X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Rusya ile Suriye için 3’lü mekanizma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

ile Suriye için 3’lü mekanizma

  • Giriş Tarihi: 11.8.2016

AA Editör Masası'na katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ziyaretinin ardından iki ülkenin Genelkurmayları arasında direkt hat oluşturulduğunu açıkladı. Çavuşoğlu'nun açıklamaları şöyle oldu:
ÜÇLÜ MEKANİZMA KURULDU: Suriye konusunda daha önce aramızda değişik mekanizmalar vardı. Şimdi üçlü bir mekanizma kuruyoruz. MİT müsteşarımız ile bizim bakanlıktan ve Silahlı Kuvvetler'den bir askerimiz gidecek.
İLİŞKİLERİMİZİ BOZMAK İSTEDİLER: FETÖ ile ilişkilerimizi bozmak için yoğun çaba sarf etti. Kardeş Orta Asya ülkeleriyle de ilişkilerimizi bozmak için çalışıyorlar.
İLİŞKİLER KENDİ DİNAMİĞİ İÇİNDE: AB ve belli Batı ülkeleriyle ilişkilerimizin geleceği, Rusya ile olan ilişkilerimiz belirlemez. Ya da Rusya ile ilişkilerimizin geleceğini onlar belirlemez. Kendi dinamiği içinde gidiyor.
NATO'DA UYGULAMA YOK: terör tehdidi altındayken, DAEŞ saldırıyor, PKK saldırıyor, Suriye'den tehdit var. Türkiye'deki hava savunma sisteminin tüm Türkiye'yi kapsayacak şekilde olması lazım diyoruz, tamam karar var ama uygulama yok.