YAZARA MAİL GÖNDER Şekeroğlu'nu kutluyorum

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YAZARLAR / Cumartesi Sabah Yazarları

Mimar Sinan Üniversitesi rektörü Prof. Yalçın Karayağız imzasıyla bir basın açıklaması aldım. Şöyle diyor: "Hayatını Türk sinemasına, üniversitesine ve öğrencilerine adamış olan sanat ve bilim adamı, değerli hocamız Prof. Sami Şekeroğlu adı, bir vefa borcu olarak yaratıcılığının ve emeğinin ürünü Sinema-TV Merkezi'ne verilmiş ve adı Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-TV Merkezi olarak değiştirilmiştir". Sami hoca, benimle çakışan öğrencilik yıllarında o zamanki adı Güzel Sanatlar Akademisi olan okulda ilk sinema kulübünü kurmuş ve adını kısa zamanda Türk Film Arşivi'ne çevirmişti. O gelmiş geçmiş en büyük ve hemen hemen tek arşivcimiz olarak, Türk sinemasından geriye sağlam olarak kalan hemen tüm filmlerimizin kurtarıcısı ve koruyucusudur. Kurduğu merkeze neredeyse yarım yüzyıl sonra adının verilmesi, geç kalmış, ama yine de önemli bir karardır. Ülkemizde bazı şeyler ne yazık ki çok geç anlaşılıyor. Yürekten kutluyorum.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.