X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Müftüden Ramazanda Oruç Tutanlara Yüzme Ve Su Uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Müftüden Ramazanda Oruç Tutanlara Yüzme Ve Su Uyarısı

  • Giriş Tarihi: 6.7.2015 14:58 Güncelleme Tarihi: 7.7.2015 13:15
BEYŞEHİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜNDEN YAPILAN AÇIKLAMADA, RAMAZAN AYINDA DENİZ, GÖL YA DA ÇEŞİTLİ SU KAYNAKLARINA GİDEREK YÜZENLER İLE BANYODA DUŞ ALANLARIN DİKKATLİ OLMALARI KONUSUNDA UYARILDI.
Müftüden Ramazanda Oruç Tutanlara Yüzme Ve Su Uyarısı

’nın Beyşehir İlçe Müftüsü Hüseyin Erdoğan, Ramazan ayında deniz, göl ya da çeşitli su kaynaklarına girerek yüzenler ile banyoda duş alanlara uyarılarda bulundu.
Erdoğan, yaptığı açıklamada, oruç tutan kişilerin ağızdan, burundan veya diğer tabii uzuv ve kanallardan vücuda herhangi bir şeyin girmemesi gerektiğini belirterek, "Eğer biz denize ya da göle girdiğimizde ağzımızdan, burnumuzdan, kulağımızdan içeriye su kaçıyorsa, oruç bozulur, bu ister istekle, isterse istek dışı olsun" dedi.
İstek dışı olursa kefaret gerektiğini vurgulayan Erdoğan, evde ya da iş yerinde banyoda serinlemek ya da vücuttan teri atmak amacıyla duş alırken de aynı şeylere dikkat etmek gerektiğini söyledi. Oruca bir zarar gelmemesi için duş alırken vücudun baştan aşağıya doğru yıkanmasının ve deniz ve göllere de baş kısmının sokulmamasının tedbir amacıyla önemli olduğunun altını çizen Erdoğan, yaklaşan Ramazan Bayramı nedeniyle de uyarılarda bulunarak, "Bazı vatandaşlarımız, ailelerimiz bayramları son zamanlarda tatil olarak görmeye ve değerlendirmeye başladı. Bayramlar, kaynaşmak için, eş dost, akrabalar arasındaki sevginin saygının gelişmesi için olan dini günlerdir. Bu günleri, sadece tatil günleri olarak değerlendirmek, insanlardan ayrı, egoistçe bir tavır sergilememek gerektiğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.