Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler'i yenenler, yani ABD ile Sovyetler Birliği... Almanya'yı ikiye bölmüşlerdi: "Demokratik" Batı ile "sosyalist" Doğu...
Doğu Almanya, 1961'de Berlin'in ortasından geçen, dehşetengiz bir duvar inşa ederek kutuplaşmayı daha da keskinleştirmişti.
Taa ki 1989'a kadar: 25 yıl önce bugün (9 Kasım), halk Berlin Duvarı'nı yıktı ve neticede iki Almanya birleşti. Sonra da Sovyetler Birliği dağıldı ve güdümündeki ülkeler serbest kaldı.
Peki, duvarın yıkılması iyi mi oldu?
Ortodoks komünistlere bakılırsa, kapitalizmin bütün kötülükleri Doğu'ya akmıştı.
İlk başta durum hakikaten buydu. Azgın ve kuralsız kapitalizm, bir kuşağı perişan etti. Ama zamanla serbest piyasa ekonomisinin düzeni ve kuralları oturdu.
Sonuç: Eskiden Sovyet hâkimiyetindeki üç başkent... Varşova (Polonya), Prag (Çek Cum.) ve Bratislava (Slovakya)... Zenginlik açısından Viyana'yı (Avusturya) geçmiş durumda.
Kıssadan hisse: Serbest piyasa, merkezi planlamadan; demokrasi ise otoriter- totaliter rejimlerden iyidir.
Aksini söyleyenden uzak durun.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN