X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Lenfoma kanseri ve belirtileri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

kanseri ve belirtileri

  • Giriş Tarihi: 15.9.2015 13:13 Güncelleme Tarihi: 15.9.2015 13:14
Lenfoma kanseri ve belirtileri
Lenfoma kanseri ve belirtileri

Diğer adı “ kanseri” olan bağışıklık sisteminin bir parçası olan lenfatik sitemde görülen, özellikle bir tür beyaz kan hücresi olan “lenfositler”i etkileyen bir kanser türüdür.

( KANSERİ) BELİRTİLERİ NELERDİR?

Faklı alt türleri bulunan lenfoma temel olarak "Hodgkin lenfoma" ve "Hodgkin olmayan lenfoma" olarak 2 ana kategoriye ayrılır. Hodgkin olmayan lenfoma (NHL) tüm lenfoma vakalarının çoğunluğunu oluşturmaktadır.

Hodgkin olmayan lenfomanın (non-Hodgkin lymphoma – NFL) en sık görülen alt türleri ise B-hücre lenfoma, folliküler lenfoma, kronik lenfositik lösemi ve mantle hücreli lenfoma'dır.

Tüm lenfoma türleri, sayısı 100'ü geçen diğer kanser türlerinde olduğu gibi yapısı bozulan hücrelerin tekrar tekrar bölünerek ve yeni hücreler üretildiğinde ölmesi gereken hücrelerin yaşamına devam etmesi, yani hücre yenilenme döngüsünün bozulması neticesinde oluşur.
Yine diğer kanser türleri gibi riski artıran faktörler bilinmesine rağmen neden bazı insanlarda görüldüğü ve diğerlerinde görülmediği konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır.

#Sayfa#


LENFOMA BELİRTİLERİ

Lenfomanın en sık görülen belirtisi boyunda, koltukaltlarında ve kasık bölgesinde bulunan lenf bezlerinin (lenf düğümleri) şişmesidir. Bir veya farklı bölgelerdeki bir kaç lenf bezi aynı anda şişebilir. Şişen lenf bezleri genellikle ağrıya yol açmaz ancak bazı kişilerde şişliğe ağrı eşlik edebilir.

Lenf bezleri aşırı şişerse çevresinde bulunan kan damarlarına baskı yapmaya başlayabilir. Bu baskıya bağlı olarak kan dolaşımında sorunlar oluşabilir ve etkilenen bölgeye göre kol ve bacaklarda genele yayılan şişlikler oluşabilir.

Kan damarları gibi aşırı şişen lenf bezleri nedeniyle baskıya maruz kalan sinirler el, kol ve bacaklarda karıncalanmaya, uyuşma hissine yol açabilir. Lenf bezlerinin aşırı şişmesi her lenfoma hastasında görülen bir durum değildir.

Lenf bezleri bağışıklık sisteminin bir parçası olduğu için bir enfeksiyona bağlı olarak ya da soğuk algınlığı gibi çok yaygın olarak görülen pek çok diğer hastalık nedeniyle de şişebilir. Bu nedenle lenf bezlerinin basit bir soğuk algınlığından mı yoksa lenfoma nedeniyle mi şiştiğini doktor kontrolü olmadan ve gerekli testler yapılmadan belirlemek neredeyse imkansızdır.
Ateş, gece terlemeleri ve nedensiz kilo kaybı lenf bezlerinin şişmesinden sonra gelen lenfoma belirtileridir. Bu belirtiler tüm vücudu etkilediği için "lenfomanın sistemik belirtileri" veya "B belirtileri" olarak adlandırılır.

#Sayfa#

Diğer Belirtiler

Dinlenmekle geçmeyen halsizlik

Öksürük

Nefes alıp verirken zorlanma

Göğüs ağrısı

Karın bölgesinde ağrı, şişlik hissi

Titreme, vücut sıcaklığında ani değişimler

İştah kaybı

Kaşıntı

Baş ağrısı