X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Her 12 erkekten biri prostat kanseri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Her 12 erkekten biri i

  • Giriş Tarihi: 14.9.2015 15:25 Güncelleme Tarihi: 14.9.2015 15:26
Her 12 erkekten biri prostat kanseri
Her 12 erkekten biri prostat kanseri

Dünya genelinde tanısı konulan erkeklerin yüzde 24'üne kanseri teşhisi konulduğu ve Türkiye'de her 12 erkekten birinin ne yakalandığı belirtildi.

Üroonkoloji Derneği 2. Başkanı Prof. Dr. Sinan Sözen, 14-18 Eylül Üroloji Haftası ve 15 Eylül Dünya Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, prostatın erkeklerde en sık görülen ler arasında yer aldığını belirterek, ne neyin sebep olduğunun tam olarak bilinmediğini söyledi.

ÇEVRE KOŞULLARI HASTALIK GELİŞİMİNİ ETKİLİYOR

Birçok kanser türünde olduğu gibi genetik yatkınlığın etkili olduğunu ifade eden Sözen, bunun yanı sıra olumsuz çevre koşullarının da hastalık gelişiminde önemli bir faktör olduğunu bildirdi. Sözen, yaş, aile öyküsü, yağlı beslenme alışkanlığı, hormonlar, kadmium, A ve D vitamini değerlerinin prostat kanseri oluşumunda etkili olduğunu ifade ederek, en önemli risk faktörünün yaş ve aile hikayesi olduğunu vurguladı.
Normal koşullarda 50 yaş ve üstündeki kişilerin prostat kanseri açısından değerlendirilmesi gerektiğine dikkati çeken Sözen, ailede prostat kanseri olması halinde araştırmaların 40 yaşından sonra başlamasının uygun olduğunu bildirdi. Sözen, "Tüm prostat kanserlerinin yüzden 10'unun babadan oğula kalıtım yoluyla geçtiği öngörülmektedir. Prostat kanseri olan hastaların erkek çocuklarında veya erkek kardeşlerinde prostat kanseri riski 2-9 kat daha yüksektir" uyarısında bulundu.

#Sayfa#

ERKEN TANI KONULABİLİR

Prof. Dr. Sözen, PSA (prostat spesifik antijen) testi ve prostat muayenesi ile prostat kanserine erken tanı konulabileceğinin altını çizerek, "PSA testinin kullanılmaya başlamasıyla birlikte prostat kanserine bağlı ölüm oranlarında azalma başlamıştır. Prostat kanserinin tanı ve tedavisi üzerinde yoğun araştırmalar devam etmektedir" dedi.
Her yıl sadece Avrupa'da 350 bine yakın yeni prostat kanseri vakasının olduğunu belirten Sözen, "Prostat kanseri sıklığı tüm dünyada artmakta ve kanser tanısı alan erkeklerin yüzde 24.1'ine prostat kanseri teşhisi konulmaktadır. Türkiye'de de her 12 erkekten biri prostat kanserine yakalanmaktadır" diye konuştu.

#Sayfa#

ŞİŞMANLIK KANSERİN SEYRİNİ HIZLANDIRIYOR

Sözen, yüksek yağ oranı ve kırmızı et içeren yiyeceklerle beslenen kişilerde prostat kanseri riskinin arttığını vurgulayarak, aşırı miktarda kalsiyum alınmasının da prostat kanserine karşı koruyucu özelliği bulunan D vitamininin vücuttaki sentezini azaltarak olumsuz etki yaptığını kaydetti.

Şişman kişilerin de prostat kanseri açısından risk altında olduğuna dikkati çeken Sözen, "Vücut yağ kitlesinin içinde depolanan leptin proteini ve insülin benzeri büyüme faktörü hormonlar, normal kilonun üstündeki kişilerde prostat kanserinin ilerlemesini artırır" dedi.

#Sayfa#

SİGARA KULLANIMI PROSTATI HIZLANDIRIYOR


Öte yandan yüksek kolesterol seviyelerinin prostat kanserinin daha hızlı seyretmesine yol açtığını dile getiren Sözen, sigara kullanımının da prostat kanser hücrelerinin büyümesini hızlandırdığını bildirdi.
Prostat kanserinde erken teşhisin yanında ileri evrelerde dahi yeni çıkan ve Türkiye'de de kullanılmaya başlanan ilaçlarla sağ kalma oranının arttığını belirten Sözen, risk grubunda olan kişilerin PSA testi ve ürolojik muayenelerini yaptırmaları gerektiğini söyledi.
Sözen, idrara çıkmak için tuvalete koşturmak zorunda kalınması, idrara çıkmada güçlük çekilmesi, özellikle geceleri olağandan daha sık idrara çıkmak, idrara çıkmada ağrı hissedilmesi ve çok nadiren idrardan kan gelmesinin iyi huylu prostat büyümesinin belirtisi olabileceği gibi aynı zamanda prostat kanserinin de bulguları olabileceğini vurgulayarak, bu durumda vakit kaybetmeden üroloğa başvurulması gerektiğini ifade etti.