Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gram gram yaşama tutunan bebekler

Bu minikler dünyaya gözlerini 1 kilonun altında açan hassas bebekler... Yeni doğan bebek uzmanları tarafından takip edilmeleri, İtina ile bakılmaları gerekiyor. Annebabaları da her an her şeye hazırlıklı olmalı

Giriş Tarihi: 16.11.2015
Gram gram yaşama tutunan bebekler
17 Kasım, tüm dünyada 'Prematüre Günü' olarak kutlanıyor. Bu gün için köprüler, kuleler, binalar mor renkte ışıklandırılıyor. Prematürelik hakkında farkındalık yaratmak, toplumsal bilinç düzeyini artırmak ve prematüre bebek sahibi ailelere destek olmak amacıyla çalışan El Bebek Gül Bebek Derneği'nin başkanı ve aynı zamanda üçüz prematüre bebek annesi Özgür Doğa Keleş, dernek ve prematüre ailesi olmak ile ilgili sorularımızı yanıtladı...

El Bebek Gül Bebek Derneği'nin kuruluş amacı nedir?
El Bebek Gül Bebek Derneği, prematüre bebekler ve aileleri için 2007 yılında kuruldu. Şu an benim başkanlıktaki dördüncü yılım. Prematüre, toplumumuzda maalesef pek bilinmiyor. Bizim en büyük hedefimiz; prematürenin herkesin başına gelebilecek bir olay olduğunu ailelere anlatabilmek. Prematürenin pek çok sebebi var; 16 yaş altında anne olmaktan 40 yaş sonrası gebeliklerine kadar... Benim üçüzlerim tüp bebek değildi, doğal yolla hamile kalmıştım. Tabii ki riskli bir gebelikti; doktorlarımız da söylemişti. Prematüreyi, ancak anne karnında engellersiniz. O yüzden bilinçli hamilelerin, riskli durumlarla karşı karşıya kaldıkları zaman neleri göğüsleyeceklerini iyi bilmeleri gerekiyor.

TEK MERKEZ ANKARA'DA
Prematüre bebek anne-babası olmanın en büyük sıkıntısı nedir?
Ailelerin en büyük hatası, bebekleri yoğun bakımdan taburcu olunca her şey bitti sanmaları. Halbuki bu bebekler hassas bebekler, itina ile bakılmaları gerekiyor. Yeni doğan bebek uzmanları tarafından takip edilmeleri şart. Prematüre bebekler için çok bilinçli anne ve babalar gerekiyor. Çünkü enfeksiyonlara açık bu bebekler, her an hastalanabilirler. Okul döneminde bile; hiperaktivite, konsantrasyon sorunları gibi çok farklı problemler yaşayabiliyorlar. Siz doktora da, psikiyatriste de, pedagoga da götürseniz; çocuğunu en yakından takip eden, her zaman anne ve babadır. Anne-babanın bilinçlenmesi çok önemlidir. Hangi aşı yaptırılmalı, hangi doktora ne zaman muayene ettirilmeli... Bunların hepsi hayati önem taşıyor.

Türkiye'de prematüre bebekleri takip edebilecek merkezler var mı?
Ülkemizde bunu çok güzel yapan, koordinasyonu sağlayan ve takipte bulunan tek merkez sadece Ankara'da var. Ankara'daki prematüre bebeklerin daha şanslı olduğunu düşünüyorum bu yüzden. Zekai Tahir Burak Hastanesi'nde böyle bir merkez var. Tabii ki bunun Türkiye çapında daha da yaygınlaşmasını bekliyoruz ve umuyoruz.

ARKADAŞINA GÖNDER
Gram gram yaşama tutunan bebekler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN