X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Başkanlık sözü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Başkanlık sözü

  • Giriş Tarihi: 16.4.2015
Başkanlık sözü
Başkanlık sözü

Başkanlık, 'nin dün açıklanan seçim beyannamesi ile 'nin en önemli konu başlıklarından biri oldu: Yeni Türkiye vizyonumuzun ihtiyaç duyduğu etkin ve dinamik yönetim sistemi, başkanlık modelidir

Başkanlık sistemi ve paralel yapıyla mücadele 'nin seçimler öncesinde vaatlerini sıraladığı temel metinlerde yer aldı. AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan , için seçim kampanyasına start verdi. Davutoğlu, Ankara Arena Spor Salonu'nda partisinin aday tanıtım toplantısına katıldı. Partisinin 81 il adayını tanıtan Davutoğlu, AK Parti'nin 100 maddelik "" metnini okudu. Program sırasında AK Parti'nin 350 sayfalık seçim beyannamesi metni de dağıtıldı. Davutoğlu her iki metne de hem başkanlık sistemini getireceklerine ilişkin vaatlerini hem de paralel yapıyla mücadelede ortaya koyacakları kararlılığı vurguladı. AK Parti'nin "Yeni Türkiye Sözleşmesi" metninde ve Seçim Beyannamesi'nde başkanlık sistemi ve paralel yapıyla mücadele şöyle yer aldı.BU SİSTEM VESAYET ODAKLARI İÇİN: Mevcut sistem, 1960 askeri darbesi sonrasında, bürokrasinin siyaset üzerinde vesayet kurmasını kurumsallaştırmak üzere kurgulandı. Parlamenter sistem olarak takdim edilse de, parlamenter sistemin asgari demokratik gereklerini karşılamaktan uzaktır. Bu sistem, siyasetin sorun çözme kapasitesini zaafa uğratarak Türkiye'yi on yıllarca koalisyon hükümetlerine mahkum etmiş, zayıf ve istikrarsız yönetimlere mecbur kılmıştır. Cumhurbaşkanlığı makamına, vesayetçi aktörler adına hükümeti denetleme misyonu biçmiş, cumhurbaşkanı ile başbakan arasındaki ilişkiyi etkin ve eşgüdümlü bir yönetime imkan sağlayacak hukuki ve kurumsal dayanaklardan yoksun bırakmıştır.
KRİZ ÜRETİR: Hükümetlerimiz döneminde, hayata geçirilen demokratik reformlar, vesayete karşı mücadelede ve Meclis'te sağlanan güçlü temsil sayesinde etkin bir yönetim imkanı yakalanmıştır. 2007'de cumhurbaşkanının doğrudan halk tarafından seçilmesi sağlanarak, cumhurbaşkanlığı makamı vesayetçi misyondan arındırılmıştır. Ancak, doğrudan halk tarafından seçilen cumhurbaşkanı ile başbakanın siyasal sistem içindeki yetki ve görev paylaşımı, yeni bir düzenlemeyi zorunlu kılmaktadır. Cumhurbaşkanı ve başbakanın farklı siyasi geleneklerden gelmeleri durumunda, kriz üretme potansiyelini taşımaya devam etmektedir.
SORUNLAR BAŞKANLIKLA AŞILIR : AK Parti olarak, mevcut sistemin siyasi tarihimizdeki vesayetçi kurgusunu da göz önünde bulundurarak, cumhurbaşkanının doğrudan halk tarafından seçilmesinin oluşturduğu bu yeni durumun yol açabileceği muhtemel yönetim sorunlarının başkanlık sistemiyle aşılacağına inanıyoruz. Bir yandan vesayetçi bir şekilde kurgulanarak demokratik doğasından koparılmış parlamenter sistemin yol açtığı siyasal istikrarsızlıklar, öte yandan Yeni Türkiye vizyonumuzun ihtiyaç duyduğu etkin ve dinamik yönetim dolayısıyla, başkanlık sisteminin daha uygun bir yönetim modeli olduğuna inanıyoruz.
PARALEL YAPI, ULUSAL GÜVENLİK MESELESİ: Devlet otoritesinin parçalanmasına yönelik hiçbir faaliyete asla izin vermeyeceğiz. Milletimizin iradesini, egemenliğini ve geleceğini kimsenin tekeline terk etmeyeceğiz. İster paralel yapı, ister başka adlar altında bu kutlu yürüyüşü durdurmak isteyenlerin karşısında AK Parti kadroları, kararlılıkla durmaya devam edecektir. Eski vesayetler ile nasıl mücadele ettiysek, yeni vesayet girişimleriyle de mücadelemizi sürdüreceğiz. Uluslararası bağlantıları da değerlendirildiğinde, bu unsurlar sadece hükümetimize yönelmiş bir tehdit olarak değil, devletin varlığına kast eden, onun yapısını çökertmeyi hedefleyen bir ulusal güvenlik sorununa dönüşmüştür. Bu tehdit karşısında, kararlı ve dirayetli duracağımız konusunda hiçbir vatandaşımızın şüphesi olmasın. Bürokraside hiç bir gerekçeyle yatay ya da paralel örgütlenmelere izin verilmez. Bürokratik hiyerarşiyi dolayısıyla da devlet düzenini bozan uygulamalara karşı gereken tedbirler alınır.
GÜÇLÜ YEREL YÖNETİMLER: Merkezi idareden mahalli idarelere yetki ve görev aktarımı, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'nda getirilen ilkeler doğrultusunda yasal bir zemine kavuşturulacak.

#Sayfa#

ERDOĞAN'IN SELAMINI İLETTİ

Davutoğlu, salona eşi Sare Davutoğlu ile birlikte girdi. Başbakan, eşi ile birlikte vatandaşları kırmızı karanfil atarak selamladı.
Konuşmasına Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı selamlayarak başlayan Davutoğlu, önceki gün Erdoğan'la telefonda görüştüğünü, Cumhurbaşkanı'nın selamını getirdiğini söyledi. Bunun üzerine vatandaşlar, "Sen bize Reis'in emanetisin" diyerek tempo tuttu. Bunun üzerine Davutoğlu, "Bu dava da bize onun emanetidir" karşılığını verdi.
Salonda, platformun bulunduğu yerde yer alan "Yeni Türkiye Yolunda Daima Adalet Daima Kalkınma' pankartının dışında başka pankart bulunmaması dikkat çekti. Salona büyük boy bir Türk bayrağı ve AK Parti bayrağı asıldı.
Başbakan, "Erdemliler hareketinin öncüleri" olarak tanımladığı üç dönem kuralına katılan milletvekillerine de jest yaptı. Davutoğlu'nun isteği üzerine tanıtım toplantısına katılan vatandaşlar, "ağabeylerini" ayakta alkışladı.
Salona giremeyen partililer için dışarıda dev ekranlar kuruldu.
Yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekerken, partililer birden fazla arama noktasından geçerek içeri alındı.
550 vekil adayı için salonun ortasında ayrı bir bölüm oluşturuldu. Vekiller alfabetik sıralamanın sonundan başlanarak il il sahneye davet edildi. Davutoğlu vekillerle birlikte fotoğraf çektirdi. 3 döneme takılan Ali Babacan, Beşir Atalay gibi isimler seçim bölgelerinin vekilleri sahneye davet edildiğinde vekil adaylarıyla birlikte sahneye çıktı ve fotoğraflarda yer aldı.
Toplantıda AK Parti'nin seçim şarkıları tanıtıldı: Erhan Güleryüz'ün "Bize Her Yer Türkiye", Uğur Işılak'a ait "Söyle Var Mısın" ve "Selam Olsun", Volkan Arslan'ın "Aşk ile Sevda ile", Alper Kış'ın "Ak Yürekler (Yeni Türkiye), Özhan Eren ve Erhan Güleryüz'ün "Yakın Işıkları".

#Sayfa#

2023 SÖZLEŞMESİ

Başbakan Davutoğlu, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılına atfen 100 maddeden oluşan 2023 hedeflerini içeren 'Yeni Türkiye Sözleşmesi 2023'ü de okudu. Sözleşmeden bazı başlıklar şunlar:
Etnik, dini, mezhebi ve bölgesel zenginliğimiz, kadim ortak geçmişimizin güzel yansımalarıdır ve vatanımızın asli sahipleri ve devletimizin eşit vatandaşları olduğumuz gerçeğinin en güçlü dayanaklarıdır.
Eşit vatandaşlık ilkesi çağdaş siyasal meşruiyetin temelidir ve bu temel hiçbir surette ve hiçbir gerekçe ile zayıflatılamaz, göz ardı edilemez. Önceliğimiz ülkemizin katılımcı, çoğulcu, özgürlükçü, demokratik ve sivil bir anayasa ile yönetilmesini sağlamaktır.
İnsan onuru ile taçlandırılan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı kimliği taşıyan hiç kimse hiç bir makam ve güç sahibi tarafından tahkir edilemez; inancı, rengi, cinsiyeti, dili, ırkı, siyasi düşüncesi, felsefi anlayışı ve hayat tarzı sebebiyle ayrımcılığa maruz bırakılamaz, herhangi bir şekilde nefret söylemine muhatap kılınamaz.
Vatandaşların ülkelerine duydukları aidiyet bilinci ve hiçbir vatandaşı veya vatandaş grubunu dışlamayan ve ötekileştirmeyen içselleştirici bir siyaset anlayışı, devletlerin bekasının en temel garantisidir.
Güvenlik adına özgürlüklerin kısıtlanmasının insan onurunu yok eden dikta rejimlerine, özgürlük adına güvenliğin ihmal edilmesinin ise kaosa ve iç çatışmalara yol açtığı gerçeğinden hareketle, özgürlük-güvenlik dengesini ve uyumunu siyasal meşruiyetin temeli olarak görüyoruz.
Meşruiyetini milletten almayan ve milletin denetimine açık olmayan hiçbir gücün, cuntanın, vesayet odağının, paralel yapının veya bürokratik seçkinciliğin küllî ya da kısmî egemenliği kabul edilemez.
Meşruiyetini milletten almış yönetimlere karşı gerçekleştirilen 27 Mayıs, 12 Mart ve 12 Eylül gibi doğrudan, 28 Şubat, 27 Nisan ve paralel yapı oluşumları gibi dolaylı darbe ve müdahale girişimlerini kınıyor, meşruiyetini milletten alan demokratik güçler olarak ileride olabilecek benzer girişimlere karşı ortak tavır alacağımızı ilan ediyoruz.
TBMM'nin 7 Haziran seçimleri sonrasında öncelikli asli görevi ülkemizin ilk sivil anayasasını uzlaşı kültürü içinde yazmaktır. Ülkemizin bütün siyasi partilerini ve sivil toplum kesimlerini bu uzlaşının oluşumuna katkıda bulunmaya davet ediyoruz.

İNSAN ONURUNA YAKIŞAN YAŞAM

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Yeni Türkiye yolunda ikinci yarı başlıyor" ana sloganının kullanıldığı Ankara Spor Salonu'ndaki toplantıda yaptığı konuşmada beyannamelerinin odağında insan onuru olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Her bir vatandaşımızın insan onuruna yakışır bir hayat sürmesi için gereken hamleleri yapmaya kararlıyız. Konuşamayan, vizyon üretemeyen ama birilerinin aklıyla alkışlayan Kılıçdaroğlu'na sesleniyorum. Bizim bu kapsamlı seçim beyannamemiz ve açıklayacağım ve bizzat ilan edeceğim yeni toplumsal sözleşmemiz karşısında sözünüz nedir? Amerika'dan ithal alkış propagandalarıyla, kedilerle bu işi çözemezsin. Bizi 13 yıldır dünya alkışlıyor, senin alkışına ihtiyaç yok. Sayın Kılıçdaroğlu bizim Amerika'dan gelecek akıllara, ecnebi propaganda tekniklerine ihtiyacımız yok. Biz milletin sözüyle, diliyle konuşuruz."