5 günlük hava durumu
06 Mart 2012, Salı
Antalya'nın Anıt kadınları..
İletişim
SMS: HU yaz boşluk bırak mesajını yaz 4122'ye gönder. (1,60TL) MH:02165317373
Hıncal'ın Yeri
BUGÜNKÜ TÜM YAZILARI
Antalya'nın "Anıt" kadınları..
Dilimin ucu
Dünya "Jerfi Fıratlı"ya gelmeli!..
İtalya'da bir Atatürkçü..
Sevdiğim laflar
Tebessüm

Antalya'nın "Anıt" kadınları..

Yüz metre kare bir zemin.. Simsiyah granitten. Pırıl pırıl.. Ayna gibi.. Üzerinde yürürken eğilip bakarsanız, yüzünüzü göreceksiniz.. Ama başka bir şey daha göreceksiniz.. Bir isim.. Bir isim daha.. Bir daha.. Bir daha.. Bir daha..
Bu isimler 5.5 metre yüksekliğinde bir Al Yazma anıtından yansıyor.. Kıpkırmızı çelikten yapılmış bir Al Yazma bu.. Üzerinde 476 kadının adı yazılı.. Oyularak yazılmış.. Güneş, ışık vurduğu zaman, bu isimler, zemindeki siyah granite düşüyor.. Hani eğilip bakarken, sizin de yüzünüz yansıyordu ya.. "Yüzleşme" işte bu..
Anıta giderseniz, o zemine eğilip bakarsanız, son yıllarda öldürülen 476 kadınla yüzleşeceksiniz..
Bu müthiş anıtı, Prof. Meriç Hızal tasarladı..
Antalyalı beş sorumlu kadın ki, içlerinden birini, Fikret Otyam'ın eşi, candan sevgili Filiz'i çok iyi tanırım, son yıllarda hızla artan kadına şiddete dikkati bir anıtla çekmek üzere el ele verdiler. Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak harekete geçtiler. 2010 yılında bir yarışma açıldı ve Prof. Hızal'ın tasarısı içlerinde Fikret Ağabeyin de bulunduğu bir jüri tarafından seçildi.
200 bin lira maliyetin 100 bini, Antalyalı kadınlar aralarında topladılar. Geri kalan 100 bin lirayı Muratpaşa Belediyesi sağladı.
Bu muhteşem, ama ayni oranda sarsıcı ve çarpıcı anıt yarın 12.30'da yapılacak törenle açılacak..
***

Yapılan iş gerçekten çok büyük ve çok anlamlı.. Yazması benim için çok kolay oldu. Ama gerçekleşmesi tahmin edemezsiniz, nasıl zorluklarla başarıldı. Pazar günü "İşte İnsan" ekimizde Burçak Güven'in satırlarında, dondum kaldım..
Siz de donun..
"Ben bu anıtı hayata geçirebilmek için canla başla çalışan kadınlardan birini tanıma şansına eriştim ve onların bu projeye para bulmak adına çektikleri zorlukları dinledim. İnsanların duyarsızlığını, bazı iş adamlarının bu konuyu nasıl alaya aldığını dehşet içinde öğrendim. Ve emin olun ki Antalya'da 7 Mart'ta yapılacak bu tören, büyük bir özveri ve adanmışlığın sonucu. Kadın cinayetleri gibi utanç verici toplumsal yaramızın tedavi edilebilmesi için de böyle bir çabaya ve farkındalığa ihtiyaç var. Lütfen bu kez gözlerinizi kaçırmaktan, kulaklarınızı tıkamaktan vazgeçin ve hiç değilse bu konuda çaba sarf edenlere dikkat kesilin.
Yazarın tüm yazılarını Facebook ve Google + sayfalarından takip etmek için tıklayın.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
Kadına şiddet, podyumda.. (04.03.2012)
Şaşkınları oynayan CHP!.. (03.03.2012)
Devam, Abdullah Avcı!.. (02.03.2012)
Demokrat dostlarım dünü hatırlar mı?. (01.03.2012)
Sorumluluk duyusu aranıyor!.. (29.02.2012)
Tokat gibi bir oyun.. Canlı Yayın!.. (28.02.2012)
Seven kıskanmaz mı?.. (26.02.2012)
Vefanın adı, Faruk Süren.. (25.02.2012)
Bir sahnede iki Yalçın Tura eseri... (24.02.2012)
Bir anıtı yitirmek.. (23.02.2012)
ARŞİV