5 günlük hava durumu
16 Şubat 2012, Perşembe
Ali İhsan Varol çok dertli
İletişim
SMS: YA yaz boşluk bırak mesajını yaz 4122'ye gönder. (1,60TL) MH:02165317373
BUGÜNKÜ TÜM YAZILARI
Ali İhsan Varol çok dertli
Yoksa... Yoksa...
Ne demiş?
Zap'tiye
Olacağı buydu!
Gaf kürsüsü

Ali İhsan Varol çok dertli

Geçen hafta bu köşede Ali İhsan Varol'un Kelime Oyunu yarışmasında kullandığı ve kendisinin de 'maksadını aşan bir ifade' olarak değerlendirdiği "Türkiye'nin yarısı merinos diyemezdim herhalde" şeklindeki sözlerini garip bulduğumu yazmıştım.
Varol, konuyla ilgili son derece 'samimi' bir yanıt gönderdi. Yakından Kumanda'nın 'söz hakkına saygı' prensibinden hareketle, dostumun gönderdiği açıklamayı noktasına virgülüne dokunmadan sizlerle paylaşıyorum:

REKLAMDAN ALINDI
"Sayın Yüksel Bey, uzun zaman oldu görüşmeyeli... Sizinle daha samimi bir platformda iletişim kurmak isterdim ama böyle oldu işte! Sorun benim hakkımdaki son yazınızın garip tepkiler yaratmasıdır.
Öncelikle şunu belirteyim; ben toplumların karakterleri ve zeka düzeyleri hakkında yorum yapabilecek, hatta istatistiksel çıkarımlarda bulunabilecek bir insan değilim. O içtimai mevkiye ulaşmış kişilerin bile 'bu tip' yorumlar yaptıklarında başlarına neler geldiğini hep birlikte gördük.
Tüm bunların yanı sıra "Türk halkının yarısı koyundur" diyecek kadar salak değilim. Yarışmacımla aramızda geçen diyalog, köşenizde aktardığınız gibi değildi. Merinos kelimesinin bir Berberi hanedanlığı olan Meriniler'den geldiğini söyleyip Endülüs döneminde İspanyollar tarafından Merinos'a çevrildiğinden bahsetmiştim. Yarışmacı ipucunu fazla 'derin' bulunca da, 'Türkiye'nin yarısı merinos diyemezdim herhalde' eklemesini yaptım. İşte bu maksadını aşan açıklama (sanırım hatırlayacaksınız) İbrahim Tatlıses'in bir halı firması için seslendirdiği cıngıldan alınmıştır. 'Aman yanlış anlaşılmasın bu bir reklam cıngılıdır' diye eklemek gerekirdi belki de. Ama o zaman da başka problemler çıkardı.
Şimdi bir TV duayeni olarak, bir abi olarak bana yol göstermenizi rica ediyorum. 'Bahçıvan' sözünü 'İddiasız peyzaj uzmanı' diye sordum, peyzaj mimarları odası tepeme bindi.

ÜZÜM YİYEN KÖPEK...
'Kız kurusu' tabirini soru yaptım, 50 yaşını aşmış bekar hanımlar tepki gösterdi.
Fransızca kökenli kelimeleri sormama kızan bir hanımefendi 'Pardon ama sen naaptığını zannediyorsun?' cümlesiyle başlayan bir e-posta gönderdi. Dikkatinizi çekerim; Fransızca'ya kızıp 'Pardon ama' diye başlıyor cümleye...
Eleştiriyi anlarım, duruma göre kabullenirim de... Ama bu sizce biraz fazla değil mi?
Çok özür dileyerek, samimiyetinize sığınarak yazıyorum: Üzüm yiyen köpek, pekmez s.çana kadar kovalanır mı?"
Yazarın tüm yazılarını Facebook ve Google + sayfalarından takip etmek için tıklayın.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
Hangisi daha zor? (15.02.2012)
Nayer nasıl iz bıraktı? (14.02.2012)
Kurtlar'ı yazmak ne kolay! (12.02.2012)
Televizyonu doğru kullanmak! (11.02.2012)
Muhabirlik bu demek (10.02.2012)
Asuman'a pansuman lazım (09.02.2012)
Bu belgesel izlenmez mi? (08.02.2012)
Vadi'ciler bu fırsatı kaçırmasın (07.02.2012)
Bize bu otomobil yakışır (05.02.2012)
Minik kalpte 'kapıcı' korkusu (04.02.2012)
ARŞİV