Türkiye'nin en iyi haber sitesi
HALİT YEREBAKAN

Covid-19 3 güne kadar yaşayabiliyor

Araştırmalar, COVID-19’un bazı yüzeylerde üç güne kadar yaşayabildiğini ortaya koydu. Bu da el hijyeninin ne kadar önemli olduğunu kanıtlıyor. Peki, siz ellerinizi doğru yıkıyor musunuz?

Koronavirüs, küresel ölçekte yayılmaya devam ediyor. Hatta o kadar hızlı yayılıyor ki, bu yazıyı yazarken kullanacağım istatistikler siz okurken çoktan değişmiş olacak. O yüzden bu kez size koronavirüs hakkında yapılan araştırmalardan bahsedeceğim.
Bilim insanları, COVID-19'un yayılmasını durdurabilmek için çalışırken, bu virüs hakkında yeni bilgiler de ediniyorlar. Mart ayı başında Amerika'da yapılan bir araştırmanın sonuçları, COVID-19'un nasıl bu kadar hızlı yayılabildiği konusunda ipuçları veriyor.

BULGULAR YENİ AMA..
Bilim insanlarının yaptığı bazı testler sonucunda; canlı virüsün havada 3, bakır üzerinde 4, kartonda 24, plastik ve paslanmaz çelik üzerinde ise 48 ila 72 saate kadar yaşayabildiği, düştüğü yüzeyden yaklaşık 2 metre uzağa gidebildiği görüldü. Bulgular henüz yeni ve onaylanmaya muhtaç, ancak bu testlerin bize gösterdiği en önemli nokta, hijyenin önemi…
Enfekte olmuş kişilerin yüzeyleri kirletebileceğini unutmayın. Kalabalık ortamlarda ellerinizi yıkamadan ağzınıza, burnunuza, gözlerinize ya da yüzünüzün herhangi bir yerine sürmeniz, virüsleri vücudunuza davet eder.
Her defasında hatırlatıyorum, ellerimizi yıkamak çok önemli. Hem de en az 20 saniye boyunca yıkamalı. Ama el yıkamanın da bir kuralı var; öyle 20 saniye boyunca elleri suyun altında tutmakla ellerinizi yıkamış sayılmazsınız. Önce ellerinizi ıslatıp sabunu iyice köpürtmeniz lazım. Ellerinizin üstünü, parmakları, parmak aralarını ve başparmakları sabunla ovmak gerekir. Sakın bitti zannetmeyin, avuç içlerini tırnaklarınızla nazikçe ovalayın. Ardından bileklerinizi de yıkayıp durulayabilirsiniz.
Özellikle halka açık alanlarda el yıkadıktan sonra dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta da musluğu kapatma şekliniz. Ellerinizi 20 saniye boyunca güzelce yıkadınız, duruladınız ve musluğu kapattıysanız hata yaptınız. Çıplak elle dokunduğunuz musluk, kapı kolları gibi yüzeyler, ellerinizi henüz yıkamış olsanız bile, ellerinize bakteri, mikrop ve virüslerin tutunmasına neden olur. Bunun için yapmanız gereken ise ellerinizi kuruladığınız kağıt havluyu, musluğu kapatmak ve kapıyı açmak için de kullanmak, daha sonra çöpe atmak.

HAYVANLARA DİKKAT!
Ellerinizi mutlaka yıkamanız gereken zamanlar:
* Yemek hazırlamadan önce ve sonra.
* Yemek yemeden önce.
* Hasta biri ile temastan sonra.
* Tuvaletten sonra.
* Çocuk bezi değiştirdikten sonra.
* Burun temizleme, öksürük ve hapşırık sonrası.
* Evcil olsa bile hayvanlarla, yemleri veya atıkları ile temas sonrası.
* Çöple temas sonrası.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA