Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her 12 erkekten biri i

Dünya genelinde tanısı konulan erkeklerin yüzde 24'üne kanseri teşhisi konulduğu ve Türkiye'de her 12 erkekten birinin ne yakalandığı belirtildi.

Giriş Tarihi: 14.9.2015 15:25 Güncelleme Tarihi: 14.9.2015 15:26
Her 12 erkekten biri prostat kanseri
Üroonkoloji Derneği 2. Başkanı Prof. Dr. Sinan Sözen, 14-18 Eylül Üroloji Haftası ve 15 Eylül Dünya Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, prostatın erkeklerde en sık görülen ler arasında yer aldığını belirterek, ne neyin sebep olduğunun tam olarak bilinmediğini söyledi.

ÇEVRE KOŞULLARI HASTALIK GELİŞİMİNİ ETKİLİYOR

Birçok kanser türünde olduğu gibi genetik yatkınlığın etkili olduğunu ifade eden Sözen, bunun yanı sıra olumsuz çevre koşullarının da hastalık gelişiminde önemli bir faktör olduğunu bildirdi. Sözen, yaş, aile öyküsü, yağlı beslenme alışkanlığı, hormonlar, kadmium, A ve D vitamini değerlerinin prostat kanseri oluşumunda etkili olduğunu ifade ederek, en önemli risk faktörünün yaş ve aile hikayesi olduğunu vurguladı.
Normal koşullarda 50 yaş ve üstündeki kişilerin prostat kanseri açısından değerlendirilmesi gerektiğine dikkati çeken Sözen, ailede prostat kanseri olması halinde araştırmaların 40 yaşından sonra başlamasının uygun olduğunu bildirdi. Sözen, "Tüm prostat kanserlerinin yüzden 10'unun babadan oğula kalıtım yoluyla geçtiği öngörülmektedir. Prostat kanseri olan hastaların erkek çocuklarında veya erkek kardeşlerinde prostat kanseri riski 2-9 kat daha yüksektir" uyarısında bulundu.

ARKADAŞINA GÖNDER
Her 12 erkekten biri prostat kanseri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN