X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İşte Kanal İstanbul
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İşte Kanal İstanbul

  • Giriş Tarihi: 5.7.2013

SABAH, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı Kanal İstanbul projesinin güzergâhını içeren imar planına ulaştı. Plana göre 44 kilometre uzunluğundaki kanal, Yeniköy'den başlayıp, Sazlıdere Barajı'nı takip ederek Küçükçekmece Gölü'nden denize dökülüyor

Aylardır güzergâhıyla ilgili rivayetlerin dilden dile dolaştığı Kanal İstanbul'un kesin güzergâhı belirlenirken coğrafi koşullar gözönünde bulunduruldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, proje ile ilgili İmar Planı'nı bu doğrultuda hazırladı. Bakanlık planı ön inceleme için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilgili kamu kurumlarına da gönderdi. Plan şu anda İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı tarafından inceleniyor. Belediye inceleme sonucunda Bakanlığa görüş bildirecek. Bakanlık kesin planı hazırlayıp imzaladıktan sonra planla ilgili olarak diğer belediyeler ve kamu kurumlarından da görüş alınacak. Ardından da plan, İBB ve ilçe belediyelerinde askıya çıkarılacak.

BARAJ VE GÖLDEN YARARLANILACAK

Plana göre Kanal İstanbul'un başlangıcı, 3. Havalimanı ile komşu olacak. Bakanlığın, bu rotayı seçmesinin en önemli nedeni ise, kanal aksında bulunan arazilerin çoğunun hazineye ait olması ve kanal açılırken Sazlıdere Barajı ve Küçükçekmece Gölü'nden maksimum düzeyde faydalanılacak olması. Sazlıdere Barajı ve Küçükçekmece Gölü'nün dışında kalan alan 16 kilometrelik kısmında hafriyat çalışması yapılacak. İstanbul'un çılgın projesi kesin güzergâhı Yeniköy-Sazlıdere Barajı- Arnavutköy -Başakşehir - Küçükçekmece Gölü olacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kanal İstanbul projesi için geçtiğimiz Nisan ayında alt ve üst yapı projeleriyle ilgili belediyeler ve kurumlardan önümüzdeki 50-100 yıllık yaklaşım planlarını, projelerini ve çalışmalarını istedi. Bakanlığa ulaşan görüşler doğrultusunda 1/100.000 ölçekli imar planı yaptı. Planı, Bakanlığa bağlı Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü hazırladı.

ÜÇÜNCÜ HAVALİMANINA KOMŞU
Plan ile Kanal İstanbul güzergâhı ve güzergâhta yapılacak yeni yerleşim birimleri, ticaret alanları ve turizm merkezleri ile rezerv alanları da belirlendi. İmar Planı'na göre Kanal, Kuzey'de Yeniköy'den başlayacak, 3. Havalimanı'na komşu olacak. 44 km uzunluğunda ve 200 metre genişliğinde olması planlanan Kanal'ın kuzey ve güney ucunda birer lüks marina kurulacak. Bakanlığın, bu rotayı seçmesinin en önemli nedeni ise, kanal aksında bulunan arazilerin büyük bölümünün hazineye ait olması. Hazırlanan plandaki verilere göre kanalın geçtiği arazilerin büyük bölümü tarımda kullanılıyor. Projede Sazlıdere Barajı ve Küçükçekmece Gölü'nden maksimum fayda sağlanması da planlandı. Sazlıdere Barajı boydan boya kanalın içinde olacak. Kirlilik sebebiyle tehlike alarmı verilen Küçükçekmece Gölü de kanal içinde yer alacak. Bu sayede istimlak bedeli ile diğer maliyetler daha düşük olacak. Güzergâhın bir diğer avantajı, yol üzerinde hiç orman arazisi bulunmaması. Kanal boyunca yoğun ve az yoğunlukta konutlar, ticaret alanları ve turizm merkezleri bulunacak.

kalan karakter 1000

ünsal ünsal

inanmayın bakanlık daha açıklamadı. bu kanal silivriden de geçebilir. kesin diye bir şey yok. üzergah her gün değişiyor. eylül 2013 yılı cnn.türk.haberine bakın

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 03.10.2013 00:44
Diğer Bakış Diğer Bakış

Proje güzel ama çevre boyutu ne kadar düşünülmüş acaba? Yani konut alanlarına değil yeşil alanlara ihtiyacımız var. Bu şehir gittikçe yoğun hale geliyor, trafik çekilmez durumda. Bize park yapın, ormanlar yapın. Lütfen gidip bir Londra'yı, Paris'i gezin ve görün. Bizim insanımızın buna hakkı yok mu?

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır6
cevapla 09.07.2013 00:24
çevreci çevreci

Konut alanları değil, ormanlar ve yeşil alanlar istiyoruz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 07.07.2013 16:07
realite realite

Güzergah üzerinde konut alanları değil büyük ormanlar ve yeşil alanlar planlanmalı. Şehre bu kadar konut yüklerseniz hem nüfus yoğunluğunu, hem de trafiği artırmış olursunuz. Sonuç olarak çevre kirliliği artar ve kentin yaşanabilirliği azalır. Çevre birinci unsur olmalı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 07.07.2013 16:06
gunkoc gunkoc

yani pes demek az olur...karadenizin suyu ile marmaranın suyu arasındaki fark akıntıyı kendiliğinden meydana getirir...cengiz beyciğim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 06.07.2013 13:10

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.