X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Çocuklarda Göz Hastalıkları Ve Otorefraktometre Kolaylığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Çocuklarda Göz Hastalıkları Ve Otorefraktometre Kolaylığı

  • Giriş Tarihi: 4.5.2015 17:08 Güncelleme Tarihi: 4.5.2015 17:17
GÖZ HASTALIKLARI UZMANI OP. DR. NESLİHAN ÇEVİK; “GÖZ HASTALIKLARI İLE İLGİLİ BİLGİ EKSİKLİĞİNDEN KAYNAKLANAN İHMALLER SONUCU ÇOCUKLARIMIZ İLERİ YAŞLARDA TEDAVİSİ OLDUKÇA ZORLAŞAN SORUNLARLA KARŞILAŞABİLİRLER. PEK ÇOK ÖNEMLİ GÖZ HASTALIĞI KÜÇÜK YAŞLAR
Çocuklarda Göz Hastalıkları Ve Otorefraktometre Kolaylığı

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Neslihan Çevik; “Göz hastalıkları ile ilgili bilgi eksikliğinden kaynaklanan ihmaller sonucu çocuklarımız ileri yaşlarda tedavisi oldukça zorlaşan sorunlarla karşılaşabilirler. Pek çok önemli göz hastalığı küçük yaşlarda ortaya çıkar. Ancak erken teşhis ve doğru tedavi ile başarılı sonuçlar elde edilebilir.” Dedi.
Medical Park Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Neslihan Çevik; “Çocuklarda başta kırma kusurları olmak üzere birçok göz bozukluğu, kendini kayma şeklinde belli eder. Göz kayması olan çocukların vakit kaybetmeden muayene edilmesi gerekir. Özellikle ailesinde göz bozukluğu olan çocukların göz kayması olmasa da ilk 3 yaş içerisinde muayenesi çok faydalıdır. Kliniğimizde kullandığımız Pediatrik Otorefraktometre, çocukların muayenesini ve takibini kolaylaştırmaktadır. Göz kaymalarının uygun zamanda tedavisi, göz tembelliği gelişimini engelleyebilir.” 0-16 yaş grubundaki çocukların gözlerini korumak için; İlk 1 yaşında, okula başlamadan önce, okul süresince düzenli göz muayenesi yapılması gereklidir.” Dedi.
ÇOCUKLAR HANGİ SIKLIKLA MUAYENE EDİLMELİDİRLER?
Op. Dr. Neslihan Çevik; “Çocuğun gözünde herhangi bir şikayet olmasa bile doğumsal anomalileri saptayabilmek için ilk 1 yaş içinde göz muayenesi yapılmasında büyük fayda vardır. Herhangi bir sorun saptanmazsa 3-4 yaşlarında ve okula başlamadan önce göz muayenesi tekrarlanır. Yoğun bilgisayar kullanımı, televizyon, ders yoğunluğu gibi görsel uyaranların fazlalığı nedeniyle son yıllarda çocukların büyük bir kısmında kırılma kusurları saptanmaktadır. Bu nedenle şikayeti olmayan çocuklarda bile en az 2 yılda bir göz muayenesi yapılmasında fayda vardır. Muayene sırasında gözlük ihtiyacı ortaya çıkmışsa doktorun tavsiyesi üzerine 6 ay ya da yılda bir kez muayene tekrarlanır. Bölümümüzde kullandığımız pediatrik otorefraktometre ile küçük çocuklarda bile göz kusurları kolaylıkla saptanabilmektedir.” Dedi.