Bu yazımda Soner adlı okurumun iki ilginç sorusunu sizlerle paylaşacağım. Sorular şöyle;
"Beş sene önce ilk eşimden ayrıldım.
Eşim bana karşı hem çocuk hem eş nafakası davası açtı. Talep ettiği nafakanın tümünü alamadı ama kısmen mahkeme kendine hak verdi.
Mahkeme kararları çıktıktan sonra eşimle kısa bir barışma dönemi geçirdik.
Bu sebepten dolayı kendisi kararla alakalı nafaka taleplerini devam ettirmedi veya benden istemedi.
Zaten bu esnada ben hem çocuğuma hem kendisine baktım. Bir yıl önce ise boşandık, ben yeniden hayatımı kurdum.
Geçtiğimiz aylarda bir evlilik yaptım.
Bunun üzerine eski eşim şimdi nafakasını talep ediyor. Bana icra mektubu geldi. Bu konu ile ilgili bir şey yapabilir miyim? Kiracım geçtiğimiz sene sonunda evi boşalttı. Bir yıl kaldı ancak evi viraneye çevirmiş.
Evi komple baştan aşağı onardım. Şimdi kendisinden masrafları talep etmek istiyorum.
Ne yapabilirim?" Soner bey, öncelikle nafaka ile alakalı sorunuza cevap vermek istiyorum. Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgilere ihtiyacım olduğu için genel olarak konuya değineceğim. Nafaka kararlarında dikkate alınması gereken bir süre var. Normal şartlarda mahkeme kararları 30 sene icra edilebilir. Fakat nafaka davalarında eğer bir yıl içinde karar ile alakalı icra girişiminde veya talepte bulunulmamışsa ve geçerli sebepler mevcut ise o zaman icraya karşı girişimde bulunabilirsiniz. Çünkü nafakayı ödemekle yükümlü olan kişi de kendini ayarlaması gerektiği için çok uzun beklenilen nafaka taleplerinde veya icra girişiminde başarılı bir şekilde durdurma şansı olabiliyor. Burada mesela nafaka ödeme ile yükümlü olan kişi olarak karşı tarafın da hakkından vazgeçtiğini ve talep etmeyeceğini düşünerek hayatınızı ayarladığınızı öne sürebilirsiniz. Ayrıca sizin durumunuzda arada bir barışma gerçekleşmiş ve siz birtakım ödemeleri zaten üslenmişsiniz.
Bundan dolayı muhakkak bir avukat arkadaşımıza veya bir uzmana başvurup girişimde bulunabilirsiniz. Başarılı olma ihtimali yüksek. En azından geçmişle alakalı nafakalar konuda bir ümit olabilir.
Kiracınızla alakalı konuda ise zararın kiracı tarafından yapıldığını ispatlarsanız masrafları talep edebilirsiniz.
Fakat bu konuyla alakalı kısa bir süre mevcut. Evden çıktığı tarihten itibaren yani hakkınız oluştuğu günden itibaren altı ay içinde talebinizi yapıp dava açmanız gerekir.
Bunları yapmadığınız takdirde hak düşürücü bir sebep olabilir, çünkü zamanaşımına uğramış olacaktır zaten. Bu nedenle bu konuyla alakalı da bir an önce girişimde bulunup altı aylık süreyi kaçırmamamız gerek. Ev sahibi olarak kiracınızın vermiş olduğu hasarları talep etme süresi sadece altı aydır ve bunu mutlaka ev sahipleri dikkate alması gerekir.
Herkese iyi haftalar dilerim...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN