Türkiye'nin en iyi haber sitesi
KONYA HABERLERİ
Tüm Şehirler
  • Konya
  • Konya
  • Konya
  • Konya
  • Konya

Konya İç Anadolu Bölgesinde yer alan bir ilimizdir. Karatay, Meram, Selçuklu olmak üzere büyükşehir belediyesine bağlı 3 merkez ilçeden oluşmaktadır.

Konya doğal ve tarihsel zenginlikleriyle ünlü bir şehirdir.İç Dünyanın en eski yerleşimlerinden biri olan Çatalhöyük UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınmıştır.Şehir Anadolu Selçukluları'nın ve Karamanoğulları'nın başkentliğini yapmıştır. Türkiye'nin en önemli sanayi kentlerindendir.

Şehir Anadolu Selçukluları'nın ve Karamanoğulları'nın başkentliğini yapmıştır.Konya'nın simgeleri arasında Mevlana Müzesi (Kubbe-i Hadrâ), çift başlı kartal, etliekmek sayılabilir.

Konya'da yerleşimin Prehistorik (Tarih öncesi) çağdan başladığı görülmektedir. Konya'nın merkezinde yer alan ve aynı zamanda bir höyük olan, Anadolu Selçuklu sultanı II. Alaeddin Keykubad'a nispetle Alâeddin Tepesi adı verilen suni tepe ve çevresinde yapılan araştırmalar sonucu, Prehistorik çağ içinde gerek Neolitik (Cilalı Taş Devri) ve Kalkolitik ve gerekse Erken Bronz Çağlarına ait kültürel bulgulara rastlanmıştır.

Yine Prehistorik çağa ait höyüklerden, merkeze 15 km mesafede yer alan ve Konya'nın bugünkü merkez Harmancık mahallesinde yer alan Karahöyük ve Konya Ovası üzerinde, bulunmuş en eski ve en gelişmiş Neolitik devir yerleşim merkezi olan Çatalhöyük bulunmaktadır.
Şehir 1442 tarihinde Osmanlı egemenliğine geçmiştir.Milli mücadelenin başlamasıyla Konya mücadelenin içinde yer almış şehirlerden biridir.

Konya'da karasal iklim hüküm sürer. Yazları kuru ve sıcak, kışları soğuk ve yağışlıdır.
ilçeleri Karatay, Meram ve Selçuklu'dur.

Sekiz Anadolu Selçuklu Sultanı burada gömülüdür.
I. Alaeddin Keykubad
I. Rükneddin Mesud
I. Kılıç Arslan
IV. Kılıç Arslan
II. Süleyman Şah
I. Gıyaseddin Keyhüsrev
II. Gıyaseddin Keyhüsrev
III. Gıyaseddin Keyhüsrev

Konya camileri, kiliseleri ve tarihi ile adından söz ettiren başlıca şehirlerden biridir.
Devamı
Konya Hava Durumu
Konya Yol Durumu
Konya Ezan Vakti
YEREL HABERLER
SON DAKİKA