X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Hatsu'nun zammı mahkemelik oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Hatsu'nun zammı mahkemelik oldu

  • Giriş Tarihi: 7.2.2015
Hatsu'nun zammı mahkemelik oldu
Hatsu'nun zammı mahkemelik oldu

Hatay Büyükşehir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü'nün (HATSU) suya yaptığı rekor zam ve kademeli su ücreti uygulaması yargıya taşındı

Hatay'ın CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın suya yaptığı yüzde 200'leri bulan zam tepki toplamaya devam ediyor. HDP İskenderun İlçe Yönetimi ve HDK İskenderun Meclis Grubu adına Yerel Yönetimler ve Çevre Komisyonu Başkanı Ercüment Kimyon, yapılan zammın çok yüksek olduğunu ve Türkiye'nin en pahalı suyunu içtiklerini öne sürerek, Kullanım Suyu Uzaklaştırma Bedeli (KSUB) tarifesindeki kademeli su ücreti ile su zammının iptali için İdare Mahkemesi'nde dava açtı.

VATANDAŞA EZİYET

HATSU, geçtiğimiz yıl kasım ayında başlattığı yeni uygulama ile 1 lira olan suyun metreküpünü 2 liraya çıkardı. Bu arada kademeli ücret uygulamasına göre de, 20-25 metreküp su kullananlardan metreküpüne 3 lira, daha fazla kullananlardan ise metreküpüne 4 lira alınmasına karar verildi. Suyun yaşam hakkı olduğunu vurgulayan Ercüment Kimyon, zamma tepki göstererek, "Kasım ayında suya yapılan ve yüzde 200'leri bulan zam insanların yaşamını eziyete dönüştürdü" dedi.

EN PAHALI İÇME SUYU

Yapılan zamlardan sonra Hatay ve ilçelerinde yaşayan insanların daha fazla para ödememek için su kullanımını azaltacağına dikkat çeken Ercüment Kimyon, "İhtiyacı kadar su tüketemeyen, sağlığa uygun biçimde temizlenemeyen vatandaş ne yapacağını şaşırmış durumda. Halkçı olduğunu iddia eden bir belediyenin halkın suyuna fahiş fiyat uygulaması kabul edilir gibi değil. Hatay halkı belki de Türkiye'nin en pahalı suyunu kullanıyor. Bunun derhal önüne geçilmeli" diye konuştu.

ANAYASAYA AYKIRI

Hatay'da artık "paran varsa su iç, paran varsa temizlen" kuralının geçerli olduğunu da iddia eden Ercüment Kimyon, "Anayasada, 'herkes, maddi ve manevi varlığını geliştirme, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir' der. Ancak Hatay'da durum hiç de öyle değil. Fahiş su fiyatı politikasıyla Hataylıları daha az su tüketmeye teşvik etmek, aslında onları sağlıksızlığa, hastalığa teşvik etmektir. Su zammı Anayasa'nın 17. ve 56' ıncı maddelerine aykırıdır" şeklinde konuştu.

ZAMMIN GEREKÇESİ "BORÇLAR"
Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın, "Borçlarımızı ödemek için ücretleri artırdık" şeklindeki açıklamasının çok talihsiz olduğunu söyleyen Kimyon şöyle dedi: Bu durum vatandaşın cebinden hukuk dışı yollarla parasını gasp etmektir. Bu konuda yargının dur diyeceğine inancımız sonsuz. Fahiş su zammının geri alınması için hukuk mücadelemiz sürecek. CHP'li Büyükşehir Belediyesi savurganlığı bırakırsa borçlarını ödemenin yolunu bulur.

kalan karakter 1000

antakyalı antakyalı

her ay düzenli faturalar,gelmiyor özellikle üç,dört ay bekletiliyor,o zaman katlanarak fiyatlar fahiş bir şekilde yükseliyor.suya yapılan zamda zaten çok yüksek,o zaman vatandaş altından kalkamıyor.haksız kazanç sağlıyor belediye,güya sosyal demokrat halkçı başkan.bu memlekette zor artık senin siyaset yapman.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 03.05.2015 00:32
Kırıkhanlı bir vatandaş Kırıkhanlı bir vatandaş

su parasını kademeli artırıldığını söylüyorlar. ama ne yazıkki vergiler, atık su ve kanalizasyon olmak üzere suyun tonunu 4.5 TL. yi geçiyor. ayrıca 2014 deki ödediğimiz faturanın hala eski borç hanesinde görüküyor. dilekçe yazmamızı söylediler. yazdık hala düzeltilmedi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 20.03.2015 19:19

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.