Basketbolda bir dönem kapanıyor

Giriş Tarihi: 30.3.2015 13:56
Basketbolda bir dönem kapanıyor

(TBF) Başkanı , bugün itibariyle başkanlık görevini tamamlayacak.

TBF'nin 30 Mart'ta görevini bırakacağını duyurduğu Turgay Demirel'in görevini tamamlamasıyla birlikte federasyonda bir devir kapanacak. 17 Mart 1992'de yapılan seçimle başkanlığa getirilen ve federasyonun ilk seçilmiş başkanı unvanını alan , 1992'den sonra üst üste 6 kez daha seçim kazanarak görevini sürdürmüştü.

FIBA Avrupa Başkanı olan Demirel'in döneminin bitmesinin ardından genel kurula kadar başkanlığı vekaleten Harun Erdenay yürütecek.

A MİLLİ ERKEK TAKIMI, 2 MADALYA ALDI

Turgay Demirel döneminde A Milli Erkek Takımı, Avrupa ve dünya şampiyonalarında 2 kez kürsüye çıkma başarısı gösterdi.

Milliler, bu iki madalyayı da Türkiye'nin evsahipliği yaptığı organizasyonlarda kazandı. 2001 Avrupa Şampiyonası'nda finale kadar yükselen A Milli Takım, Yugoslavya'ya yenilerek gümüş madalya aldı.

Milli takım, Türkiye'nin ev sahipliği yaptığı 2010 Dünya Şampiyonası'nda da aynı başarıyı bir kez daha gerçekleştirdi. Finalde bu kez ABD'ye mağlup olan milliler, bir kez daha gümüş madalya kazandı.

Demirel döneminde sürekli Avrupa Şampiyonası'nda yer alma başarısı gösteren A Milli Takım, Dünya Şampiyonası'nda da sık sık mücadele etti.

KADIN BASKETBOLU YÜKSELİŞE GEÇTİ

Demirel başkanlığı döneminde A Milli Kadın Takımı da başarılı sonuçlara imza attı ve yükselişe geçti.

Avrupa Şampiyonası'nda 2011'de gümüş alan milliler, 2013'te ise Türkiye'ye bronz madalya getirdi. 2012 Londra Olimpiyatları'nda tarihinde ilk kez mücadele hakkı kazanan milli takım, oyunlarda beşinciliği elde etti.

A Milli Takım, Türkiye'nin evsahipliği yaptığı 2014 Dünya Şampiyonası'nda ise 4. sırada yer aldı.

AVRUPA VE DÜNYA ŞAMPİYONALARI TÜRKİYE'DE YAPILDI

Türkiye, Turgay Demirel döneminde erkeklerde ve kadınlarda hem Avrupa hem de dünya şampiyonalarına evsahipliği yaptı.

2001 Avrupa Erkekler Şampiyonası'nın ardından 2010 Erkekler Dünya Şampiyonası da Türkiye'nin evsahipliğinde gerçekleştirildi. Kadınlarda da Türkiye, her iki şampiyonada önemli ülkeleri konuk etti. 2005'te Avrupa Şampiyonası sonrası 2014 Dünya Şampiyonası da Türkiye'de organize edildi. 2005 Avrupa Şampiyonası kadın milli takımı için önemli kilometre taşı oldu. Bu organizasyon sayesinde ilk kez Avrupa Şampiyonası'na katılan A Milli Kadın Takımı, daha sonra ara vermeden tüm şampiyonalara vize alma hakkı kazandı.

Turgay Demirel başkanlığındaki TBF, altyapılarda da önemli organizasyonlarda başarılar kazanırken, birçok şampiyona da Türkiye'de gerçekleştirildi.

BASKETBOLA ULUSLARARASI ALANDA HİZMET VERECEK

Turgay Demirel, TBF'deki görevini tamamlamasının ardından basketbola uluslararası alanda hizmet verecek.

FIBA Avrupa başkanlığına 17 Mayıs 2014'te 8 oya karşı 40 oyla seçilen Demirel, 13 Eylül 2014'te ise FIBA Dünya Başkan Yardımcısı oldu.
ARKADAŞINA GÖNDER
Basketbolda bir dönem kapanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz