Türkiye'nin en iyi haber sitesi

KEDİNİN İŞİ ÇOK ZOR

Lance Armstrong'un doping nedeniyle 7 Fransa Turu birinciliği dahil zaferleri tarihten silinip atıldığında bile kahramanlarına bunu yakıştıramayanlar (ben dahil) Amerikalı bisikletçinin TV'deki itiraflarıyla suratımızın ortasına şamarı yedik. Kahramanlar yaratma rüyasından bizi uyandıran alarmdı bu tokat...
Fransız bisikletçi Octave Lapize, daha 1910'daki Fransa Turu'nda 7 zorlu tırmanma içeren etapta organizatörlerin suratlarına "Sizi katiller" diye bağırırken sporculardan insanüstü performans talep edilmesine isyan ediyordu. Sporcular, hangi branş olursa olsun, rakiplerini alt ederek daha fazla para kazandıkça doping kaçınılmazdır. Özellikle mantık ötesi fiziksel dayanıklılık ve/veya güç isteyen branşlarda...
Toplumda ne pahasına olursa olsun kazanmanın, başarının ön planda tutulması sadece sporcuları değil, iş dünyasındaki profesyonelleri, hatta zaman zaman sınava hazırlanan öğrencileri bile ilaç kullanmaya yöneltmiyor mu? Dolayısıyla "Günümüz dünyasında dopingle savaşı kazanmak mümkün" derken ne kadar samimi olabilirsiniz ki...
Dopingle mücadelede başarı için birkaç yol var: 1- Yakalanma korkusu ve caydırıcılığı arttırmak, 2- Gümrük ve Interpol desteğiyle arzı zorlaştırmak ve böylece fiyatı da yükseltmek, 3- Genç sporcuları eğitmek ve dopingle girdikleri riskin kazanabilecekleri ödüle ağır bastığına onları ikna etmek.
Biyolojik pasaport dopingle mücadelede önemli bir adım çünkü analitik test yöntemi kan dopingi ve EPO'da kaçak veriyordu. Ama doping sektörü hala WADA'dan daha hızlı ilerliyor. 1990'ların sonlarından itibaren dopingle mücadelede dev adımlar atıldı. 15 yılda gelinen noktayı özetledik. "Peki 15 yıl sonra neredelerde olacağız?" derseniz:
1.Kan dopingi ve EPO gibi kanda daha fazla oksijen transferi sağlayabilecek gen dopingi günümüzde bile yapılabilir ve belirlenmesi çok zor.
2.Biyolojik pasaportla gen dopinginin peşine düşseniz de, gençken, belki de çocukken, hatta abartırsak doğmadan yapılmış gen dopingi nasıl yakalanacak, otopside mi?
3.Nano teknolojiyle üretilmiş mayolar 2008'de yüzücüleri uçurdu ve yasaklandı. 2012'de o derecelere de meydan okundu. Ya ileride nano teknoloji veya yepyeni bir yöntemle doğal olandan daha iyi çalışan organ üretilirse? Ya da nano teknoloji ilaçdoping sektörüne bugün öngöremediğimiz şekilde katkıda bulunursa...
Bu kedi (WADA) - fare (dopingçiler) oyununda kedinin işi hep çok zor olacak.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN