X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Doğan “Mevlana Ve Pedogoji”yi Anlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Doğan “Mevlana Ve Pedogoji”yi Anlattı

  • Giriş Tarihi: 29.4.2015 18:08 Güncelleme Tarihi: 30.4.2015 01:50
BEÜ KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ İNSAN VE TOPLUM BİLİMİ BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. SÜLEYMAN DOĞAN “MEVLANA VE PEDOGOJİ” KONULU KONFERANS VERDİ.
Doğan “Mevlana Ve Pedogoji”yi Anlattı

BEÜ tarafından Kültür sanat etkinlikleri kapsamında Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi İnsan ve Toplum Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Süleyman Doğan “Mevlana ve Pedogoji” konulu konferans verdi.
Bülent Ecevit Üniversitesi Kültür Sanat etkinleri kapsamında Tahir Karaoğuz Konferans Salonu’nda Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi İnsan ve Toplum Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Süleyman Doğan tarafından “Mevlana ve Pedogoji” konulu konferans verildi. Konferansa Rektör yardımcıları dekanlar ve öğrenciler katıldı.
Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi İnsan ve Toplum Bilimi Bölümü Öğretim üyesi Doç. Dr. Süleyman Doğan, “Mevlana Bakara suresinin son ayetinden bizim yaratıcımız, besleyenimiz,büyüttüğümüz manası müşahhas isim halinde kullandığımız Mevlana buradaki üstadımız büyüğümüz manasında gelen bir sıfatlanma Mevlana dendiğinde Muhammed Celalettin akla geliyor. Bu sıfatı hakkıyla kendi üzerinde bulunduran kimse demek ki asıl ismi Muhammed Celalettin, Celalettin dedesinin ismi Rumi ismi de Anadolu’ya geldikten sonra coğrafi manada Türklerin Romalılara Rum diye adlandırıp o bölgeye yaşayan bir anlamında kullanılan sıfat o nedenle Mevlana Celalettin Rumi Mevlana sıfatıyla doğuyu, Rumi sıfatıyla batıyı temsil eden bir kimse olarak karşımıza çıkıyor” dedi.