X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Beyşehir Gölü Konya Ovası’nı Besliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Beyşehir Gölü Ovası’nı Besliyor

  • Giriş Tarihi: 21.6.2015 16:38 Güncelleme Tarihi: 22.6.2015 09:45
KONYA’NIN BEYŞEHİR İLÇESİNDE BULUNAN BEYŞEHİR GÖLÜ’NDEN YAZ DÖNEMİNİN GELMESİ İLE BİRLİKTE KONYA OVASI’NA SU VERİLMEYE BAŞLANDI. BEYŞEHİR GÖL, ÇEVRE VE DOĞA KORUMA DERNEĞİ BAŞKANI BEKİR SAMİ TAN, YAPTIĞI AÇIKLAMADA, YAZ MEVSİMİNİN GELMESİ İLE BERABER
Beyşehir Gölü Konya Ovası’nı Besliyor

’nın Beyşehir ilçesinde bulunan Beyşehir Gölü’nden yaz döneminin gelmesi ile birlikte Konya Ovası’na su verilmeye başlandı.
Beyşehir Göl, Çevre ve Doğa Koruma Derneği Başkanı Bekir Sami Tan, yaptığı açıklamada, yaz mevsiminin gelmesi ile beraber tarihi Taşköprünün regülatör kapaklarının açılarak BSA kanalına su verilmeye başlandığını belirtti.
Beyşehir Gölü sularının BSA kanalından Konya Ovası’nı besleyen Apa barajına ulaştırıldığını vurgulayan Tan, "Asırlardır Konya Ovası’na sularıyla bereket sunan gölümüz yine bölgeye hayat vermeye devam ediyor. Hayata geçirilen derivasyon projesi sayesinde Derebucak yöresindeki Gembos sularının kilometrelerce öteden yönlendirildiği Beyşehir Gölü, bu suları yine kilometrelerce ötedeki ekili alanlara ulaştırıyor. Bu yıl, yağış yönünden Konya bölgesi bereketli bir sezon yaşıyor. Beyşehir Gölü’nün bu sularının ihtiyaç duyulan alanlarda su tasarrufuna da özen gösterilmek suretiyle kullanılmasını temenni ediyor ve bunu bekliyoruz” diye konuştu.