ile Suriye için 3’lü mekanizma

Giriş Tarihi: 11.8.2016
AA Editör Masası'na katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ziyaretinin ardından iki ülkenin Genelkurmayları arasında direkt hat oluşturulduğunu açıkladı. Çavuşoğlu'nun açıklamaları şöyle oldu:
ÜÇLÜ MEKANİZMA KURULDU: Suriye konusunda daha önce aramızda değişik mekanizmalar vardı. Şimdi üçlü bir mekanizma kuruyoruz. MİT müsteşarımız ile bizim bakanlıktan ve Silahlı Kuvvetler'den bir askerimiz gidecek.
İLİŞKİLERİMİZİ BOZMAK İSTEDİLER: FETÖ ile ilişkilerimizi bozmak için yoğun çaba sarf etti. Kardeş Orta Asya ülkeleriyle de ilişkilerimizi bozmak için çalışıyorlar.
İLİŞKİLER KENDİ DİNAMİĞİ İÇİNDE: AB ve belli Batı ülkeleriyle ilişkilerimizin geleceği, Rusya ile olan ilişkilerimiz belirlemez. Ya da Rusya ile ilişkilerimizin geleceğini onlar belirlemez. Kendi dinamiği içinde gidiyor.
NATO'DA UYGULAMA YOK: terör tehdidi altındayken, DAEŞ saldırıyor, PKK saldırıyor, Suriye'den tehdit var. Türkiye'deki hava savunma sisteminin tüm Türkiye'yi kapsayacak şekilde olması lazım diyoruz, tamam karar var ama uygulama yok.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya ile Suriye için 3’lü mekanizma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN