Türkiye'nin en iyi haber sitesi
UŞAK HABERLERİ
Tüm Şehirler
  • Uşak
  • Uşak
  • Uşak
  • Uşak
  • Uşak

Uşak Ege Bölgesinde yer alır. İl 5 ilçeden oluşmaktadır.Türkiye'de elektriği ilk kullanan şehirdir. Türkiye'de ilk şeker fabrikası Uşak'ta Mehmet Hacım öncülüğünde halk tarafından Uşak Şeker Fabrikası adı ile kurulmuştur.

Uşak ve çevresinin MÖ 5000 yıllarından itibaren yerleşime açıldığı anlaşılmaktadır. Özellikle bronz çağında yerleşimin daha yaygınlaştığı görülmektedir. MÖ.2000 de Anadolu'da ilk siyasi birliği kuran Hititlerin 1000 de ise Frizlerin batı sınırını oluşturan Uşak ve çevresi bu kültürlerden ziyade İon Kültürünün etkisi altında kalmıştır. MÖ. 7.Yüzyılda Kral Gyges'in Lidya İmparatorluğunu ele geçirmesi ile topraklarının büyük kısmı Lidya'da kalan Uşak MÖ. 620'de tamamen Lidya'nın egemenliğine girmiştir.

Dünyada ilk kez parayı basan ve kullanan, döneminin en zengin krallığı olan Lidya'nın hâkimiyeti MÖ. 546 yılına kadar devam etmektedir. Bu süre içerisinde Efes'ten başlayan kral yolu yapılmış ve yol Gediz (Hermos) nehrini takip ederek Uşak ili sınırları içerisinde Güre köyü, UŞak-Keromon-Agora kentlerine uğrayarak devam etmiştir.

Uşak, Anadolu Selçukluları döneminde sınır şehri olmuştu. Sultan Alaaddin Kevkubad zamanında, Kütahya ve Uşak civarının kesin olarak Türk hâkimiyetine girmesini takip eden yıllarda, bölgeye kesif bir Türkmen yerleşmesi olmuştur.

Bölge MS 395 yılına kadar Roma İmparatorluğu hakimyeti altinda iken imparatorluğun ikiye ayrılması sonucu 700 yıl boyunca Bizans hakimiyetinde kalır.Uşak, Osmanlı yönetimi altında 17 ve 18.yüzyıllarda münferit olaylar hariç uzun süre barış içinde yaşamıştır. 19. yüzyılda siyasal açıdan sakin bir dönem geçiren Uşak canlı bir ticaret şehri haline gelmiştir.

1071 Malazgirt Zaferinden sonra Anadolu'nun fethi ile görevlendirilen 1. Süleyman Sah, Uşak'ı Selçuklu devletine katmıştı.1429 yılında Osmanlı Devletine katılmıştır. Uşak'ın Istiklal savaşımızda önemli bir yeri vardır. Yunan Orduları Komutanı General Trikopis Merkez Göğem Köyünde esir alınmıştır. 1 Eylül 1922'de Uşak işgalden kurtulmuş, 2 Eylül 1922'de Atatürk ve İnönü şehre gelerek karargah kurmuşlar, Trikopolis'in kılıcını bugün Atatürk ve Etnoğrafya Müzesi olan evde teslim almışlardır.

Battaniyesi meşhurdur. ABD'deki Grand Kanyon'dan sonra uzunluk bakımından dünyanın en büyük 2. kanyonu olduğu belirtilen Ulubey Kanyonları, Uşak'ın Ulubey ilçesinde bulunmaktadır.

Uşak'ın yöresel lezzetleri, tatları
Tarhana Çorbası
Yumurta Sızdırması
Ciğerli Bulgur
Döndürme
Keşkek
Alaca Tene
Köpük Helva
Höşmerim
Tahin Helva
Çömlek Eti
Katmer
Uşak Böreği
Farkalla
Yağlı Gevrek
Muska Böreği

Devamı
Uşak Hava Durumu
Uşak Yol Durumu
usak
Uşak Ezan Vakti
YEREL HABERLER
SON DAKİKA