, Paul McGann, Richard Griffiths, Ralph Brown, Michael Elphick, Daragh O Malley
  Yapım: 1987 - İngiltere

  İki alkolik, zevk meraklısı, işsiz, aktör arkadaş Withnail ve Marwood, bir kenar mahalledeki evlerinde sefalet içinde yaşarlar. Paraları yoktur, dahası ne yemek bulabilirler, ne ısınabilirler. Yaşadıkları ortamdan, uyuşturucu satıcılarından ve İrlandalı bir adamın yaptığı tacizlerden uzaklaşmak için Withnail’in gay amcası Monty’nin kır evine giderler. Bir süreliğine de olsa sefaletlerinden uzaklaşacağını düşünen ikilinin hava şartlarından, komşularından ve Monty amcanın gayliğinden dolayı başına gelecekler vardır. Traji ve komedi öğelerini birleştiren film, Bruce Robinston’un 1960 sonlarında yaşadığı hayatı konu alır.