Editörün seçtiği 10 köşe yazısından…

  Giriş Tarihi: 18.02.2016 10:19
  • Sonunda bu da oldu. Evet, bunu da dedi. Partisinin meclis grubu toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, "yıl 1921, yani daha cumhuriyetin ilk yılları" dedi. Dil sürçmesi mi diye baktım. Hayır, durdu, araya "es" koydu, bir süre bekledi, lafı iyice sindirdi, lafının altını çizdi. Dil sürçmesi falan değil. CHP milletvekillerinden en ufak bir tepki duymadık. Bir "cık cık" örneğin, bir gülücük, bir hayret ifadesi, bir kıpırdanma, bir mırıldanma? Yok. Kahkaha beklemiyoruz. "Oha" falan gibi tepkiler, asla. Ama bu kadar "kuzuluk" da Deniz Baykal'ı bile çıldırtır. Bir kısım Ankara uleması, özellikle "mülkiye" takımı, elinden tuttuğu, kanatları altında besleyip büyüttüğü adamların "kalibresini" artık görmelidir (vaktiyle Ecevit konusunda görmediyse!)
   Bu hatayı hiçbir ilkokul öğrencisi yapmaz. Bırakın ilkokul öğrencisini, yuvaya giden bebeler bile yapmazlar. Belki tek özürü diabet hastalığı olabilir, acaba Kılıçdaroğlu'nun şekeri mi yüksek? Yoksa ağzından çıkanı kulağı mı duymuyor? Daha önce de bazı "incilere" imza atmıştı ama bu sefer kendini aştı. Alexander "Parvus" Helphand isimli ve İttihat ve Terakki'nin akıl hocası Alman casusunu "Türk büyüğü" sandığı ortaya çıkmıştı hani... Belki de onu Tatyos Efendi ya da Yorgo Bacanos gibi birisi sanıyordu.
   Peki Türkiye Cumhuriyeti'nin ne zaman kurulduğunu sanıyor? Acaba, derin tarih bilgisiyle, cumhuriyeti daha önceden başlatmayı deneyen bazı egzantrik tarihçilerle mi saf tutuyor? Onlar "TBMM Hükümeti" ifadesini esas alırlar. Acaba cumhuriyeti 1920'den, TBMM'nin açılışından mı başlatıyor? I ıh... Meclis, toplanma amaçlarından birini "İstanbul'da esir olan padişahı kurtarmak" olarak beyan ettiğine göre, olamaz. Zaten "ilk yılı" dememiş, "ilk yılları" demiş, yani 1920 de değil, belki 1919, belki 1918... Yoksa cumhuriyet, ulu önderin Samsun'dan bir güneş gibi doğduğu zaman mı başlamış? Hayırlı olsun. Yirmi yıl önce Yunan ordusunun Ankara'yı yakıp yıktığını sanan bir başbakanımız vardı, şimdi de cumhuriyetin ne zaman kurulduğunu bilmeyen bir ana muhalefet liderimiz var. Partisinin adında da cumhuriyet var üstelik.

   Engin Ardıç/Sabah