5 günlük hava durumu
08 Ekim 2012, Pazartesi
Trabzon'dan Diyarbakır'a uzanan el!
Haberi Dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

İletişim
SMS: SK yaz boşluk bırak mesajını yaz 4122'ye gönder. (1,60TL) MH:02165317373
BUGÜNKÜ TÜM YAZILARI
Trabzon'dan Diyarbakır'a uzanan el!
Trabzon'un şanssızlığı İstanbul'a uzaklığı

Trabzon'dan Diyarbakır'a uzanan el!

Memleketin her köşesi ayrı güzel ama ne yazık ki yakından projektör tutulduğunda, sonradan insan eliyle yapılan yanlışları görüp kahrolmamak işten değil. En son Trabzon'da böyle hissettim.
Eşsiz Karadeniz, sadece o güzelim yaylaları ile hem iç hem de dış müthiş bir turizm beldesi olabilir ancak gel gör ki çarpık yapılaşma, estetikten yoksun binalar her yeri kaplamaya başlamış. Hakikaten bu gidişe dur denilmezse Türkiye sahip olduğu güzellikleri hızla kaybedecek.
Trabzonlu İşadamları ve Bürokratları Derneği (TİAB) yönetim kurulu bizlere biraz Trabzon'u anlatmak istiyordu. TİAB'ın geçmişi pek ilginç. Aslında iki farklı oluşum varmış başlangıçta. Bürokratlar bir platform şeklinde, işadamları da dernek olarak. Sonradan birleştirmeye karar vermişler. Üstelik de tüzüklerinde değişiklik yaparak, Trabzon'un değil, tüm Türkiye'nin sorunlarıyla ilgilenmesi için tüm Türkiye'den üye almaya başlamışlar. Öyle ki Trabzonluların ağırlıklı olduğu derneğe Doğu Anadolu'dan özellikle Kürt işadamlarının da üye olmasını teşvik etmişler.
Ak Parti hükümetinin ilk döneminde Orman Bakanlığı görevinde bulunan Osman Pepe, TİAB'ın onursal başkanı, duayen işadamı, yıllarca İstanbul Ticaret Odası başkanlığı da yapan Atalay Şahinoğlu başkanı.
Derneğe yüksek okul mezunu isteyen herkesi alıyorlarmış. Bürokratlar 150 lira olan aidatın 10'da birini ödüyorlarmış. Derneğin merkezi İstanbul'da. Orman Bakanlığı'ndan tahsis edilen Anadolu Yakası'nda Beşiktaş tesislerinin bulunduğu bölgeye yakın bir yerde tesis kurmuşlar. Trabzon en çok ressamı olan kent olabilir Türkiye'de. İşte dernek de o nedenle sanatçıların gelip çalışabileceği çeşitli atölyeler ve galeriler de yapmayı ihmal etmemiş.
En ilginci de Trabzon'dan Diyarbakır'a yapılan yardımlar. Milli Eğitim'in yönlendirmesiyle, 5 bin çocuğa botundan, çantasına, kaleminden kitabına eğitim paketi götürmüşler. Yönetim Kurulu Üyelerinden Kemal Şener, "Ama iki yıldır yapmıyoruz" diyor. Nedenini merak ediyoruz. Şener, şöyle anlatıyor: "Dernek yıllar önce kurulduğunda Türkiye bu Türkiye değildi. Türkiye'de değişim başlayınca, dernek de Türkiye ile birlikte mesaj vermeye başladı. Tüzük değişikliğini o yüzden yaptık. Doğu çalışmaları yaptık. Siirtli, Bingöllü, Diyarbakırlı üyeler aldık. Ne zaman ki cenazeler gelmeye başladı, ortam gerildi bu çalışmalar da durdu. Devlet bölgesel kaynaşmayı yapamıyor, sivil toplum örgütlerinin yapması gerekir. Yine de biz halkların kaynaşması için eğitimde çocuk ve ev kadınları düzeyinde projeler yapmaya devam edeceğiz."
Yazarın tüm yazılarını Facebook ve Google + sayfalarından takip etmek için tıklayın.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
Girişimcilerle dolu bir gece! (03.10.2012)
Ömer Koç'un 'bugünkü enerjinize bugün talibiz' dediği yönetici! (01.10.2012)
Girişimci dediğin teknoloji de üretir, zeytinyağı da yapar! (10.09.2012)
Hayatım da hayallerim de değişti! (07.09.2012)
Kadın voleybolcularımızla yaşadığımız mutluluk! (03.08.2012)
Yangın konusunda harekete geçme zamanı (25.07.2012)
Sahir Erozan ve 50 liralık lahmacuna dair! (20.07.2012)
1+1 İstanbul (06.07.2012)
Prof. Işık, Van kırsalına kerpiç evde ısrar ediyor! (04.07.2012)
Ulaştırma Bakanı'nın ağaç şeklindeki baz istasyonunu bahçıvan sulamış! (02.07.2012)
ARŞİV