Deutcshe Bank analistleri yayınladıkları raporda, "OPEC'in üretim artırımına ara vermesinin fiyatları yukarı taşıyacak bir adım olacağı yanlış bir düşünce olacaktır. Yaptığımız modellemelere, OPEC+ üretim artışını Nisan ayına kadar ötelese bile ilk çeyrekte arz fazlası oluşacağına işaret ediyor" ifadelerine yer verdiler.

Analistler, arz fazlasının etkisi ile NYMEX'de Batı Teksas petrolünün gelecek yıl 60 dolar/varil seviyesinin altına inebileceğini öngördüler.

YATIŞAN SALGIN ENDİŞESİ PETROL FİYATLARINI YÜKSELTTİ

Oxford Üniversitesi ve BioNTech'ten gelen mevcut COVID-19 aşılarının Omicron varyantının ağır hastalık yapmasını engelleyecek etkinliğe sahip oldukları yönündeki açıklamaların, piyasaların yeni kapanmalara yol açacak salgın endişelerini yatıştırması bu sabah petrol fiyatlarını yükseltti.

NYMEX'de Ocak vadeli Batı Teksas petrolü şu sıralarda düne göre 1,67 dolar artışla 67,85 dolar/varil seviyesinden işlem görüyor. Mart vade için de fiyat 67,18 dolar seviyesinde. ICE'de Şubat vadeli Brent petrolü de düne göre 1,85 dolar artışla 71,08 dolar/varil seviyesinde.