X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Gram gram yaşama tutunan bebekler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Gram gram yaşama tutunan bebekler

  • Giriş Tarihi: 16.11.2015
Gram gram yaşama tutunan bebekler
Gram gram yaşama tutunan bebekler

Bu minikler dünyaya gözlerini 1 kilonun altında açan hassas bebekler... Yeni doğan bebek uzmanları tarafından takip edilmeleri, İtina ile bakılmaları gerekiyor. Annebabaları da her an her şeye hazırlıklı olmalı

17 Kasım, tüm dünyada 'Prematüre Günü' olarak kutlanıyor. Bu gün için köprüler, kuleler, binalar mor renkte ışıklandırılıyor. Prematürelik hakkında farkındalık yaratmak, toplumsal bilinç düzeyini artırmak ve prematüre bebek sahibi ailelere destek olmak amacıyla çalışan El Bebek Gül Bebek Derneği'nin başkanı ve aynı zamanda üçüz prematüre bebek annesi Özgür Doğa Keleş, dernek ve prematüre ailesi olmak ile ilgili sorularımızı yanıtladı...

El Bebek Gül Bebek Derneği'nin kuruluş amacı nedir?
El Bebek Gül Bebek Derneği, prematüre bebekler ve aileleri için 2007 yılında kuruldu. Şu an benim başkanlıktaki dördüncü yılım. Prematüre, toplumumuzda maalesef pek bilinmiyor. Bizim en büyük hedefimiz; prematürenin herkesin başına gelebilecek bir olay olduğunu ailelere anlatabilmek. Prematürenin pek çok sebebi var; 16 yaş altında anne olmaktan 40 yaş sonrası gebeliklerine kadar... Benim üçüzlerim tüp bebek değildi, doğal yolla hamile kalmıştım. Tabii ki riskli bir gebelikti; doktorlarımız da söylemişti. Prematüreyi, ancak anne karnında engellersiniz. O yüzden bilinçli hamilelerin, riskli durumlarla karşı karşıya kaldıkları zaman neleri göğüsleyeceklerini iyi bilmeleri gerekiyor.

TEK MERKEZ ANKARA'DA
Prematüre bebek anne-babası olmanın en büyük sıkıntısı nedir?
Ailelerin en büyük hatası, bebekleri yoğun bakımdan taburcu olunca her şey bitti sanmaları. Halbuki bu bebekler hassas bebekler, itina ile bakılmaları gerekiyor. Yeni doğan bebek uzmanları tarafından takip edilmeleri şart. Prematüre bebekler için çok bilinçli anne ve babalar gerekiyor. Çünkü enfeksiyonlara açık bu bebekler, her an hastalanabilirler. Okul döneminde bile; hiperaktivite, konsantrasyon sorunları gibi çok farklı problemler yaşayabiliyorlar. Siz doktora da, psikiyatriste de, pedagoga da götürseniz; çocuğunu en yakından takip eden, her zaman anne ve babadır. Anne-babanın bilinçlenmesi çok önemlidir. Hangi aşı yaptırılmalı, hangi doktora ne zaman muayene ettirilmeli... Bunların hepsi hayati önem taşıyor.

Türkiye'de prematüre bebekleri takip edebilecek merkezler var mı?
Ülkemizde bunu çok güzel yapan, koordinasyonu sağlayan ve takipte bulunan tek merkez sadece Ankara'da var. Ankara'daki prematüre bebeklerin daha şanslı olduğunu düşünüyorum bu yüzden. Zekai Tahir Burak Hastanesi'nde böyle bir merkez var. Tabii ki bunun Türkiye çapında daha da yaygınlaşmasını bekliyoruz ve umuyoruz.

#Sayfa#

BEN TEMİNAT ÖDEDİM
Bu bebeklerin ameliyat masraflarını SGK karşılıyor mu?
SGK; devlet veya devlet anlaşmalı bazı özel hastanelerde tedavileri yüzde 100 karşılıyor. Ama maalesef çocuk beyin cerrahı bazı hastanelerimizde yok. Zaten Türkiye'de çocuk beyin cerrahı sayısı çok az. Özel bir hastanede doğum yaptığınız zaman, günlük belli bir miktar ödeyebileceğinizin garantisini almadan sizi hastaneye yatırmıyorlar. Ben bu şekilde teminat imzalayarak doğum için hastaneye yatmıştım. Devlet hastanelerinde yer olmayabiliyor. Kısıtlı sayıda yer olan bazı devlet hastanelerinde de çocuk nöroloğu ya da göğüs hastalıkları uzmanı olmayabiliyor. Bir problem yaşandığında müdahale edilebilmesi için hastanın başka bir hastaneye nakil olması gerekiyor. Bunun için de bebek yoğun bakım ünitelerinde yer olması gerekiyor. Bu konuda ne kadar bilinçlenirsek, o kadar sağlıklı bebeklere sahip olabiliriz. Çünkü bebeklerimiz gerekli aşıları, muayeneleri ve ameliyatları oldukları sürece zamanında doğan bebekler kadar sağlıklı olabiliyorlar.

Siz dernek olarak ailelere eğitimler mi veriyorsunuz?
Türkiye'de farklı şehirlerdeki, farklı ailelere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Seminerler, konferanslar düzenledik ama katılım maalesef olmadı. Çünkü bizim bebeklerimiz sorunlu bebekler. İnsanlar, bebeklerini bakıcıya, anneanneye bırakıp seminer dinlemeye gidemiyorlar. Taburcu olduktan sonra bebeği normal bir bebek gibi bir yere bırakıp şuraya gideyim demek gibi bir lüksünüz olmayabiliyor. Çocuğunuz ya fizik tedavi görüyor, ya gözünden ya da akciğerinden ameliyat oluyor. Beyin kanaması geçirdiyse, onun için ameliyat olabiliyor. Bizim kitapçıklarımız var. Aileler, bunları internetten online olarak yükleyebiliyor. Bilgilendirici doktor videolarımız var. Çünkü insanlar okumaktan çok hoşlanmıyorlar; görsel materyal istiyorlar. Doktorlarımızla; bebeklerimizin enfeksiyonlarla ilgili yaşadıkları sıkıntılarda neler yapılması gerektiğiyle ilgili tavsiye videoları hazırlıyoruz. Facebook'ta 'Prematüre Bebek' isimli bir sayfamız var. Burada aileler yaşadıkları sıkıntıları birbirleriyle paylaşıyor ve birbirlerine yol gösterip yardımcı oluyorlar.

10 BEBEKTEN BİRİ ERKEN DOĞUYOR!
Prematüre doğum, bebeğin 37 haftalık gebelik süresi tamamlanmadan canlı doğmasıdır.
Avrupa'da her yıl yaklaşık 10 bebekten biri erken doğuyor.
Prematüre doğum ve düşük doğum ağırlığı, dünya genelinde bebek ölümlerinin ve morbiditenin başlıca nedenleri. Her yıl dünya genelinde 15 milyon bebeğin (dünya genelindeki tüm doğumların yüzde 11.1'i) erken doğduğu tahmin ediliyor.
Türkiye'de yılda yaklaşık 1.3 milyon bebek doğuyor ve bu doğumların yaklaşık yüzde 12'si prematüre doğum olarak gerçekleşiyor.
Erken doğan bebekler; solunum yolları enfeksiyonları, yürümek, dengede durmak, emeklemek gibi motor becerileri ve öğrenme yetenekleri gibi konularda zamanında doğan bebeklere kıyasla ciddi sorunlarla karşılaşabiliyorlar.
Ayrıca prematüre bebekler, enfeksiyonlara karşı daha fazla risk altında. Örneğin RSV (Respiratuar Sinsisyal Virüs) oldukça bulaşıcı ve bebeklerde solunum yolları enfeksiyonuna yol açabilir. RSV'ye bağlı alt solunum yolu enfeksiyonları; bazı risk faktörlerini taşıyan bebeklerde solunum yetmezliği ve ölüme yol açabilir. RSV nedeni ile hastaneye yatan prematüre bebek oranı yaklaşık yüzde 45.
Prematüre bebekler, akciğer gelişimini tamamlayamadan doğdukları için enfeksiyon kaparlarsa, hastalığı daha ağır geçirirler. Bu bebekler, bağışıklık sistemleri tam gelişmediği için hastalıklara karşı dirençsizdir.
Enfeksiyonlardan korumak için bebekle yakın temasın sınırlandırılması ve hasta kişilerin maske kullanması gerekir.
Bebeğe dokunmadan önce ellerin yıkanması son derece önemlidir.
Bebekleri kalabalık ortamlardan (alışveriş merkezleri, toplu taşıma araçları, kreş) uzak tutmak, öpmekten kaçınmak, kardeşleriyle ya da büyükleriyle aynı odada yatırmamak, oyuncaklarını sık sık dezenfekte etmek önemlidir.
Bu bebeklerin ayrıca sigara içilen ortamlardan uzak tutulması gerekiyor.
Prematüre doğan bebekler de, özenli ve kaliteli bakımla hayata, zamanında doğan bebekler gibi sıkı sıkıya tutunur. Doktor kontrollerinin düzenli olarak yapılması bunda büyük önem taşır.