Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Water Diviner, kelimesi kelimesine "Suyu Arayan Adam" demektir. Şevket Süreyya Aydemir'in ayni adı taşıyan romanındaki gibi mecazi anlamda da değil üstelik.
Sözlük anlamı ile..
Şevket Süreyya o biyografik romanında, kendini arayıp buluşunu anlatır..
Russel Crowe'un canlandırdığı tip ise gerçek bir Water Diviner.. Bu deyim İngilizcede bildiğimiz suyu arayan adamların adıdır.
Suyun öyle kanallar, borularla taşınmadığı, hele derelerin, çayların olmadığı yerlerde, hayatın can damarına ucuz ve kolay ulaşmanın yolu kuyulardı. Kuyu kazmak da kolay iş değil.
Petrol sondajı gibi.. Kazıp da suya ulaşamazsan, tonla emek ve para boşa gider..
Teknolojinin nerdeyse sıfır olduğu yıllarda, kuyunun nerde kazılacağını gösteren adamlar vardı. Ben çocukluğumda yazları köye gittiğimde tanıdım onları.. Y harfi şeklinde uzun bir dalı, Y'nin tepesinden iki elleriyle tutar, tek ayağı öne uzatıp dolaşmaya başlarlardı.
Tuttukları dalın titremeye başlaması, tam altlarında suyun olduğuna işaretti.
Orayı kazdırırlardı.. İşin bilimsel yanını hala öğrenemedim ama, çoğunda da başarılı olurlardı.
Suyu arayan adamlarda, bir güçlü hissetme duyusu olduğunu söylerdi, büyükler.. Sır adamdaydı, dalda değil..
Russel Crowe, 1900'lü yılların başında Avustralya çöllerinde su arayan adam. Ama o bizdeki gibi Y şeklinde bir dalla değil, bir birinden ayrı L şeklinde iki demir çubuğu elleriyle çapraz yaparak dolaşıyor ve suyu buluyor..
Üç çocuğu Anzac'lara (Avustralya/ Yeni Zelanda Ordu Birlikleri) katılıp Çanakkale'ye giden ve dönmeyen anneleri, filmin hemen başında intihar etmeden önce, kocası Russel'a "Yerin altındaki suyu buluyorsun ama, yerin altına yatan çocuklarımızın mezarları yok" diye bağırınca, yollara düşüyor, Water Diviner..
Şimdi filmin orijinal adı, bu bakımdan fevkalade güzel ve cuk oturmuş.
Gel gelelim, bizde gösterenler, aklınıza gelecek 100 filmden seksenine konabilecek, aptalca bir isim bulmuşlar.. "Son Umut!.."
Ne ifade ediyor?. Neyin son umudu bu?. "Suyu Arayan Adam" diye bir roman var Türkçede, ondan mı çekinmişler?.
Daha iyi ya.. Filmin reklamı daha adıyla başlar..
Gider Şevket Süreyya'nın varisleri ile anlaşır, filmin sonuna bir de teşekkür eklersin mesela..
Çözüm mü yok?. Olmadı mı?.
"Suyu Bulan Adam" dersin..
Bu kadar klasik, bu kadar ezberlenmiş, bu kadar anlamsız "Son Umut'u bulmayı başaranları da kutlamak gerek!..

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN