kanseri ve belirtileri

Diğer adı “ kanseri” olan bağışıklık sisteminin bir parçası olan lenfatik sitemde görülen, özellikle bir tür beyaz kan hücresi olan “lenfositler”i etkileyen bir kanser türüdür.

Giriş Tarihi: 15.9.2015 13:13 Güncelleme Tarihi: 15.9.2015 13:14
Lenfoma kanseri ve belirtileri

( KANSERİ) BELİRTİLERİ NELERDİR?

Faklı alt türleri bulunan lenfoma temel olarak "Hodgkin lenfoma" ve "Hodgkin olmayan lenfoma" olarak 2 ana kategoriye ayrılır. Hodgkin olmayan lenfoma (NHL) tüm lenfoma vakalarının çoğunluğunu oluşturmaktadır.

Hodgkin olmayan lenfomanın (non-Hodgkin lymphoma – NFL) en sık görülen alt türleri ise B-hücre lenfoma, folliküler lenfoma, kronik lenfositik lösemi ve mantle hücreli lenfoma'dır.

Tüm lenfoma türleri, sayısı 100'ü geçen diğer kanser türlerinde olduğu gibi yapısı bozulan hücrelerin tekrar tekrar bölünerek ve yeni hücreler üretildiğinde ölmesi gereken hücrelerin yaşamına devam etmesi, yani hücre yenilenme döngüsünün bozulması neticesinde oluşur.
Yine diğer kanser türleri gibi riski artıran faktörler bilinmesine rağmen neden bazı insanlarda görüldüğü ve diğerlerinde görülmediği konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır.

ARKADAŞINA GÖNDER
Lenfoma kanseri ve belirtileri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN