Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Afrin operasyonu ile gündeme gelen önemli gelişmelerden biri de Suriye'nin Esad rejimi ile Türkiye'nin diyaloga girmeleri ihtimalinin güçlenmesidir. Gerçi Rusya ve İran üzerinden ile Şam arasında temaslar yapılmaktadır. Ancak Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın dün yaptığı açıklamalara bakarsanız, doğrudan diyalogun mekanizması oluşturulmuştur.
Bu konuyu tam anlamak için Kalın'ın açıklamalarının ilgili bölümünü tam olarak okumak yararlı olacaktır...

Dolaylı diyalog
"- Bizim Şam rejimi ile resmi temasımız söz konusu değil. çerçevesinde 3 garantör ülke olarak bizim Suriye sahasında yaşanan gelişmeleri koordine etmek için kurduğumuz bir mekanizma var. Zaman zaman bu mesajlar, Rusya ve İran üzerinden Şam rejimine de iletilmekteydi.

Doğrudan diyalog
"- Dolaylı bir trafiğin olduğunu biliyoruz fakat olağanüstü şartlar gerektirdiğinde istihbarat birimimiz doğrudan ya da dolaylı belli temaslar kurabilir. Doğrudan Ankara-Şam arasında siyasi veya diğer alanlarda temas trafiğimiz söz konusu değil. İstihbarat örgütleri arasında bu tür görüşmelerin yapılmasının amacı da acil sorunları çözmeye matuftur. Bu görüşmeler yapılabilir."

Yeni bir Kandil mi?
Kalın'ın açıklamalarında Afrin operasyonunun bir tehlikeli oluşumu önlemek için de yapıldığı anlaşılıyor...
"- Ele geçirilen bilgiler de aslında bölgenin yeni bir Kandil yapılmak istendiğini açıkça ortaya koyuyor. Harekâtın meşruiyeti açısından da bu yönde yeni verilerin elimize geçtiğini ifade edebilirim.
Bu Suriye'den teröristlerin temizlenmesi ile ilgili süreçte önemlidir."

ABD'den somut adım yok
Amerika ile hastalıklı ilişkilerimiz konusuna gelince...
"- 'ye desteğin sonlandırılması, Menbiç'ten çıkarılması konusunda beklentilerimiz çok açık ve nettir. Artık PYD-YPG ile işbirliğinin sona erdirilmesi gerekmektedir. Türk-Amerikan ilişkilerinde meselesinde de biz yönetiminden somut adımlar bekliyoruz.
Ne Obama, ne Trump döneminde netice verici uygulama görmedik."

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN