Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Bay Günay’ emekli maaşına talim

Bir dönem İstanbul eğlence hayatına damgasını vuran Günay Tuncel, 10 yıl önceden başlayan borçları yüzünden, sıkıntıda... "Sadece emekli maaşım kaldı" diyen Tuncel dertli: Güçlüyken yanımda olanlar bir anda kayboldu!

Bugüne kadar birçok isme şöhret kapılarını açan ve İstanbul'un en popüler mekanları arasında gösterilen Günay Restaurant'ın eski sahibi Günay Tuncel; lüks içindeki hayatından bir anda borç batağına uzanan hikayesini, ilk kez GÜNAYDIN'a anlattı. 1980 yılından bu yana sosyete ve sanat camiasına hizmet veren Günay Tuncel, şimdilerde bir otel odasında 'boyunu aşan borçlarından nasıl kurtulacağının' planlarını yapıyor. 2000'den bu yana maddi sıkıntı içinde olduğunu ancak bunu kimseyle paylaşmadığını belirten Tuncel'i en çok üzen şey ise; geçtiğimiz yıl boşandığı eşi Ahu Ersaylar'ın 'para bittikten sonra ayrıldığı' yönündeki dedikodularmış... Tuncel "Ahu ile evliyken de zengin, paralı bir adam değildim. Hâlâ da öyle bir adam değilim. Bir emekli maaşım dışında bir şeyim yok. Şu anda Ahu'ya ve iki çocuğuma ailesi bakıyor" diyerek dedikoduları yalanladı.

LEMAN, GÜNAY'I GÜNAY YAPTI...
Günay Restaurant nasıl ortaya çıktı?
Gece hayatında pişmiştim ve kendi mekanımı hayal ediyordum. Egemen Bostancı ile ortak bir yer açmaya karar verdik. Harbiye'de bir yer bulduk ve 1980'de açtık. İlk günden itibaren inanılmaz bir kalabalık vardı. Egemen Bostancı nedeniyle bütün tiyatrocular, sanatçılar bizim mekandaydı. Sezen, Ajda herkes dışarıdaki programını bitirip, bize gelirdi.

Günay'da sahne olayı kiminle başladı?
Leman Sam ile... Çünkü 18 dilde şarkı söyleyen tek şarkıcıdır. 10 yıl boyunca çalıştık. Tabii aramızda elektriklenme oluştu ve ilişki yaşamaya başladık. O, Günay'ı Günay yaptı, ben de Leman Sam'ı Leman Sam yaptım. Birbirimizi tamamladık.

Zerrin Hanımla evliliğiniz devam ediyor muydu?
Evet ama artık ilişkimiz bitmişti. Sonra Leman ile başladık ve saygılı bir ilişki sürdürdük. Ben ona evlenme teklif ettim ama kabul etmedi. Bana "Seninle evlenirsem, bir süre sonra sen gidip bir sevgili ararsın. Sevgilin olarak kalmak istiyorum" dedi; istemedi.

GÜZEL KADINA DAYANAMAM
Siz neden her on yılda bir ilişki değişikliği yaşıyorsunuz?
Güzel bir kadın alaka göstermeye başladığı anda, erkekler kayıtsız kalmak istemez. Ben de güzel kadına dayanamıyorum. Leman'dan sonra evlendim, beş yıl evli kaldım. O sırada Ahu ile tanıştım.

Ahu Hanım ile ilk karşılaştığınızda ne hissettiniz?
Bodrum'da Günay Restaurant'ı açmak için bulunuyordum. O sırada, Ahu ve anneannesi, mekanın önünden geçerken, inşaatı merak edip girmişlerdi. Ayaküstü konuştuktan sonra anneannesi ile tanıdık çıktık. Doğma-büyüme Şişli'liymiş. Ertesi gün beni kaldıkları otelin havuzuna davet ettiler. Gittim... Orada Ahu ile sohbet etmeye başladıktan sonra kaynaştık. Aklımın ucundan bir şey geçmedi, çünkü o kadar güzel bir kızın bana bakacağını hiç düşünmedim.

İlişkiniz hemen başladı mı?
Hayır başlamadı. Ahu, Yıldız Teknik Üniversitesi son sınıftaydı. İnşaat mühendisliğinde okuyordu. Çok etkilendim ondan... Aklı başında, güler yüzlü bir kızdı. Ahu'yu tanıştıktan iki gün sonra havaalanına bırakmak istedim; "Hayır, aileme servisle gideceğime söz verdim, sizinle gidemem" dedi. Ben de kendimi kötü hissettim, takıldım servisin peşine... Yolda durup kır çiçeği topladım, havaalanında karşısına geçtim... Sonrasında samimi olduk ve görüşmeye başladık.

BİZİMKİSİ AŞK EVLİLİĞİYDİ
Ailede sorun olmadı mı peki?
Ahu, yaş konusunu hiç gündeme getirmedi. "Benim ailem yaş olayına takılmaz. Sadece beni ne kadar mutlu edip etmeyeceğinle ilgilenirler" dedi. Babası bana, "Ahu bizim tek odak noktamız. Üzerine çok titreriz. Yaş önemli değil; biz kızımızı ne kadar mutlu ettiğinize bakarız. Araya girmeyiz" dedi. Ahu'nun beni bırakmayacağını biliyorlardı.

Evliydiniz... Boşanmanız sorun oldu mu?
Olmadı çünkü bizim evliliğimiz zaten kötüydü... Ahu ile tanışmamın, evliliğimin bitmesinde bir etkisi yok. Ahu ile 2000'de tanıştım, 2002'de evlendik. Evliliğim boyunca hiçbir sorun yaşamadım. O kadar yumuşak bir kızdır ki... Gece saat kaç olursa olsun, onun yüzü hep güler. Çok terbiyeli bir kızdır.

Bu kadar güzel giden evlilik neden bitti?
Maddi sıkıntılarımız başlayınca, ben huzursuz olmaya başladım. 2000'de başlayan maddi zorluklarım, beni bu noktaya getirdi. Evliliğime de yansıdı.

Eşinizin, maddi sıkıntılarınız ortaya çıktıktan sonra evliliği bitirdiği ve sizi ortada bıraktığı yönünde dedikodular var...
Böyle bir şey olabilir mi? Ben Ahu ile tanıştığımda da çok zengin bir adam değildim, ayrılırken de. Bizimkisi gerçekten aşk evliliğiydi. Kimin ne düşündüğü umrumda bile değil. Beni bilen biliyor. Ben hâlâ eşimle konuşuyorum. Benim hiç mal varlığım yok.

PARAYA HİÇ DEĞER VERMEDİM
Hiç mi bir kenara bir para atmadınız? Ya da gayrimenkule yatırım yapmadınız?
Hayatım boyunca bir banka cüzdanım bile olmadı. Leman ile birlikteyken, Etiler Alkent'te bir daire almıştık, onu da ayrılırken sattık. Yarı yarıya paylaştık. Ondan sonra da ben o parayla Sarıyer'deki evi aldım. Onu da çok geçmeden sattım. Hiç gayrimenkulüm olmadı. Paraya hiçbir zaman değer vermedim.

Maddi sıkıntılar yaşadığınız zaman sizi arayan sanatçı dostlarınız oldu mu?
Aramadılar ama ben de aramadım onları. Ben güçlü bir adamım, bunların üstesinden geleceğim.

Neden otelde kalıyorsunuz?
Çünkü emekli maaşımdan başka bir şeyim kalmadı. Buranın sahibi 45 yıllık arkadaşım. Bana bir oda verdi. Sağ olsun para da almıyor. Her türlü ihtiyacım karşılanıyor. Huzurlu ve mutluyum burada. Güçlüyken yanında olanlar, güçsüzleşince kayboluyor...

ÇALIŞIP ÖDEYECEĞİM
Borçları ödeyebilecek misiniz?
Hayır maalesef şu anda böyle bir durumum yok. Çünkü gerçekten çok fazla borcum var ve bana imkan tanınırsa, çalışıp teker teker ödemeyi istiyorum. Ama olmazsa da bu yaştan sonra ne yapabilirim?

İş teklifleri geliyor mu?
Evet, yeniden çalışmayı planlıyorum. Birkaç teklif var, değerlendiriyorum. Henüz tam aklıma yatan bir şey olmadı ama ben aldığım bir mekanı, on numara yapabilecek güçte bir adamım.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Bay Günay’ emekli maaşına talim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz