X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Türk anne-kızı gölge gibi izleyen ırkçılık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Türk anne-kızı gölge gibi izleyen ırkçılık

  • Giriş Tarihi: 4.2.2013

Avustralya'da 11 yıldır tacize uğrayan Neslihan Kurosawa, Meclis İnsan Hakları Komisyonu'ndan yardım istedi

Neslihan Kurosawa (50) 15 yaşındayken ailesiyle Avustralya'ya yerleşti. Eğitimin ardından yeminli tercüman olarak çalışmaya başladı. 1990'da Michael Kurosawa ile evlendi, 1993'te adını E. koydukları kızları doğdu. 2000'de de boşandılar. Görevi gereği aralarında Türklerin de olduğu göçmenlerin sorunları konusunda tercümanlık yapmaya başladıktan sonra, 2002 yılı sonlarında ev ve cep telefonundan taciz edilmeye başlandı. Bir süre sonra arayanlar telefondaki tacizlerini tehdide dönüştürdü. Bunun üzerine Neslihan Kurosawa üç kez telefonlarını değiştirdi. Ancak arayan kişiler yeni numaralarını da bularak aramalarını sürdürdüler. Kurosawa kendi imkanlarıyla arayanların kimliklerini tespit ettirip, polise başvurdu. Eve gelen polisler Neslihan ve E. Kurosawa'yı aşağıladı ve onları rahatsız edenleri bulmak için hiçbir işlem yapmadı. Tehditler iki yıl boyunca sürdü. 2004'te aynı iki polis, Kurosawaların evine bir kez daha geldi ve asansörden aşağı inen o zaman henüz 10 yaşındaki E. Kurosawa'yı elle taciz etti. Aynı günlerde E. okuduğu Chatswood Primary School'da da ırkçı saldırılara maruz kaldı.

KIZINI ALACAKLARDI

O günlerde Türkiye'ye gelen anne kız Dışişleri Bakanlığı'na dilekçeyle başvurarak yardım istediler. Ancak aradan geçen 5 yılda taciz ve tehditler artarak sürdü. Hatta kızını kendisinden ayırmak üzere bir davayla daha karşı karşıya kaldı. Kızını kaybetmemek için kendisine 50 bin dolara mal olan mahkeme sürecini kazandı. Kurosawa şimdi yine Türkiye'de. Bu kez avukatı aracılığıyla TBMM İnsan Hakları Komisyonu'na başvurdu. Avustralya'da pek çok kimsenin ırkçı uygulamalara ve insan hakları ihlallerine maruz kaldığını, birçok kişinin kasıtlı olarak kaybettirildiğini, çocukların ailelerinden zorla alındığını belirtti. TBMM'nin kendisini korumasını istedi. Yaşadıklarını SABAH'a anlatan Kurosawa, "Görevim gereği Avustralya devletinin pek çok insan hakkı ihlaline şahit oldum. Şahsen görüştüğüm bir arkadaşım öldüresiye dövüldü, üst katımda oturan iki kadın öldürüldü. Saldırıların sebebinin bu olduğunu düşünüyorum. Devlet bana sahip çıkarsa, dönünce hem eyalete hem de federal devlete dava açacağım" dedi.


kalan karakter 1000

mücahit akın mücahit akın

darwinist ideolojilerden türemiştir bu ırkçılık bu yüzden anti-darwinist ilmi mücade yapılması gerek

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 04.02.2013 12:45
bilememki bilememki

bunlar avustralyada sıksık olan işler türk konsolosluğunda işler hic iyi değil kızım avustralyada diye şikayet edemiyoruz ne olur ne olmaz

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır3
cevapla 04.02.2013 09:18
sema sema

türkler yapınca milliyetçilik,yabancılar yapınca ırkçılık...

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır33
cevapla 04.02.2013 08:06

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.