Bu yazımda yavaş yavaş yaklaşan okul tatili öncesi ayrı yaşayan velilerin durumunu ele alacağım.
Ayrı yaşayan anne ve baba, çocukları ile yalnız tatil yapmak isteyebilir.
Bu isteğe karşılık diğer veli, çocuğun yurtdışına çıkmasını engellemek isteyebilir veya onay vermeyebilir.
Bazen bu durum sırf karşı tarafa problem yaratmak için öne sürülebilir.
Yıllarca beraber izin yapan veliler, diğer velinin aslında çocuğa bakabilme konusunda şüphesi yokken ayrılınca itiraz edebiliyor.
Genelde de bunun çocukları düşündüklerinden dolayı olmadığı ortaya çıkıyor.
Asıl sebep karşı tarafa sadece birtakım şeyleri zorlaştırmak. O yüzden bu dönemlerde ayrı yaşayan velilerden bizlere sıkça yöneltilen sorulardan bir tanesi çocukları ile yurtdışına çıkıp çıkamayacaklarıdır.
Anne ve baba, ortak velayete sahip oldukları sürece çocukları hakkında beraber karar vermeli veya diğer velinin onayını almalı.
Bu sebepten dolayı da çocuğu ile yurtdışına çıkarken aslında diğer veliye durumu bildirmesi yeterli olabilir.
Fakat veli yurtdışı çıkışına karşıysa ya da onay vermiyorsa sınırda çıkışı engelleyebilir.
Böyle tartışmalı konularda muhakkak diğer veliden yazılı bir izin almasını ve yurtdışı çıkışı sırasında belgenin beraberinde bulundurulmasını önemle tavsiye ederim. Bu izin belgeleri için hazırlanmış formlar mevcuttur.
İnternetten bulabilirsiniz ya da gençlik dairesine başvurup yardım isteyebilirsin.
Eğer karşı taraf çocuk ile birlikte yurtdışı tatiline onay vermiyorsa bulunulan bölgedeki sulh mahkemesine (Amtsgericht) dilekçe ile durumu aktarıp izin isteyebilirsiniz. Bu işlemi avukat aracılığı ile de yapabilirsiniz.
Eğer çocuğun refahı, anne ve baba ile yurtdışına çıkması durumunda zarar görmeyecekse, annenin veya babanın çocuğa bakabiliyor olmasında bir şüphe yoksa mahkeme onay verecektir.
Ancak çocuk iyi bakılamıyorsa veya başka ciddi konular ya da somut tespitler mevcutsa, bu diğer veli tarafından ispatlanabiliyorsa yurtdışına çıkış engellenecektir.
Örneğin tehlikeli bir ülkeye seyahat etmek istendiğinde engel olunabilir.
Belirttiğim gibi somut kanıtlar ve şüpheler durumunda ve çocuğun ciddi şekilde olumsuz etkilendiği durumda bir sorun oluşur. Aksi takdirde diğer veli onay vermek durumundadır.
Umarım sorunsuz bir şekilde herkes çocuklarıyla güzel bir tatil geçirecektir.
Herkese güzel bir hafta diliyorum...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN