YAZARA MAİL GÖNDER Sağlık sektörü

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YAZARLAR / Bölgeler Yazarları

Dünyanın yıllık sağlık harcaması, 4,1 trilyon $ ve bunun 3.2 trilyon $'ı OECD ülkelerinde.
Dünya nüfusunun yaklaşık % 20'si, toplam sağlık harcamalarının % 80'ini gerçekleştiriyor.
OECD ülkeleri içinde bizim sağlık harcamamız (yılda 586 $) , ortalamanın (2,809 $) beşte biri düzeyinde.
Baktığınızda; "sağlık olsun" diyesi geliyor insanın.
Milli gelirinin % 7,6'sını sağlığa ayırabilen Türkiye'de bu alanda iyileşme var fakat temel sorun; sağlığa ayırdığımız kaynakların etkin kullanılamaması.
Deloitte'un "'Türkiye'de ve Dünyada Sağlık Ekonomisi Raporu" bir öneri sunuyor: "Gelişmiş ülkelerle aynı standartlara kavuşmak ve kaynakları etkin kullanabilmek için sağlık ekonomisini hayata geçirmek zorundasınız."
Sağlık sektörü ile "ekonomisini" birbirine karıştırmayın. Sektör, özel sağlık kurumları üzerinden giderek büyüyor.
Ancak büyümenin sağlıklı olduğunu söylemek zor...
Zira, iyileşmeler olmakla birlikte, sağlığa ayrılan kaynakların kaliteli sağlık hizmeti üretmekten çok uzak olduğu apaçık ortada.
Sağlık ekonomisi, tam da bu "ekonomik aklı" tanımlıyor. 5 yıldızlı otel hizmetiyle sağlık hizmetini karıştıran özel hastanelere baktığınızda ortalıkta belki bir ekonomi(!) olduğunu hissetsek dahi, "sağlık"tan emin olamıyoruz.
Başka bir gelişme daha var; 1990'larda devlet; "kamu bankaları" veya KİT'ler üzerinden soyuluyordu.
Şimdi bu işi sağlık harcamaları ile yapmak, pekâlâ mümkün ve çok da yapan var.
Her ne kadar Sağlıkta Dönüşüm, Referans Fiyat gibi uygulamalar ile bu alanda iyileşme göstersek dahi hala alınacak çok merhale var. Bir yandan sağlığa kaynak ayıran ülke olmak ve diğer yanda da bu kaynağı "sağlığa dönüştürememek", akıl açığımızdan kaynaklanıyor. Her sektör, ona ayrılan kaynağı, daha verimli kullanmak ve en fazla katkıya dönüştürmeli ki zaten pahalı olan kaynağın faydasını görebilelim.
Gereksin veya gerekmesin doktoru çok ilaç yazmayınca öfkelenen hasta. Gereksin ya da gerekmesin parmağın dahi incinse vesikalık foto ister gibi MR talep eden doktor. Gereksin ya da gerekmesin tahliller ile faturayı şişiren sağlık kurumu.
Ve tüm bunlara ilave olarak sektörde hâlâ tam kontrol sağlanamaması... Anlayışların "yeni normal"e taşındığı Türkiye'de sağlıktaki bu dağınıklığın, sağlıklı bir ekonomiye dönüşmesi gerekiyor.
Türkiye, sağlıksız büyüyemez zira.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.