X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Aziz Yıldırım'dan flaş karar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Aziz Yıldırım'dan flaş karar

  • Giriş Tarihi: 17.4.2014 15:30 Güncelleme Tarihi: 17.4.2014 16:41

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Şike Davası'ndaki itirazları reddetmesiyle hapse girmesi kesinleşen Aziz Yıldırım, infazının ertelenmesini talep edecek.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Şike Davası'nda itirazları reddetti. Başsavcılığın dosyayı İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesine göndermesinin ardından Aziz Yıldırım'ın infaz süreci başlayacak.

Bugün yaşanan bu flaş gelişmenin ardından Fenerbahçe cephesinden ilk açıklama geldi. Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Aziz Yıldırım'ın avukatı köksal Bayraktar, "Aziz Yıldırım'ın sağlık sorunları nedeniyle infazın ertelenmesini isteyeceğiz." diye konuştu.

AZİZ YILDIRIM İÇİN DAVETİYE ÇIKARILABİLİR

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın itirazının Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca reddedilmesinin ardından gözler infaz sürecine çevrildi. Usule göre cezası 3 yıldan fazla olanlar için yakalama kararının çıkarılacağı, ancak 'kamuoyunun yakından tanınan biri' olması ve 'kaçma şüphesinin bulunmaması' nedeniyle, "Bir hafta, 10 gün içinde infazın için gel. denilerek davetiye çıkarılabileceği öğrenildi.

İstanbul İnfaz Savcılığı'ndan edinilen bilgiye göre Yargıtay, dosyayı yargılamayı yapan yerel mahkemenin yani İstanbul 16. Ağır Ceza mahkemesinin bulunduğu Çağlayan'daki İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderecek. Başsavcılık bu kararı görevli olan infaz savcısına gönderecek.

Bundan sonraki işlemler her infaz kararı için aynı şekilde uygulanacağı için genel bir açıklama şeklinde. Sanık 3 yılın altında ceza aldıysa ve cezası onandıysa infaz savcılığı olarak davetiye çıkartılır. Ancak ceza 3 yılın üzerindeyse yakalama kararı çıkarılır ve kararın infaz edilmesi istenir.

Cezası 3 yılın üzerinde olan kişi, eğer konumu itibariyle kaçma durumu olmayan, kamuoyunun yakından tanıdığı bir kişiyse de, "Bir hafta, 10 gün içinde infazın için gel. denilerek yine davetiye çıkartılır.

SANIK, CEZANIN ERTELENMESİNİ İSTEYEBİLİR

Sanık, infaz savcılığına geldiğinde cezasının ertelenmesini isteyebilir. Cezası onaylanan her sanığın yasada böyle bir hakkı bulunuyor. Bir sanık cezasının ertelenmesini en fazla 2 kez talep edebilir. Yani bir kez talep eder ve gerekçeleri makul ve inandırıcı görülürse cezası bir yıla kadar ertelenebilir. Bundan sonra bir kez daha erteleme isteyebilir. Mazeretin makul görülmesi halinde ikinci kez bir yıla kadar süre ile yine bir erteleme kararı verilebilir. Savcılık, bu ertelemelerle birlikte 10 bin, 20 bin ya da 50 bin lira gibi bir teminat yatırmasını da isteyebilir. Erteleme kararı verilirse de süre dolduğunda sanığa tekrar davetiye çıkarılır. Sanık gelmezse ödediği teminat varsa bu para hazineye devredilir ve sanık hakkında da yakalama kararı çıkartılır.

Ancak savcılık, sanığın erteleme konusundaki mazeretini kabul etmeden direk olarak tutuklama işlemlerini de yapabilir. Erteleme kararı verilmesi durumunda da sürenin dolması ile sanık geldiğinde tutuklama işlemini gerçekleştirir. Davete uymazsa hakkında verilecek yakalama kararının ardından sanık yakalanıp getirildiğinde tutuklama işlemi gerçekleşir. Aziz Yıldırım hakkındaki infaz sürecinin de bu şekilde olması bekleniyor.

kalan karakter 1000

Nirvana Nirvana

Hapse gir de Türk Futbolu senden kurtulsun artık .

Aynı Görüşte misiniz?
evet53
hayır26
cevapla 17.04.2014 17:19
Keskeres Keskeres

Hangi sağlık nedeniyle erteleme talep ediyor acaba, yine ayağımı kısalmış.

Aynı Görüşte misiniz?
evet55
hayır17
cevapla 17.04.2014 16:31
gökmen gökmen

bence cumhur başkankığınada aday olsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet26
hayır24
cevapla 17.04.2014 16:28
tufan ok tufan ok

sayın hukuk va adalet göster bakalım yüceliğini de uygula fakir le zengin ayrımı yapmadan.

Aynı Görüşte misiniz?
evet45
hayır14
cevapla 17.04.2014 16:03
tayfun tayfun

askerede bu yüzden gitmedi. ama yollarda aslan kesiliyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet49
hayır15
cevapla 17.04.2014 15:50

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.